Skocz do zawartości

wacek_

Users
  • Zawartość

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    powiedzmy - Warszawa
  • Zawód
    elektronik

Osiągnięcia użytkownika wacek_

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!
  • To już 10 lat!
  • Młodszy Juror

Odznaki

0

Reputacja

  1. Zewnętrzny pull-up do masy przy switchu... jeśli dobrze zrozumiałem. Jak już nawet, to po co do masy? Do masy ma zwierać switch. Pull-up, jak nazwa wskazuje, lepiej, żeby podciągał linię do zasilania. Tylko po co dawać zewnętrzny, skoro można aktywować wewnętrzny... Kondzior na drgania styków, owszem, pomoże. Ale programowo też można. Jeśli to ma tylko mrygać, a zależy Ci na prostocie układu, daruj sobie zewnętrzny kwarc. Za to małych kondensatorów vcc-gnd przy każdej nóżce zasilania faktycznie brakuje, dałbym też jednego większego gdzieś na linii zasilania. O właśnie... złącze zasilania by się przydało 😉 Chyba że wystarczy Ci złączka programatora. Powodzenia!
  2. wacek_

    [AVR][C]- Problem z PWM

    Jednak proponuję, żeby autor wkleił tutaj program w takiej postaci, jak go kompiluje, zamiast przepisywać na kolanie. Być może przeoczył coś, co jest ważne.
  3. wacek_

    [AVR][C]- Problem z PWM

    Coś ściemniasz. W mojej ATmedze nie ma takiego rejestru jak TCCR1b.
  4. wacek_

    Zasilanie serwomechanizmu

    Nawyk ma rację, spróbuj zrobić to sam, zamiast korzystać z jakichś gotowych funkcji, bo one nigdy nie wiadomo, co robią (przeważnie robią dużo, długo i bez sensu). O BASCOMie nie mam pojęcia, ale w C coś takiego... int main(void) { DDRB |= 0b110; TCCR1A = 0b10100010; // Clear OC1A/B on compare match, Fast PWM mode TCCR1B = 0b00011010; // clkIO/8 = 1MHz ICR1 = 20000; // TOP value -> period = 20ms OCR1A = 1500; // All values in [us] OCR1B = 1500; while(1); } ...powinno w ATmedze8 taktowanej 8MHz ustawić serwa podłączone do pinów B.1 i B.2 w pozycji środkowej. Pozycję serw zmieniasz modyfikując OCR1A i OCR1B w zakresie (to zależy od serwa) powiedzmy 900..2100.
  5. wacek_

