Skocz do zawartości

[Kurs] Solid Works


Pomocna odpowiedź

Inicjatywa bardzo fajna i ją doceniam, natomiast dla takiego środowiska ,jakim jest "forbot", Solid Works to chyba najgorszy wybór, z powodów które sam wymieniłeś:

W wielu kursach tego typu na wstępie podawana jest instrukcja skąd wziąć oprogramowanie. W tym kursie będzie inaczej. Dlaczego? Z prostego powodu. Nie mam pojęcia czy istnieją darmowe wersje Solid Worksa. Na pewno są wersje studenckie (ponoć nawet trzy), ale obawiam się, że wszystkie są płatne (jedne tańsze inne droższe).

Efekt pracy rzekłbym dość mizerny, ponieważ w starej wersji Solid Edge w kilkanaście minut pracy (dla osoby nieobeznanej do pół godziny) można osiągnąć taki efekt (HV300 z zachowanymi wymiarami):

A Solid Edge w wersji najnowszej (ST4) edukacyjnej jest dostępny na stronie producenta za darmo, w związku z czym gdy tylko ogarniemy zmiany w nowym interfejsie zamierzamy z Bobbym rozpocząć jakiś kurs właśnie na tym programie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za docenienie pomysłu.

Efekt pracy rzekłbym dość mizerny, ponieważ w starej wersji Solid Edge w kilkanaście minut pracy (dla osoby nieobeznanej do pół godziny) można osiągnąć taki efekt (HV300 z zachowanymi wymiarami):

Oczywiście stworzenie takiego modelu zajmuje kilka minut, lecz celem kursu byłą nauka obsługi programu, a nie było zamodelowanie serwa.

A Solid Edge w wersji najnowszej (ST4) edukacyjnej jest dostępny na stronie producenta za darmo, w związku z czym gdy tylko ogarniemy zmiany w nowym interfejsie zamierzamy z Bobbym rozpocząć jakiś kurs właśnie na tym programie.

Życzę Wam powodzenia. Myślę, że im więcej tego typu kursów tym lepiej. W końcu wiedzy nigdy zbyt wiele.

Link do komentarza
Share on other sites

A mnie w większości kursów smuci jedno. Obecnie wszędzie w życiu mamy parcie na 3D. Ok jest fajne git, sam nawet czasami z modelowania 3D korzystam. Tylko że artykuły tego typu skupiają się głównie na tym jak zrobić jakiś model poglądowy, ale nikt się nie skupia jak go wykorzystać tzn. jak zrobić wydruki szablonów, rozłożyć model na takie szablony, aby można je wykorzystać jako formatki do wycinania elementów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

davidpi,

Popieram kurs

KD93,

Znam amatorsko SolidEdga od lat (v14,15,17,19)

Ostatnio u kogoś zauważyłem SolidWorksa.

Podoba mi sie.

Dlaczego?

- SW wciąga dxf i dwg ( W SE z tego co w sieci znalazłem jest to płatny dodatek)

- SW łątwo tworzy dxf i dwg

- SW wciąga pliki SE (SE nie wciąga plików SW)

- w SW łatwiej tworzy się relacje w złożeniach

- do SW jest więcej tutoriali na stronach czy YT

- do SW jest więcej przykładowych gotowych modeli ( ostatnio szukałem serw bo nie chciało mi sie rysować i wszystkie jakie znalazłem były pod SW)

Dodatkowo bardzo łatwo w SW:

- oszacować wagę tworzonej części lub całego złożenia

- określić środek ciężkości części lub złożenia

- otworzyć 3wymiarowego pdf'a ( mozna model obracać i zbliżać a Acrobat Reader)

W SE pewnie też są takie funkcje ale nie rzucają się tak w oczy

To są moje prywatne spostrzeżenia

Ostatnio bawiłem się najnowszym SE i widzę ze upodobnili interfejs oraz logike tworzenia elementów do SW.

Link do komentarza
Share on other sites

A mnie w większości kursów smuci jedno. Obecnie wszędzie w życiu mamy parcie na 3D. Ok jest fajne git, sam nawet czasami z modelowania 3D korzystam. Tylko że artykuły tego typu skupiają się głównie na tym jak zrobić jakiś model poglądowy, ale nikt się nie skupia jak go wykorzystać tzn. jak zrobić wydruki szablonów, rozłożyć model na takie szablony, aby można je wykorzystać jako formatki do wycinania elementów.

Masz rację z tym, że samo modelowanie bez wykonywania jest jak robot bez czujników 😉

Oczywiście będzie o tym mowa w dalszych częściach kursu. Omówię to szczegółowo przy tworzeniu rysunków.

