Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem servo do UNO


riat

Pomocna odpowiedź

Witam

Dopiero zacząłem się uczyć więc proszę o wyrozumiałość. Przerabiam kurs ze strony https://forbot.pl/blog/kurs-arduino. Stanąłem na servo. Zrobiłem wszystko tak jak na obrazku z kursu który dołączam jako serwo_1.png. Dodałem do stabilizatora kondensatory 100nF.

Napisałem wg wskazówek z kursu programik, wgrałem do arduino i podłączyłem baterię 9V.

Układ ożył ale nie tak do końca. Ramie serva nie przesuwa się płynnie tylko jakoś tak dziwnie z szarpnięciami a kąt między skrajnymi położeniami też jest mniejszy od 180 stopni. Sprawdzałem wszystko kilka razy, zmieniałem pin PWN i nic. Po tych eksperymentach zauważyłem, że to czy bateria jest podłączona do płytki nie ma żadnego znaczenia. Z baterią czy bez niej servo zachowuje się tak samo. Z tego wywnioskowałem, że tak na prawdę to servo jest zasilane nie z baterii ale z portu usb mojego kompa, czyli bezpośrednio z zasilania płytki. Kombinuję na wszystkie sposoby i nic. Może ta elektronika w servo padła? Bardzo proszę o radę co robię nie tak bo ja już nie mam żadnych pomysłów poza podejrzeniem, że padło servo, tylko nie wiem jak to sprawdzić. To tyle

Pozdrawiam

serwo_1.thumb.png.9880b49f70911f8cd19fcea482e1660c.png

Link do komentarza
Share on other sites

Najprawdopodobniej masz rację, że zasilanie serwa odbywa się przez Arduino. Odłącz czerwony kabel od VIN w Arduino. Baterię 9V podłącz do płytki stykowej, a Arduino do portu USB. Będziesz miał wtedy oddzielne zasilanie dla serwa, oddzielne dla Arduino.

Bateria 9V słabo nadaje się do zasilania silników. Może warto zaopatrzyć się w koszyczek na baterie AA lub AAA.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym nie podłączał 9V do serwa — one są zazwyczaj na 4.8-6V i 9V może spalić im elektronikę, w zależności od modelu.

EDIT: przepraszam, już zobaczyłem, że tam jest regulator napięcia, więc serwo nie dostaje 9V.

Upewnij się jeszcze, że na pewno podłączyłeś serwo dobrze — żółty kabelek do pinu arduino, czerwony i brązowy do zasilania. Zamienienie czerwonego i żółtego kabelka może mieć taki efekt jak opisujesz. Ale może to też być słaba bateria.

Link do komentarza
Share on other sites

riat, jeśli silnik kręci się nadal przy odłączeniu zasilania, to zdecydowanie układ musi być źle podłączony 🙂 Proponuję raz jeszcze na spokojnie złożyć układ - może znajdziesz swój błąd.

Bateria 9V słabo nadaje się do zasilania silników. Może warto zaopatrzyć się w koszyczek na baterie AA lub AAA.

Oczywiście, że bateria 9V nie nadaje się do ciągłego zasilania silników, ale nie ma też co dramatyzować. Do nauki i "machnięcia" serwem (które nie jest obciążone) taka bateria również wystarcza 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam ponownie

Szanowni Koledzy, dzięki za pomoc.

Ponownie zmontowałem układ, dałem nową baterię i jest O'K

Po prostu bateria "z promocji w TESCO" okazała się wyjątkowej jakości.

To tyle. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

r

Link do komentarza
Share on other sites

riat, faktycznie bateria, baterii nierówna. W naszych zestawach do kursów zawsze dajemy baterie, które w tym zastosowaniu sobie radzą (testowaliśmy kilku dostawców). Myślałem, że masz nasz zestaw, więc pominąłem kwestie sprzętowe. Nauka na przyszłość - unikamy najtańszych baterii. Chociaż... to i tak nie wyjaśnia dlaczego układ działał poprzednio po odpięciu baterii. Stawiałbym jednak, że "przy okazji" miałeś też coś źle podłączone 😉 Najważniejsze, że już działa - powodzenia w dalszej nauce!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie

Ale swoją drogą to dziwne Kolego "traker" Teraz też, pomimo, że wszystko działa o'k jak odłączę baterię to servo nadal działa choć kiepsko, dużo wolniej i jakoś tak bez przekonania. Moim zdaniem działa bo bierze zasilenie z usb. Natomiast jak tylko ponownie podłącze baterię to natychmiast serwo ożywa.Co dziwniejsze, jak przy podłączonej baterii i działającym żwawo servem odłączę zasilanie płytki z usb to serwo nadal dobrze działa. To chyba dowodzi, że płytka jak i servo jest zasilane z baterii. No nie wiem czy to jest czy nie jest o'k?

To tyle

r

Link do komentarza
Share on other sites

riat, sprawdziłem raz jeszcze. W momencie odłączenia zasilania zewnętrznego na pinie Vin masz 5V z USB. W tej sytuacji zasilasz stabilizator zbyt małym napięciem i dlatego są takie "cuda". Aby stabilizator działał poparwnie na jego wejście musi być podane minimum 7V.

//Post edytowałem, bo na początku źle podłączyłem miernik i wyszedł mi inny wynik 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.