Skocz do zawartości

Prosty line follower


Gość linigo

Pomocna odpowiedź

Witam

Próbuje zrobić line followera z tej stronki

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1206710.html

Wszystko dobrze polutowałem podłączyłem akumulator 4,8V i świeci tylko 1 dioda, wymieniłem LM358 zaczęła świecić druga dioda ale ta pierwsza w ogóle nie gaśnie niezależnie od koloru kartki.

Co może być nie tak? Proszę o szybka odpowiedz.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzałem telefonem czy diody ir świecą i świecą, kręciłem potencjometrem i też nic to samo co przedtem.

Może to wina kondensatora bo wylutowałem go z jakiegoś elektronicznego "śmiecia"

*(nie przeszkadza to, że wziąłem rezystory 0,125W a nie 0,25W i diodę prostowniczą 1N4007 zamiast 1N5819?)

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensator pełni tu rolę filtra więc to bez znaczenia możesz go nawet usunąć ale co do diody... Ech jakby to powiedzieć to nie jest to samo 14007 to dioda prostownicza 5819 to dioda schottkiego http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/a/0swl0u9yxwszejqog8artdo5rk7y.pdf

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/1N4002.pdf

A wogóle to wrzuć jakieś fotki łatwiej będzie pomóc...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdź ze dwa razy połączenia (wzrokowo i miernikiem) bo według mnie są tam na pewno jakieś połączenia przypadkowe.Np tu gdzie masz ten niebieski kabel może nie łączyć bo nie jest przylutowany.I możesz spróbować pokręcić potencjometrem nad białą a następnie czarną kartką może to coś da.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Dziś byłem w sklepie elektronicznym i kupiłem jeszcze raz te rzeczy, które musiałem, polutowałem wszystko wg schematu i działa ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

[ Dodano: 03-02-2012, 17:18 ]

No nie ;/ znowu coś nie działa.

Próbowałem zmienić odległosci czujników odbiciowych, odlutowałem te 6 kabelków i zrobiłem większy rozstaw przylutowałem kable z powrotem i nie chce działać tylko popełniłem 2 błędy ( przylutowałem plusową nóżkę czujnika do minusowej w obu czujnikach i połączyłem to razem jak na schemacie) ale ten błąd naprawiłem.

Druga rzecz to płytka uniwersalna miała połączone otwory (nie zauważyłem ich ;/) i przylutowałem wszystko wg schematu. Potem się zorientowałem i tez naprawiłem ten błąd i też nie chce działać 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

A diody ir świecą ? Gdy coś mi nie działa co ma czujnik odbiciowy z diodą ir zawsze na początku sprawdzam właśnie nią. Jeśli nie będą świecić radzę Ci usunąć te cny 70 sprawdzić je na stykówce czy świecą i fototranzystor działa. Jeśli działa wlutuj je na nowym kawałku płytki bo to co opisałeś powyżej jest trudne do zrozumienia 😉 A jak nie chcesz robić nowej płytki zamieść dobrej jakości zdjęcia z dwóch stron płytki

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Najpierw (przy zwarciu) nie działały, usunąłem zwarcie i przeciąłem te połączenia na płytce też nie świeciły, wlutowałem nowe i świeciły ale nadal nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.