Skocz do zawartości

Kamera + Rasberry Pi - MPJG Streamer.


EasyPeasy_

Pomocna odpowiedź

Ogólnie potrzebuję to do pojazdu mobilnego na inżynierkę "Sterowanie obiektem mobilnym za pomocą aplikacji Android".

No i chcę już zakupić malinę i kamerkę, nie będę jej jeszcze montował na pojeździe, ale chcę ją skonfigurować i sprawić, żeby streamowała już ten obraz na serwer HTTP, bo pewnie dużo czasu mi zejdzie na to jak pozyskać i zamieścić obraz z serwera HTTP do swojej aplikacji Android na telefonie w Android Studio.

1. Skąd najtaniej kupić Rasberry Pi i te Rasberry Pi będzie miało już wbudowany moduł WiFi do przesyłania obrazu z kamery na serwer HTTP dzięki MPJG Streamer?

Bo w tym poradniku -> https://forbot.pl/blog/jak-wykorzystac-raspberry-pi-do-budowy-robota-z-kamera-id10212 jakby w liście elementów, jest osobno moduł WiFi -> (Na początek wymienię elementy składowe omawianego robota -> Moduł WiFi (USB)), więc?

2. Czy do Rasberry Pi musi być dedykowana kamerka, czy może być jakaś tańsza USB i też będzie można używać tego MPJG Streamera?

Link do komentarza
Share on other sites

1. To może kup raspberry pi zero w, które ma wbudowane wifi. Ja moje kupuję w Pimoroni, ale może znajdziesz gdzieś tańszą wysyłkę.

2. Może być dowolna USB obsługiwana przez kernel, ale w przypadku pi zero musisz ją jeszcze podłączyć, a pot USB jest tylko jeden i to OTG — więc przejściówka do OTG i/lub hub będą potrzebne. Oczywiście od kamery będzie też zależeć jakość obrazu i prędkość jego przesyłania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. To może kup raspberry pi zero w, które ma wbudowane wifi. Ja moje kupuję w Pimoroni, ale może znajdziesz gdzieś tańszą wysyłkę.

2. Może być dowolna USB obsługiwana przez kernel, ale w przypadku pi zero musisz ją jeszcze podłączyć, a pot USB jest tylko jeden i to OTG — więc przejściówka do OTG i/lub hub będą potrzebne. Oczywiście od kamery będzie też zależeć jakość obrazu i prędkość jego przesyłania.

A powiedz mi jak będę zasilał swoje Rasberry Zero jeśli podłącze kamerkę? Bo z tego co widzę to zasilanie doprowadza się właśnie przez port mini usb 🙁 ?

@EDIT

Dobra odwołuję to są dwa porty mini USB jeden do peryferii, drugi do zasilania. Poza tym i tak ostatecznie przez gold piny.

Link do komentarza
Share on other sites

No i chcę już zakupić malinę i kamerkę, nie będę jej jeszcze montował na pojeździe, ale chcę ją skonfigurować i sprawić, żeby streamowała już ten obraz na serwer HTTP, bo pewnie dużo czasu mi zejdzie na to jak pozyskać i zamieścić obraz z serwera HTTP do swojej aplikacji Android na telefonie w Android Studio.

Cześć, jestem nową osobą na forum i właśnie przeglądam sobie pierwszy raz posty.

Jeżeli potrzeba ci końcowo obraz na androidzie to pomyśl o gstreamerze i kamerce PI. Wychodzi najtaniej a afekt chyba jeden z lepszych. PI cam na hardwerową obsługę h264 i może wyjść Ci to bardziej wydajnie niż mjpeg.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i chcę już zakupić malinę i kamerkę, nie będę jej jeszcze montował na pojeździe, ale chcę ją skonfigurować i sprawić, żeby streamowała już ten obraz na serwer HTTP, bo pewnie dużo czasu mi zejdzie na to jak pozyskać i zamieścić obraz z serwera HTTP do swojej aplikacji Android na telefonie w Android Studio.

Cześć, jestem nową osobą na forum i właśnie przeglądam sobie pierwszy raz posty.

Jeżeli potrzeba ci końcowo obraz na androidzie to pomyśl o gstreamerze i kamerce PI. Wychodzi najtaniej a afekt chyba jeden z lepszych. PI cam na hardwerową obsługę h264 i może wyjść Ci to bardziej wydajnie niż mjpeg.

Już zrobiłem streamowanie dzięki darmowej aplikacji na Androida "DroidCam", która pozwala na przesyłanie obrazu z kamerki telefonu na serwer lokalny HTTP w formacie MJPEG i w swojej aplikacji pobieram ten obraz do aplikacji Android w telefonie, którym steruje pojazdem, który ma właśnie telefon z kamerką.

Link do komentarza
Share on other sites

1. To może kup raspberry pi zero w, które ma wbudowane wifi. Ja moje kupuję w Pimoroni, ale może znajdziesz gdzieś tańszą wysyłkę.

2. Może być dowolna USB obsługiwana przez kernel, ale w przypadku pi zero musisz ją jeszcze podłączyć, a pot USB jest tylko jeden i to OTG — więc przejściówka do OTG i/lub hub będą potrzebne. Oczywiście od kamery będzie też zależeć jakość obrazu i prędkość jego przesyłania.

Wydaje mi się iż Zero może być trochę za słabe do tego celu (oczywiście zależy to od rozdzielczości obrazu z kamery i użytego kodeka. MJPEG nie jest najlepszym kodekiem lepiej użyć H.264). Co prawda nie używałem mjpeg-streamer a FFMPEG a tam kodowanie H.264 znacznie mniej obciąża CPU z tymi samymi parametrami obrazu porównując do MJPEG.

Do RPI II lub III wkładasz kartę Wifi USB2.0 za 15 PLN i chodzi.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się iż Zero może być trochę za słabe do tego celu (oczywiście zależy to od rozdzielczości obrazu z kamery i użytego kodeka. MJPEG nie jest najlepszym kodekiem lepiej użyć H.264).

Cały myk polega na tym, że kompresję MJPEG robi kamera, a mjpeg-streamer to tylko pakuje w ramki i wysyła. W każdym razie jeśli masz wystarczająco dobrą kamerę, która to obsługuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się iż Zero może być trochę za słabe do tego celu (oczywiście zależy to od rozdzielczości obrazu z kamery i użytego kodeka. MJPEG nie jest najlepszym kodekiem lepiej użyć H.264).

Cały myk polega na tym, że kompresję MJPEG robi kamera, a mjpeg-streamer to tylko pakuje w ramki i wysyła. W każdym razie jeśli masz wystarczająco dobrą kamerę, która to obsługuje.

Są kamery które kodują do H.264 a same przesłanie wymaga mniejszego pasma. ogólnie H.264 jest wydajniejsze na każdym etapie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.