Skocz do zawartości

Problem z enkoderami


KuSTom95

Pomocna odpowiedź

Cześć!

W ramach pracy inżynierskiej chciałbym zbudować robota mobilnego na 4 kołach omnikierunkowych, sterowanego z telefonu przez bluetooth. Do robota wykorzystuję Arduino Leonardo i kombinuję też, żeby przeprowadzić potem na nim badania przy pomocy programu Matlab Simulink.

Mam problem jeśli chodzi o enkodery... Potrzebuję ich na każdym silniku, czyli 4 sztuki. Z tego co widziałem, 2 wyjścia z enkodera, oznaczone przeważnie jako faza A i faza B, to są wyjścia, które należy połączyć z pinami, które obsługują przerwania. W Arduino Leonardo są 4 piny obsługujące przerwania, z czego 2 są to piny Rx i Tx, których potrzebuję do komunikacji Bluetooth.

Czy jest jakiś sposób, żebym mógł obsłużyć 4 enkodery z jednego mikrokintrolera?

Link do komentarza
Share on other sites

KuSTom95, z góry zaznaczam, że mój post, to mały offtopic: Arduino (i ogólnie AVR) nie zapewniają zbyt dobrego wsparcia dla enkoderów. Jeśli masz jeszcze czas, to może warto wymienić platformę sprzętową na jakiegoś STM'a? Większość z nich zapewnia sprzętową obsługę enkoderów, co znacznie ułatwia ich wykorzystanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Na studiach niby programowaliśmy płytkę STM32F3, mam ją nawet w domu, ale zajęcia były prowadzone masakrycznie i niczego się zbytnio nie nauczyłem. Arduino jest o wiele prostsze w obsłudze, a STMy to dla mnie czarna magia, ale no pomyślę jeszcze nad tym 😋

Dzięki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.