Skocz do zawartości

Schemat lutownicy do sprawdzenia


Chumanista

Pomocna odpowiedź

1. Trudno ocenić np. wyświetlacz. Typ nieznany, narysowałeś mu jakieś złącze z nazwami sygnałów a podłączasz coś szeregowego od czapy. Może i będzie to działać, tylko Ty wiesz dlaczego.

2. Co z VO wyświetlacza?

3. Czy podświetlanie LCD wytrzymuje bezpośrednie podłączenie do 5V?

4. Co się dzieje z liniami T+/T-, czy naprawdę ta lutownica ma na tych samych pinach termoparę i grzałkę? Wydaje mi to się absurdalne, ale czego to chińczycy nie wymyślą..

5. Po co taki rozbudowany driver? Przecież tu kilka Hz zupełnie wystarczy, a wtedy wstawiasz jeden N-MOSFET i po sprawie. Po co w ogóle sterujesz obciążeniem do plusa i do masy?

6. Moim zdaniem błędem jest też rysowanie zasilań na liniach innych sygnałów, jak przy 3.3V/5V U1.

7. Na wejściu analogowym PB0 dałbym jakiś (nawet duży) opornik do masy, by uszkodzenie/rozwarcie potencjometru nie było stanem przypadkowym a raczej najniższym możliwym napięciem.

8. Do czego jest 12V na P3?

9. Tej lutownicy dałoby radę ATtiny a mamy tu 72MHz Cortexa M3.. Hm, przerost formy nad treścią?

10. Nie sprawdzałem mapowania pinów CPU.

BTW: Nie biorę udziału w konkursie.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707,

1. Ten wyświetlacz to jeden z tych popularnych 128x64 na ST7920, schemat podłączenia z internetu. Chociaż faktycznie chyba zapomniałem podłączyć tego RS.

2,3. Tak wynika z tego co przeczytałem. Dokumentacja tej chińszczyzny jest straszna.

4. Skromna dokumentacja do Hakko T12 tak sugeruje, tu też tak to wygląda: https://hackaday.io/project/11954-soldering-iron-very-precise-super-simple

5. Jeśli dobrze rozumiem (może nie) to muszę odciąć górną część żeby odczytać temperaturę a do tego potrzebuję drivera, a skoro tak to nie mam powodów żeby nie zrobić tego w ten sposób?

6. Postaram się to poprawić.

7. Dobry pomysł, tak zrobię.

8. Zapewnia napięcie do wysterowania bramki górnego tranzystora. Może zrobię ja z 24V żeby ograniczyć ilość kabli?

Dziękuję bardzo, świetne rady jak zawsze 🙂

9. Ten Cortex kosztuje poniżej $2 na module i jest z kondensatorami, USB, kompletem bajerów. Plus łatwiej wymienić w razie czego i mam wszystko wyprowadzone na goldpiny. Dlaczego się ograniczać?

Link do komentarza
Share on other sites

1. "..to jeden z tych popularnych 128x64 na ST7920" - nikt się tego ze schematu nie domyśli, nie ma tam żadnego komentarza, ja nadal nie wiem co to, a już na pewno opis złącza (w trybie przez Ciebie użytym) jest mylący. Równie dobrze mogłeś narysować prostokątny klocek lub header z samymi numerkami pinów i napisać na nim "LCD" - przynajmniej nikt nie sugerowałby się nazwami sygnałów. Ten wyświetlacz zasilany z 5V potrzebuje min 3.5V (0.7*Vcc) żeby pewnie załapał stan wysoki na wejściu. Może nie zadziałać z Twoim Cortexem. I podłączyłeś tam MISO procesora? Czy to na pewno jest wyjście szyny SPI z CPU?

2. Aplikacja MAXa pokazuje trzy kondensatory na wejściach T+/T- których tu brakuje. Dałbym też te rezystory ograniczające prąd wejściowy, bo przez większą część czasu będziesz jednak pracował w warunkach FAULT układu pomiarowego.

3. I dlatego na wszelki wypadek - choćby na potrzeby regulacji jasności - dałbym szeregowy rezystor min. 1206. To nic nie kosztuje, a nie musisz potem ciąć ścieżek.

5. No ale ten driver nie zadziała tutaj dobrze. On bazuje na obecności PWM co już wyklucza pracę lutownicy na 100% mocy np. w warunkach przyłożenia grotu do dużej i zimnej masy a poza tym układ zasilania wymaga machania wyjścia górnego między szynami zasilania +24/GND. U Ciebie obciążenie jest odcinane jednocześnie z obu stron i kondensator pompy ładunkowej (C3/C4) nie ma się którędy naładować. Zrób jak ten gość we wskazanym linku. Prosto i skutecznie.

Pomijam, że:

- źle podłączyłeś diodę ładującą te pojemności,
- niepotrzebne te kombinacje z diodami przy bramkach, przecież nie musisz tu stroić czasów martwych bo obciążenie jest włączone szeregowo z tranzystorami.

9. Cena mnie nie przekonuje, bo w tej samej konkurencji moduł z tiny lub nawet m328 będzie pewnie kosztował <1 USD.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Znalazłem datasheet, to jest ten moduł: http://www.lcd-module.de/eng/pdf/zubehoer/st7920_chinese.pdf Jutro się jeszcze przyjrzę wszystkiemu co do niego.

2. Dodam.

3. Dodam.

5. Konieczność wyłączenia na czas pomiaru temperatury wymusza stan niski, ale chyba faktycznie zrobię tak jak w tamtym projekcie.

9. To mam gotowe jako moduł i na 3.3V. Chciałem użyć Arduino Nano najpierw ale musiałbym je modyfikować żeby działało na 3.3V, teoretycznie ograniczyłoby mnie to do 8MHz i zepsuło biblioteki, więcej pracy niż jest to warte. No i muszę poćwiczyć STM32.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.