Skocz do zawartości

Łączenie ogniw 18650


Lipus

Pomocna odpowiedź

Jeśli ogniwa są tam łączone równolegle to możesz dać różne, byle tego samego rodzaju tj. LiPol 4.2V. Jeśli szeregowo, wszystkie muszą być takie same i na dodatek tak samo zużyte.

A to jakiś fabryczne urządzenie któremu wymieniasz/powiększasz akumulator czy klecisz coś samodzielnie? I co wtedy nazywasz "powerbankiem"? Sam akumulator czy jakąś elektronikę do tego? Jaką?

Link do komentarza
Share on other sites

Powerbank do telefonu.Moduł https://m.banggood.com/Dual-USB-5V-1A-2_1A-Mobile-Power-Bank-18650-Battery-Charger-PCB-Module-Board-p-1031593.html?rmmds=search .Ogniwa równolegle.

[ Dodano: 22-02-2018, 18:50 ]

Ogniwa 18650 lion 3.7v

[ Dodano: 22-02-2018, 18:52 ]

I masz jakieś doświadczenie w kupowaniu ogniw lion z allegro?Od jakiej ceny kupować itp bo w opisie pisze ze sprawdzane i ok 2000 mah.Kupie używane i kilka sztuk np 5.Tylko ceny są i 1.99 za sztuke 5 10..

Link do komentarza
Share on other sites

Staram się nie kupować akumulatorów na Allegro. To po prostu licytacja tupetu sprzedawców i naiwności kupujących, nie lubię być oszukiwany. Najpierw przejrzyj oferty firm zajmujących się profesjonalnie akumulatorami, popatrz na ceny a dopiero potem zajrzyj na aukcje, może nabierzesz odpowiedniego dystansu:

Link 1

Link 2

Kilka darmowych porad:

- Nie podniecaj się pojemnościami, kupuj wyłącznie do 3000-3300mAh. Żadne tam 5000, 8000 a nawet widziałem ostatnio "12000mAh MOC". To po prostu niemożliwe. Optimum do powerbanków to 2200-2500mAh.

- Wyłącznie markowe, gdzie podany jest typ ogniwa i firma (np. Samsung, Panasonic, LG). Żadne tam HellFire, czy inne BangBang. Żadnych kolorowych koszulek i obrazków na ogniwie. Tylko jednolity termokurcz z wydrukowanym producentem, typem, pojemnością i ew. datą produkcji.

- Jeżeli do złożenia powerbanku, to tylko z fabrycznie przylutowanymi blaszkami które lutujesz ze sobą i grubymi kablami do elektroniki. Poszukaj na Allegro "akumulator 18650 blaszki". Nie wolno niczego lutować do kapselków a wszelkie koszyczki bardzo pogarszają sprawność i są zawodne.

- Cena od 10-12zł w górę.

Wszystko co kupisz poza tymi obszarami to będą wyrzucone pieniądze bo w końcu i tak będziesz musiał kupić coś porządnego. Czasem zdarzają się (niewielkie) wyjątki od tych reguł, ale trzeba się na tym naprawdę znać. Na Twoim miejscu bym nie ryzykował.

EDIT: I jeszcze: nigdy nie kupuj używanych. Nie wiesz co przeszły, skąd pochodzą, jak są stare ani jak były ustawione i jak przebiegały testy (jeżeli w ogóle). To jak już raz zjedzony kebab, nie chciałbyś tego jeść ponownie, prawda?..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A taki bez firmowiec z strony co podałeś?

[ Dodano: 22-02-2018, 20:49 ]

http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=5054

[ Dodano: 22-02-2018, 20:54 ]

A to że na aukcjach pisze że każda sztuka sprawdzona i na jednej pisało że jeśli coś co napisał sie nie zgadza to na jego koszt wysyłasz i oddaje pieniądze.Takie opisy też mogą kłamać 🙁?

[ Dodano: 22-02-2018, 21:14 ]

Kupiłbym 4 sztuki 8800 mah za 54 zł ~ z dostawą + moduł 8zł mam go już.Czy w tej cenie jest to opłacalne?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten z Batimexu - przynajmniej widzisz co kupujesz, pewne 2.15Ah. Jest nowy i z blaszkami - idealnie. Masz podane wszystkie parametry, prądy ładowania (do 2A), rozładowania (standardowo 1A, można trochę szybciej 2A a przez króki czas możesz wziąć 6A), temperatury pracy i nawet wykres starzenia w czasie 300 pierwszych cyki. Ja bym się nie zastanawiał, to zacny sprzęt i jeśli go nie zajeździsz głębokimi rozładowaniami, posłuży długo.

