Skocz do zawartości

F1bot - mój światłolub


Pomocna odpowiedź

Witajcie,
Chciałbym przedstawić swojego światłoluba, którego skonstruowałem już jakiś spory czas temu. Nie było jakoś okazji i czasu żeby się nim pochwalić, ale w końcu postanowiłem wrzucić go na forum. Elektronika nie odbiega niczym od prezentowanych tu projektów, lecz całą konstrukcję wykonałem własnoręcznie na wzór bolidu F1, z drobnymi modyfikacjami 😉

Ale zaczynając od początku...

Elektronika

Lista elementów użytych do budowy modułu z elektronika:

  • - płyta główna wytrawiona wg rysunku
  • -2 płytki pod fototranzystory – wycięte z płytki uniwersalnej
  • - 4 akumulatorki 1,2 V
  • -2 baterie 9V
  • - 2 klipy na baterię 9V
  • - koszyk na akumulatorki
  • - wyłącznik
  • - układ L293DNE
  • - podstawka pod układ 16 pin
  • - rezystory 220Ω sztuk 6
  • - diody led – 2 czerwone sztuki oraz 2 zielone sztuki, 3mm
  • -2 fototranzystory
  • -2 przekaźniki JQC-3FF
  • - złącze na golpin
  • - goldpiny męskie
  • -przewody

Jako napędu zastosowałem 2 serwomechanizmy CONRAD ES-030, odpowiednio przerobione. Sprawdzają się dość przyzwoicie, a poprzez zasilanie ich napięciem 9V, każdy z osobnej baterii , nie odbiegają parametrami od innych silników.

Cały moduł z elektroniką powstał według poniższego schematu:

Pozwoliłem sobie na drobne modyfikacje i wyjścia sygnału przeznaczone pierwotnie na silniki zostały podpięte pod przekaźniki, które po załączeniu doprowadzają do silników z osobnych baterii napięcie 9V. Z racji na znaczną odległość fototranzystory zostały umieszczone na osobnych płytkach podpiętych przewodami za pomocą golpinów i gniazd na goldpiny.

Konstrukcja

Lista elementów użytych do budowy konstrukcji:

  • - plexi 2mm
  • - 2 koła, 2 nakrętki
  • -ślizgacz
  • - emalia uniwersalna w sprayu
  • -klej własnej produkcji, rozpuszczalnik nitro
  • -2 śruby, nakrętki 3mm
  • -narzędzia: brzeszczot do metalu, pilniki, papier ścierny, noże, hot glue, ściski

Cała konstrukcja została wykonana z przezroczystej plexi o grubości 2mm. Każdy element został zaprojektowany i wykonany ręcznie przy użycie narzędzi takich jak: brzeszczot do metalu, pilnik, papier ścierny. Po wykonaniu wszystkich elementów konstrukcji nadszedł czas na połączenie wszystkich w całość. Użyłem kleju własnej produkcji – rozpuściłem wiórki z plexi w rozpuszczalniku nitro i pozostawiłem do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Klej jest niezawodny, nie zostawia nalotu na plexi, nie odkształca elementu, daje się z łatwością malować i jest bardzo wytrzymały na łączeniu. Całość została wylakierowana emalią uniwersalną w sprayu w kolorze czarnym połysk oraz złotym. Użyte zostały 2 koła napędowe na tylną oś, wyciągnięte z jakiejś zabawki o osadzone na orczykach serw modelarskich, koła na przedniej osi wykonane zostały z nakrętek po soku, służą one tylko jako atrapy i nadają wygląd całości. Pomiędzy nimi znajduję ślizgacz służący jako przednia podpora. Przednie koła oraz serwa przymocowane są za pomocą kleju na gorąco.

Cała konstrukcja ma następujące wymiary: 315mm długości, 124mm szerokości oraz 81mm wysokości.

Galeria zdjęć:

Na koniec krótki filmik pokazujący F1bot-a w akcji:

Liczę na komentarze oraz opinie na temat prezentowanej przeze mnie konstrukcji. Pozdrawiam

IMG_2420.thumb.JPG.6607bc9f8031317a19e01c55d33c8393.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cała konstrukcja została wykonana z przezroczystej plexi o grubości 3mm.

Może się czepiam, ale wcale to nie wygląda na plexi o grubości 3mm. Raczej na laminat 1,5mm. No chyba, że całość jest na tyle duża, że ta grubość plexy ginie przy całości. Chociaż i tak nie wygląda to proporcjonalnie patrząc na fototranzystor 5mm to konstrukcja nie wygląda na 3mm.

Konstrukcja jak na światłoluba po prostu kosmiczna. Dużo pracy włożyłeś w zrobienie całości i całkiem nieźle ci to wyszło 🙂 .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.