Link do komentarza
Share on other sites

Obecnie wszędzie w życiu mamy parcie na 3D. Ok jest fajne git, sam nawet czasami z modelowania 3D korzystam. Tylko że artykuły tego typu skupiają się głównie na tym jak zrobić jakiś model poglądowy, ale nikt się nie skupia jak go wykorzystać tzn. jak zrobić wydruki szablonów, rozłożyć model na takie szablony, aby można je wykorzystać jako formatki do wycinania elementów.

Są to bardzo proste operacje eksportu modelu 3D do rysunku 2D, rzeczywiście każdy kurs powinien zawierać taką część.

- do SW jest więcej tutoriali na stronach czy YT

W SE są tak dobre tutoriale w programie, że nie potrzeba żadnych z YT.

- do SW jest więcej przykłądowych gotowych modeli ( ostatnio szukałem serw bo nie chciało mi sie rysować i wszystkie jakie znalazłem były pod SW)

Są strony typu 3D Content Central, gdzie jest masa gotowych części i zdecydowana większość z nich również w plikach STEP, które SE otwiera otwiera bez problemu.

Dodatkowo bardzo łatwo w SW:

- oszacować wagę tworzonej części lub całego złożenia

- określić środek ciężkości części lub złożenia

W SE również, dziwi mnie że po tylu latach nie znalazłeś tej funkcji.

A poza tym, nigdzie nie napisałem że SW jest zły i badziewny, ponieważ skoro większość Europy zachodniej z niego korzysta, to ma jakiś powód. Napisałem tylko, że to wybór najgorszy z możliwych do kursu na forbocie, ponieważ nie ma darmowych wersji programu.

Link do komentarza
Share on other sites

slawko_k

-Solid otwiera dxf'y i dwg bardzo prosto i szybko

-tworzy pliki dxf oraz dwg jak kto woli bez problemu i nie jest to czasochłonne,
-wciąga pliki SW rozniez bez problemu

-co do relacji to jest Flash FIt (tzw inteligentne relacje) oraz jak kogos interesuje inny typ relacji to do wyboru jest sporo roznych, wszystko jest jasno opisane co jak z czym składac)

-są samouczki w programie które pozwalają bardzo szybko ogranąć program i jego moduły, poza tym na necie są strony z pdf'ami tego jest naprawdę mnóstwo,
-co do części przykładowych to stron z takimi częściami w różnych formatach tez jest wiele, również wiele firm udostępnia modele swoich produktów w różnych formatach więc zawsze coś się dobierze

co do wagi, srodka ciężkości i innych właściwości fizycznych, jest do tego jedno narzędzie i masz wszystko jasno opisane.

pdf'y 3D dostępne są od wersji ST4

W swojej klasie programów Solid Edge jest niezastąpiony...

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

-Solid otwiera dxf'y i dwg bardzo prosto i szybko

-tworzy pliki dxf oraz dwg jak kto woli bez problemu i nie jest to czasochłonne,
-wciąga pliki SW rozniez bez problemu

zatem mnie oświeć i powiedz jak to zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mogę oświecić jak tworzy pliki dwg i dxf, bo robiłem takie żeby wysłać "Skarabeusza" do cięcia. Eksportujesz 3D do 2D, zamieniasz łuki na krzywe i teraz nie wiem dokładnie, czy jest narzędzie "eksportuj", czy po prostu zapisujesz w tym rozszerzeniu. W każdym razie da się bez większych problemów.

Co do wyciągania SW, to v.19 wyciąga, ale nie zawsze kompletne.

Link do komentarza
Share on other sites

aby otwierac dxfy należy wczesniej odpowiednio skonfigurowac plik seacad.ini i ustawic zeby otwierał pliki w mm a nie w calach ajk jest to domyślnie w solidzie, mozna ustawic sobie czy ma importowac kolory jako kolory albo poprostu wszystko czarne, no i oczywiscie aby domyslnie otwierał pliki w module draft,
co do tworzenia dxf'a to rzutuje się część robi się poszczegolne rzuty przekroje co tam wszystko chcesz albo mozna szkicowac od nowa i wystarczy zapisac plik jako DXF bądź DWG albo jakis inny format, jest ich tam kilka,
otwieranie plików SW (SLDPRT czy jakie one tam mają rozwinięcie) odbywa się poprzez OTWÓRZ, wybierasz plik który cię interesuje a następnie wybiera się moduł PART i translator ładnie zaimportuje wszystko co trzeba..

chyba wszystko...

pozdro

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

od V15 sie bawie w solidzie i z tego co pamietam to nie było zadnych problemów, aktualnie mam st3 i cały czas kozystam z DXFow od klientow i czasem tylko problem jest z treścią w tabelkach itp co do samego rysunku jest wszystko spoko tak jak ma być, a do podglądu DXFa mozna kozystac z darmowego DWG trueview i porownac z rysunkiem w solidzie i skorygowacprzesuniete opisy itp.

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.