Nie masz szans sprawdzenia akumulatora bo nie masz odpowiednigo sprzętu. Odeślesz bo nie podoba się kolor? I naprawdę chce Ci się ryzykować i bawić w odsyłanie i żebranie o zwrot pieniędzy?

Może nie dotarło więc powtórzę: akumulatory 18650 o pojemności 8000mAh nie istnieją. To jawne kłamstwo i naciąganie ludzi. Ta chemia nie ma takich gęstości energii*. W ogóle nie ma tak ogromnych akumulatorów w tej objętości, jakiegokolwiek rodzaju. 5000mAh też nie. Wnioski wyciągnij sam: czy chcesz z takim oszustem mieć do czynienia?

-------------------------

* - Znajdź z samej ciekawości, choćby Wikipedii, gęstość energii technologii akumulatorów litowych, policz objętość walca 18x65mm i sam się przekonaj ile tam może zmieścić się prądu. Ciekaw jestem Twoich wyników.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok zrozumiałem 😮 .A myślisz że za tą cenę taki powerbank się opłaca?I mój telefon ma baterie o pojemności 2200 mah a powerbank będzie miał te 8800~mah to powinien ładować ok 4 razy plus straty na przetwornicy.

[ Dodano: 23-02-2018, 08:16 ]

I mam nadzieje że ten chiński moduł z tymi zabezpieczeniami będzie dbał o akumulator.

Link do komentarza
Share on other sites

Trudno ocenić czy coś się komuś "opłaca". Gdy przypomnę sobie, że jeden powerbank dostałem od jakiejś firmy w prezencie, drugi jako gadżet na targach, trzeci razem z internetem a na dodatek mój telefon pracuje po jednym naładowaniu tydzień to dla mnie zakup lub robienie powerbanku zupełnie mija się z celem. Nie wiem, popatrz na ceny gotowych urządzeń i sam oceń. Z drugiej strony budowa i potem użytkowanie takiego sprzętu to zawsze jakieś doświadczenie. Możesz prawie bezkarnie zwiększać liczbę ogniw (jeśli elektronika nie ma wbudowanego ograniczenia na czas ładowania) i tym samym zrobić sobie układ uszyty na Twoją miarę. Może być płaski albo podłużny albo kanciaty - forma też jest do wyboru a nie zawsze znajdziesz coś gotowego pasującego np. do jakiejś specjalnej kieszonki w plecaku. Ciekaw jestem czy ten wyświetlany zapas energii odniesiony jest do jakiejś zdefiniowanej pojemności, czy pokazuje tylko pomiar napięcia przeliczony na przybliżony stan akumulatora. Bo gdyby płyteczka rzeczywiście mierzyła prąd i liczyła ładunek w [mAh], to powinieneś wstawić taki zestaw by pasował do jej 100%. A może umie się tego "nauczyć" po kilku cyklach ładowania/rozładowania? Napisz jak już to złożysz i trochę się pobawisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Ta płytka nie kosztowała dużo i ten wyświetla który mówi o stanie akumulatora nie jest zbyt dokładny bo jak obliczyłem ile procent ubywa w powerbanku a ile w telefonie przybywa (na starych 18650 z laptopa) to z obliczeń powinien naładować 4 razy a naładował ok 1 do pełna.Obliczyłem to tak że ile jeden procent w powerbanku naładuje telefon czy jakoś tak.Nawet bez sprawdzania można się domyślić że to nie będzie dokładne.Z tego co testowałem to powerbank na starych ogniwach się po prostu wyłącza razem z wyświetlaczem i nie da się go włączyć,bateria wtedy ma 2.30 v.Jak się go podepnie pod ładowarkę to się znowu włącza.Czyli zabezpieczenie działa.

[ Dodano: 23-02-2018, 20:56 ]

A zdrowe dla akumulatora będzie jak ten moduł będzie z niego wysysał 2a?

Link do komentarza
Share on other sites

A ile tych akumulatorów tam będzie? Bo prąd będzie się rozkładał (gdy będą z tej samej partii) w miarę równo na wszystkie. Skoro planowałeś mieć tam 8Ah lub więcej (chyba takie chciałeś kupić?) to myślałem, że planujesz dać co najmniej 4 sztuki równolegle.

A będzie nawet gorzej niż myślisz. Jeżeli na wyjściu telefon będzie zasysał 5V/2A to to daje 10W mocy. A 10W mocy na 3.5V (obciążony akumulator podczas rozładowania może mieć nawet poniżej 3V..) to już 2.8A, a gdy jeszcze uwzględnisz sprawność tej chińszczyzny to pewnie spokojnie przekroczysz w tych warunkach 3A. Ja bym dał min. 2 równolegle.

