Skocz do zawartości

Ramię robotyczne na M0


Rico1210

Pomocna odpowiedź

Witam,
Przedstawiam ostatnio zbudowanego przeze mnie robota, a mianowicie manipulator 5 osiowy + chwytak. Nadarzyła się okazja na kupno kilku elementów, więc nie zastanawiając się zbytnio, zakupiłem je i przystąpiłem do budowy owego ramienia. Podstawę zrobiłem z profilów aluminiowych, które zmontowałem na stalowej tarczy. Wszystkie osie napędzane są przez serwa KS-35 18 (15kg/cm), natomiast do chwytaka założyłem Hitec hs-322hd. Da pierwszej osi zrobiłem łożysko z dwóch krążków z plexi, które sam ręcznie frezowałem. Pomiędzy krążkami jest koszyczek z kulkami z jakiejś starej mikrofalówki 😋 . Całe łożysko oparte jest na podporach również z profili aluminiowych. Stelaż pozostałych czterech osi zmontowałem z omówionych wcześniej części. Chwytak wydrukowałem na drukarce 3D i zamontowałem go do reszty na płaskownikach aluminiowych. Serwa zasilam z akumulatora żelowego 6V/14Ah. Płytą główną kontrolera jest płytka M0 zgodna z Arduino IDE. Ma po prostu większą pamięć operacyjną i wewnętrzną. Pozycje serw reguluje za pomocą potencjometrów. Sygnał przesyłam za pomocą kabla RJ-45. Poza manualnym sterowaniem robot ma funkcję zapamiętywania pozycji i odtwarzania ich w pętli. Kontroler zasilam z Powerbanka. Poza działaniem chciałem żeby był dość mobilny i estetycznie wykonany, więc zrobiłem do niego futerał. Poniżej przedstawiam kilka fotek do oceny, a za niedługo wstawię filmik z działania. Pozdrawiam 🙂

IMG_5ad9fa58808e24947.thumb.jpg.a1d81332315b5e71d1bc0115f99c4178.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.