Skocz do zawartości

Arduino Uno; sterowanie tranzystorem


persky

Pomocna odpowiedź

Mam tranzystor IRFZ44N i chciałbym nim sterować za pomocą Arduino uno, jednak wyczytałem że do pełnego otwarcia kanału w tym tranzystorze potrzeba przyłożyć do bramki napięcie 12 wolt a arduino ma napięcie sterowania 5 wolt, moje pytanie: jak mogę sterować tym tranzystorem przy pomocy Arduino uno?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma, że słyszałem. Dlaczego masz wierzyć internetowym legendom? Sam, sprawdź:

https://www.infineon.com/dgdl/irfz44n.pdf?fileId=5546d462533600a40153563b3575220b

W najprostszym przypadku, żeby zrobić bufor 5V->12V musisz mieć napięcie 12V i jakiś (dodatkowy) mały tranzystor. Z czego zasilasz to swoje Arduino? Jeśli przez Vin z jakiegoś zasilacza 9-12V to będzie łatwo.

Poza tym dlaczego akurat ten IRFZ? Są inne, z dużo niższymi napięciami progowymi, bardzo ładnie działające nawet dużo poniżej 5V. Co będziesz tym tranzystorem sterował?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam tą dokumentację, tam jest podane napięcie progowe 4V, natomiast pełne otwarcie kanału jest przy wyższych napięciach, arduino zasilam z zasilacza 12V, chodzi mi o ten tranzystor bo przewodzi duże prądy do 49A, spróbuję zrobić ten bufor z dodatkowym tranzystorem jak radzisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytałem o to co tym tranzystorem sterujesz, bo:

a. Nie wolno pracować na parametrach granicznych. Jeżeli masz do przełączania np. 40A to jeden taki maluch sobie nie poradzi. Te jego "reklamowe" 49A to absolutnie graniczna wartość dla idealnego chłodzenia. Nigdy nie uzyskasz tego w praktyce, no chyba że będziesz pracował impulsowo powiedzmy 10%. Radziłbym liczyć na co najwyżej 15-20A i to już z radiatorem.

b. W przypadkach pracy impulsowej prosty driverek jednotranzystorowy zrobi więcej złego niż dobrego i zjarasz swojego MOSFETa w czasie pierwszej sekundy pracy. Oczywiście to zależy od częstotliwości.

Jeśli masz dokumentację, to sam widzisz jaka będzie statyczna rezystancja kanału albo Uds w czasie włączenia. Tutaj 10 czy 15V na bramce już niewiele zmienia (100mV?), choć oczywiście każdy mV przekłada się na Waty. Dla 40A wygląda mi to na grzałkę 24W czyli już zacny pucek aluminium potrzebny będzie.

Naprawdę jest jakiś problem z napisaniem co tam chcesz w drenie posadzić?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tranzystor ten jest mi potrzebny do sterowania polem elektrostatycznym w cylindrze Wehnelta, jeśli chodzi o pracę tranzystora to chcę żeby otwierał się na jedną sekundę i zamykał, w odstępach pół sekundowych lub sekundowych, (w ten sposób chcę tworzyć i niszczyć pole elektrostatyczne); najważniejsze jest to żebyś mi pomógł znaleźć sposób sterowania tym tranzystorem z płytki Arduino; zdaje mi się że najlepsze wyjście to użycie dodatkowego tranzystora zasilanego 12 lub 9 woltami (ale napisałeś że ta metoda nie za bardzo się nadaje, dlaczego ?); znalazłem inny tranzystor IRFP2907 który operuje na prądzie do 209 A przy 10 woltach, to może jakbym do tego tranzystora przyłożył napięcie 5 wolt prosto z płytki to by przepuścił 50 A ? (zależy mi na dużym natężeniu nawet do 100 A)

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rany, czy mamy przed Świętami wysyp tajemniczych ludzi robiących eksperymenty niczym Tesla. Albo ja już na starość głupieję (w co nie wątpię) albo podstawowa fizyka się zmienia (w co także chyba już jestem w stanie uwierzyć), bo nic nie rozumiem.

Cylinder Wehnelta to elektroda lampy, najczęściej oscyloskopowej, kineskopowej lub jakiejś innej produkującej skupiony strumień elektronów. I jako elektroda służąca do wstępnego ogniskowania i modulacji natężenia wiązki (tak, robiłem kiedyś telewizory i oscyloskopy), nie pobiera praktycznie żadnego prądu, bo lampy z definicji pracują raczej na napięciach i jak słusznie zauważyłeś polu elektrycznym. No to wytłumacz proszę jakim cudem potrzebny Ci prąd 100A? 🤯 Rozumiałbym jeszcze gdybyś napisał, że potrzebujesz przełączać napięcia w okolicach 100V (i to raczej w okolicach -100V) bo o ile pamiętam zwykle w tych granicach zamyka się działanie cylindra Wehnelta. I nawet to byłoby dziwne, bo potrzebujesz tak naprawdę napięcia regulowanego żeby jakoś modulować wiązkę (de facto zmieniać jasność) chyba, że wystarczy Ci praca on/off. Wtedy prosty klucz tranzystorowy wystarczy. Oczywiście nie taki jak zamierzasz zrobić. Ale Ty piszesz o prądach i to dużych. Jaki to ma sens?

Po drugie napisałem, że prosty driver MOSFETa nie sprawdzi w się w przypadku częstego przełączania. Częstego, dotarło? Np. 10, 50, 200kHz lub wyżej w zależności od przełączanej mocy. O ile rozumiem tu mamy 1Hz, trochę mało na problemy mocy z przełączania kanału, nie sądzisz?

Opisz proszę dokładnie co chcesz robić. Od początku: co to za eksperyment, co to za aparatura, co chcesz uzyskać, do czego tam Arduino itp itd. Czy naprawdę trzeba ciągnąć za język? Przecież gdybyś poszedł do sklepu poprosił o taką małą piłkę, to normalny sprzedawca zapytałby jaką dyscyplinę uprawiasz, czy często grasz, czy to amatorskie zabawy czy macie zespół pro itd. A być może po uzgodnieniu wszystkiego okazałoby się, że potrzebujesz.. do metalu.

Z tego co napisałeś wynika, że albo ja nie rozumiem co robisz (być może np. napędzasz tym prądem jakąś gigantyczną cewkę z której czerpiesz kilowolty) albo Ty nie bardzo czaisz bazę. Wyprowadź mnie z tej niepewności. Bez dokładnego zrozumienia Twoich potrzeb pomoc nie jest możliwa szczególnie, że temat nie jest standardowy i robiąc głupoty możesz zabrnąć naprawdę w ślepą i ciemną uliczkę. A tam nigdy nie jest bezpiecznie. Dlatego nie odpowiem na żadne konkretne pytanie dopóki nie będę pewien co robisz.

Mile widziane rysunki, choć jeśli się trochę postarasz, opis aparatury, sprzętu i celów wraz z niezbędnymi liczbami i schematem blokowym (i zaznaczonym Twoim "kluczem"), powinien wystarczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.