Tego typu źródła (akumulatory, baterie) maję tę cechę, że im więcej prądu ciągniesz tym pojemność jest mniejsza. Popatrz na kartę katalogową tego akumulatora z Batimexu. Zawsze pojemność [mAh] jest określana przez producenta dla jakiegoś bardzo konkretnego prądu wyładowania [A], zwykle 1C czyli tutaj 2.15A. I zawsze dla większych będzie mniejsza. Gdy przekroczysz pewną granicę (tu pewnie są to 4.3A określone jako "Max discharge current: 2C", dysponowalna pojemność spada już na łeb. Z tego też powodu nie warto żyłować akumulatorów. Gdy dasz trzy równolegle, to wtedy każdy akumulator "zobaczy" spokojny 1A i będziesz mógł cieszyć się sumaryczną pojemnością prawdziwych 6.3Ah. Przyrost (w stosunku do np. jednej sztuki) będzie więc nie tylko ze względu na więcej ogniw, ale też z powodu ich delikatniejszego używania. No i dłużej pożyją.

Link do komentarza
Share on other sites

A te akumulatory http://allegro.pl/ogniwo-18650-li-ion-samsung-22p-3-6v-2200mah-10a-i7007184225.html prąd rozładowania 10a można by je bez problemu użyć i rozładowywać 2a?Ładować mogę już tym 1a.I czy przy zgrzewaniu ogniw specjalną maszyną tracą one swoją pojemność czy coś?I ile max sztuk mogę użyc aby to było bezpieczne dla akumulatorów?

Link do komentarza
Share on other sites

Ech, ile razy można? To jest Allegro. Nie wierzysz niczemu co tam jest napisane:

- Nie ma typu akumulatora więc nie masz żadnej dokumentacji ogniwa. 10A prądu rozładowania może być z sufitu tak jak wszystko inne. Przyjmujesz na wiarę? Znasz tego sprzedającego osobiście?

- Kupujesz tylko nowe. Te są używane i mają ślady po wyłamywaniu/obrywaniu(!) blaszek. Nie wiesz kto i jak to robił, zdjęcie tych prawdziwych rokuje bardzo źle, nie masz pewności czy w tych miejscach nie ma uszkodzeń, np. dziur w kapselkach.

- Nie wiesz jak były używane, jak długo i w jakich temperaturach. Może rzeczywiście były katowane 10A prądu, zapomnij o tym.

- Są bez blaszek, nie chcesz takich bo ich nie podłączysz porządnie.

Naprawdę robi Ci różnicę te 3zł/ogniwo między markowym produktem z pełną dokumentacją a nieznanym badziewiem z przypadkowego źródła? Musisz się porządnie sparzyć by zacząć rozsądnie wydawać swoje pieniądze?

Im dasz więcej akumulatorów równolegle tym będą miały lepiej, ale tym bardziej urządzenie będzie większe. Nie pytaj mnie jaki powerbank chcesz zrobić.

EDIT: Odpowiednie zgrzewanie ogniw nie boli. Właśnie takie ze zgrzanymi blaszkami musisz kupić, bo sam tego nie zrobisz a lutować nie wolno. Ale z poodrywanymi blaszkami w żadnym wypadku. To nawet gorzej niż nowe, "gołe", bo są używane i po przejściach..

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że już pisałeś ale dla pewności spytam te akumulatory jak dam 4 równolegle to mogę je rozładowywać tym prądem 2 a?Wiem pisałeś już ale nie jestem pewien z twoich wpisów (nie mówię że są złe) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To ja dla pewności napiszę:

4 akumulatory (te z Batimexu) połączone równolegle (wszystkie plusy razem, wszystkie minusy razem) mają 8Ah pojemności i można je rozładowywać prądem do 8A. Ty, robiąc powerbank z przetwornicą podwyższającą i biorąc z gniazda USB 5V/2A będziesz z akumulatorów czerpał ponad 3A. Ponieważ jednak 3A < 8A, możesz to robić śmiało.

Niestety ładowanie tego klocka od 0 do 100% prądem 1A przez gniazdko USB będzie trwało ponad 10h. Czy sprawdzałeś jakim prądem ładuje akumulatory to chińskie cudo po podłączeniu dużej i silnej ładowarki USB (np. mogącej dać 5V/2A)? I skąd wiesz, że już będą naładowane skoro wyświetlacz pokazuje nieprawdę?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.