Skocz do zawartości

Jak to zrobić i czy to w ogóle możliwe?


Szymon777

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym zaprogramować sobie wyświetlacz LCD 1x16 przy pomocy arduino. Wyglądało by to tak (od lewej strony) pierwszy ,,prostokącik''byłby pusty, w drugim po włączeniu wyświetlacza pokazała by się literka ,,N'' . I tutaj chciałbym dodać 6 przycisków, które później po wciśnięciu wyświetlałyby cyferki od 1 do 6 (literka ,,N'' ma się pojawiać tylko przy włączeniu). Kolejne 2 ,,prostokąciki'' byłyby puste, ale następne 3 chciałbym aby pokazywały prędkość auta (oczywiście w km/h). Max prędkość to 310 km/h (pod względem skali) Po włączeniu wyświetlacza w 7 prostokącie (od lewej) wyświetlało by się ,,0''. Następne 2 prostokąty byłyby puste. Kolejne 5 to byłyby obroty silnika.Z tego co wiem to trzeba do tego sensor IR. Po włączeniu wyświetlacza w 14 prostokącie od lewej wyświetlałoby się ,,0''. Chciałbym dodać jeszcze przycisk uruchamiania silniczka, który po wciśnięciu uruchamia go i pokazuje na wyświetlaczu 4200 lub 4300 obrotów. Maksymalne obroty wynosiłyby 15 lub 16 tys. obrotów. To tyle. Wiem, że chyba dużo wymagam jak na początkującego dlatego mam jedno pytanie. Czy to możliwe?

Link do komentarza
Share on other sites

Ale o czym ty tutaj piszesz? Jakiego auta? Jakie silniczki? Skąd to Arduino ma znać prędkość samochodu do wyświetlenia? Jakiegoś konkretnego samochodu, czy dowolnego? Opisz swój projekt porządnie, to wtedy możemy się zastanowić co jest możliwe i jak to można zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Chcę zrobić model auta w skali 1/4 . Będzie go zasilał silnik, a w środku wyświetlacz lcd będzie pokazywał bieg, prędkość jazdy i wysokość obrotów. Myślałem, że prędkość jazdy będzie wyświetlana pod względem obrotów i biegu.

Link do komentarza
Share on other sites

Silnik, mówisz. No tak, to wiele nam wyjaśnia. Jakiś konkretny silnik? Elektryczny? Spalinowy? Odrzutowy? Czy to to samo co ten "silniczek" o którym wspominałeś, czy zupełnie co innego? Jak to wszystko jest ze sobą połączone?

Generalnie mówiąc, możesz wyświetlać na wyświetlaczy co tylko chcesz, jeśli tylko znajdziesz jakiś sposób żeby poinformować o tym Aduino. Tak samo z przyciskami — mogą robić cokolwiek, tak długo, jak długo masz jakiś sposób na to, żeby impulsy z Arduino przełożyły się na fizyczne akcje. Niestety to wszystko co jestem w stanie powiedzieć z tym poziomem szczegółów, jaki podałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Szymon777, prędkość silnika najlepiej odczytać za pomocą odpowiedniego czujnika - tutaj będzie to "enkoder" 🙂 Zamocujesz czujnik na ośce i będziesz mógł dzięki Arduino mierzyć prędkość z jaką kręci się silnik. Proponowałbym zacząć od prostszej wersji z silnikiem elektrycznym, a dopiero później łączyć to z spalinowym 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.