    Zasilanie serwomechanizmu

    A jakim napięciem zasilasz tą ATmegę? Niektóre serwa potrzebują sygnału w którym stan wysoki ma 5V. Masz jakikolwiek sprzęt, który jest w stanie sprawdzić, czy na nóżce pojawia się sygnał PWM?
  6. No racja, wystarczy przecież jeden tranzystor. Dioda zabezpieczająca jest oczywista. Dzięki za wszystkie porady. Jak tylko będę miał chwilę i dostęp do silnika, sprawdzę, jaka częstotliwość kluczowania najbardziej mu służy. W razie problemów będę pisał.
  7. Dokładnie tak to robiłem do tej pory. H-mostek na czterech N-MOSach, IR2110 z częścią high zasilaną z kondensatora ładowanego przez diodę przy "klapnięciu" dolnego tranzytora i wszystko kluczowane PWMem nigdy nie dochodzącym do 100%. Teraz dałeś mi do myślenia. Nie wiem, jaka częstotliwość będzie właściwa dla mojego silnika. Rozumiem, że najniższa, przy której silnik nie szarpie? No niestety, aby to sprawdzić, jednak muszę najpierw zbudować mostek. Z drugiej strony chciałbym, żeby było to najwyżej kilkaset Hz albo nie mniej niż 30kHz, nie chcę, żeby silnik było słychać, szczególnie w nieprzyjemnym dla ucha zakresie.
  8. Dobre pytanie... Zajmuję się głównie elektroniką cyfrową (mikrokontrolery i okolice), czuję się w niej dobrze, za to jak trzeba sterować czymś dużym i potencjalnie niebezpiecznym dla delikatnych układów cyfrowych - to już trochę niepewnie. IR2110 stosuję, bo odwala całą robotę przy załączaniu MOSFETów, wystarczy dać mu zasilanie i parę sygnałów z procesora, a ja się nie muszę martwić, czy MOSFETy są dobrze wysterowane i czy jakiś duży prąd, którego nie przewidziałem, nie rąbnie mi znienacka w cyfrówkę. Do tej pory stronę "high" zasilałem za pomocą bootstrap'u, bo mogłem sobie pozwolić na to, że silnik nie dostanie pełnej mocy. Tym razem musi być możliwość załączania przekątnych mostka na stałe, więc jeżeli chciałbym skorzystać z IR2110, muszę stronę "high" zasilać przetwornicą izolowaną. Jakby spojrzeć na to z boku, może faktycznie przekombinowuję... Zdaje mi się, że to Ty na forum Elektrody proponowałeś układy IR21** do sterowania MOSFETami, nie pamiętam tylko w jakim zastosowaniu. Jak więc w końcu jest? Warto w ogóle ich używać? Czy w dzisiejszych czasach, przy małych Rdson tranzystorów z kanałem P, nawet przy dużych prądach najprostsze rozwiązania (góra mostka na P, dół na N) są najlepsze? Czy drivery do MOSFETów służą tylko do tego, żeby kupowali je "cyfrowcy", którzy boją się wstawić w układ więcej niż cztery tranzystory? Wracając do mojego układu, drobna poprawka: silnik ma na tabliczce 27A 35V. Planowałem sterować z kontrolera niezależnie każdym z czterech tranzystorów. Kontroler miałby np. przy nagłej zmianie kierunku załączać część "low" po dokładnie ustalonym czasie od wyłączenia "high", żeby dać górnemu tranzystorowi czas na rozładowanie pojemności bramki. Może to przerost formy nad treścią, ale tak jak pisałem - programowo jestem w stanie tego dopilnować, a jak coś zacznie się chrzanić w rozbudowanej części analogowej, to będę miał problem. [ Dodano: 10 Lis 09 07:49 ] Odpowiedź do dalszej części Twojego postu ("Przykład"), dodanej później: Ten schemat ściągnąłem z Elektrody (chyba zapłaciłem Ci za niego 4pkt 😉 ). Rozumiem go, ale realizacja na IR2110 jakoś wydawała mi się bardziej przejrzysta. Co w tym przypadku ze zjawiskiem, o którym pisałem? Rozładowanie bramki jednego tranzystora podczas gdy już włączam drugi zajmuje trochę czasu, czy powinienem się tym martwić? Pytanie teoretyczno-ogólne - w czym w takim razie lepsze są scalone sterowniki do MOSFETów od MOSFETa i Zenerki, o ile w ogóle są? PS. O częstotliwości PWM jeszcze nie myślałem. Raczej nie ma to chyba wpływu na schemat układu, a chętnie najpierw zaobserwuję opisane przez Ciebie zjawisko "słabnięcia" silnika wraz ze wzrostem f.
  9. Chcę sterować silnikiem DC 27A 30V z regulacją prędkości, kierunku i hamowaniem. Właściwie wiem już, co chcę zrobić - 2x IR2110 ze stroną high zasilaną przetwornicą (muszę zapewnić możliwość pracy z pełną mocą), pozostaje tylko wybór tranzystorów. Przeglądam tematy o H-mostkach w nadziei na znalezienie wartościowych informacji. Jestem początkujący w tym temacie, więc brak własnych doświadczeń próbuję uzupełnić zebranymi od innych. Na Diodzie zarejestrowałem się właściwie tylko po to, żeby napisać mojego poprzedniego posta 🙂 Widać, że wiesz, co robisz, rozsądnie wszystko argumentujesz, więc warto Cię posłuchać. Tyle że bez schematu jakoś ciężko...
  10. Xweldog, już za sam tekst należy się duuże piwo 😉 Ale... czy mógłbym poprosić o jakiś schemat? Czytałoby się przyjemniej...
  11. Witam wszystkich, To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Być może autorowi chodziło o tranzystory bipolarne. Tak się składa, że MOSFET w swojej strukturze posiada taką diodę, co prawda o marnej charakterystyce, ale w wielu (sprawdzonych, sprzedanych i działających do dzisiaj) przypadkach wystarcza. Nie bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie cel takiego działania. Domyślam się, że autorowi chodziło raczej o łączenie równoległe (odpowiednie wejścia razem i odpowiednie wyjścia razem). Ogólnie gratuluję artykułu, dobre wprowadzenie w temat dla zaczynających przygodę z silnikami. Miał zadatki na coś więcej, szkoda, że część o MOSFETach zniknęła zamiast się rozwijać... Pozdrawiam, Wacek.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.