Skocz do zawartości

Bajtel 2


KD93

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Ponieważ mega16 ma 8 wyjść ADC więc podłączyłem 8 czujników linii CNY70.

Oczywiście miałeś na myśli wejścia.

Konstrukcja ładna, ale nic pozatym, albo te silniki nie radzą sobie z taką masą, albo masz źle napisany program, koła wpadają w poślizg na zakrętach.

Co do PIDa, to nie wiem czy nie zrezygnuję sam z tego algorytmu, korzyści wcale nie są aż takie duże, a poprawne ustawienie wzmocnień jest bardzo trudne, dlatego ja posiłkowałem się podprogramami do obsługi kątów prostych, który mi przeszkadzał przy normalnej jeździe. Jest możliwość zbudowania linefollowera całkowicie bez mikrokontrolera, zastanawiam się nad zamianą algorytmów na analogowe rozwiązanie, bo jest taka możliwość 🙂. Taki robot, pracuje w czasie rzeczywistym, bez opóźnień związanych z czasem potrzebnym procesorowi na przeliczenie algorytmu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadza się estetyka na 6, ale soft to raczej słabiutki.

Ja na Twoim miejscu odpuściłbym sobie jeszcze PID'a i wykorzystał potencjał case'ach 😉 W tygodniu postaram się przywrócić mojego Feniksa do życia to nakręcę kilka filmików z case na trudnych trasach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

albo te silniki nie radzą sobie z taką masą

Wiem, ale człowiek uczy się na błędach a nie miałem już czasu kombinować z własnymi przekładniami. Zakup nowych silników wiąże się z ich innymi wymiarami, więc trzeba przerabiać obudowę, więc lepiej zbudować już nowego robota.

albo masz źle napisany program, koła wpadają w poślizg na zakrętach.

Tak, wpadają, ale nie jest to wina programu. Zauważyłem to już na próbach - koło zatrzymuje się i zaczyna kręcić do tyłu, a robot jedzie poślizgiem do przodu. A szczerze mówiąc nie widzę sensu pisać skomplikowanego podprogramu hamowania silnika jeżeli robot i tak nie jest zbyt szybki. Ogólnie przyczyną większości niepowodzeń jest to, że te silniki są za słabe do takiego ciężkiego robota.

Oczywiście miałeś na myśli wejścia.

Oczywiście.

zastanawiam się nad zamianą algorytmów na analogowe rozwiązanie, bo jest taka możliwość

No to jest całkiem nowatorskie rozwiązanie, jeżeliby ci się udało to miałbyś coś unikatowego co dałoby Ci przewagę nad innymi.

Przebudowując go wiedziałem że nie poprawię jego osiągów, pisałem zresztą już w temacie o "Bajtlu" że to jest raczej max co z tego robota idzie wycisnąć. Najbardziej dały mu w kość zawody w Wałbrzychu, gdzie jeździł jeszcze na kołach z alu. Pytanie po co go przebudowywałem? Bo wolałem coś robić niż siedzieć bezczynnie. Przy okazji, tak jak już pisałem, nauczyłem się kilku rzeczy.

Teraz wrócę zdaje się do wzorca "Urwisa", lżejszego robota na li-polach, albo mam jeszcze w zanadrzu inny pomysł, też nowatorski, ale nie wiem czy wypali - to pokażą dopiero testy.

Link do komentarza
Share on other sites

O, jeden z niewielu robotów(a raczej niwielu tych co widziałem) nie jest plątaniną kabli podłączonych do płytki 😃 Estetyka ok, ale na filmiku widać, że robot trochę źle wykrywa zakręty, a koła chyba się ślizgają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.