Skocz do zawartości

Podwozie do 200 zł ?


EasyPeasy_

Pomocna odpowiedź

Robię to na inżynierkę "Sterowanie obiektem mobilnym za pomocą aplikacji Android"

Pojazd będzie miał czujniki pogodowe (wilgotności/temperatury i inne), być może też moduł GPS, moduł Bluetooth do komunikacji to co wymieniłem obsługiwane przez Arduino. I chciałbym jeszcze Pan/Tilta i kamerę streamującą obraz przez malinę na serwer HTTP (choć ktoś z tego forum mówił, że pracy i tak będę miał wystarczająco bez tej kamery). Więc jakby no na podwoziu musi trochę miejsca być. I szczerze mówiąc zamiast 4 WD wolałbym gąsienice.

_____________________________________________

4WD -> znalazłem takie podwozie dwuplatformowe:

1. https://kamami.pl/podwozia-dfrobot/198858-pirate-4wd-platforma-mobilna-dfrobot-rob0003.html -> u producenta jest za 39.90$, ale z przesyłką wyszło, by drożej niż tu

Co sądzicie o tym podwoziu, no wygląda trochę na takie zabawkowe, te kółka, 4 silniki pewnie jakieś słabe (ale w zasadzie miałbym dwa silniki pololu z mini sumo, którego robiłem), no są te dwie platformy na dole mogłoby być arduino, na górze te czujniki pogodowe i Pan/Tilt z kamerą i z maliną. Tak jak np. w tym projekcie na tym filmiku na tym samym podwoziu:

lub w tych projektach również na tym samym podwoziu: 1.jpg

Ewentualnie to 4WD jeszcze -> KLIK, ale to nie ma dwóch platform, więc z dwojga tych wolę już te pierwsze.

_____________________________________________

Gąsienicowe -> z gąsienicowych dla mojego projektu najlepiej pasowałoby mi te podwozie:

2. https://pl.aliexpress.com/store/product/TK-100-tracked-vehicle-tank-chassis-triangle-tracked-mobile-platform-Wali-car-rc-tank-robot-diy/1264329_1000001431570.html -> ale no nie mieści się w budżecie i no z Ali, 89.90$ + przesyłka 8.40$ (7-15 dni) = 350 zł

Albo takie: KLIK , ale to też budżet przekracza. Ogólnie zaletą takich metalowych podwozi, gąsienicowych, byłoby to, że gdybym chciał kiedyś to jeszcze wykorzystać np. do innego projektu i umieścić tam manipulator np. to mają większe dopuszczalne obciążenia. Ale szczerze mówiąc 400 zł nie chcę wydawać.

_____________________________________________

Jeszcze myślałem o kupnie jakiegoś samochodu RC wymontowaniu niepotrzebnych rzeczy albo samego podwozia od samochodu RC, ale tam zwykle niezbyt dużo miejsca jest na upchanie tego czego ja chce np. jak w tym:

3. RC CAR

_____________________________________________

Ostatnia opcja z której byłbym najbardziej zadowolony i która by przyniosła najwięcej chwały 😃 i zabawy to zrobić coś na wzór tego (choćby samego podwozia): 1.jpg

(to z makeblock.com) tj. kupić metr kątownika amelinowego i rurki amelinowej, i zrobić projekt w Inventorze, którego de facto nie znam, ale mam dwóch współlokatorów z budowy maszyn to by mi pomogli (jak np. ten gościu -> KLIK ). No i kupić resztę elementów w budowlanym i zrobić samemu, na naszym wydziale jest budynek, bardzo dobrze wyposażony we wszystkie narzędzia, jakieś frezarki i mnóstwo innych rzeczy, wtedy to by było coś. Wtedy poczułbym się jak inżynier, a tak to trochę czuję się jak ktoś kto po prostu składa gotowe klocki do kupy, no może poza tą aplikacją na androida, którą postaram się naprawdę dopieścić.

No, ale nie oszukujmy się nawet z kupnem gotowego podwozia, jest wiele innych rzeczy do zrobienia, w tym sama aplikacja, która jest już sama bardzo wymagająca. Dlatego chyba ostatecznie chcąc nie chcąc będę musiał zdecydować się na 1 wybór, bo jak jutro zapłacę, paczka przyjdzie jeszcze w weekend, i będę mógł do 1 października napisać prostą aplikację, która będzie chociaż sterowała tym pojazdem i odczytywała dane z tego jednego czujnika DHT 11.

[ Dodano: 20-09-2017, 20:15 ]

A u Was ile trzeba mieć wyświetleń żeby ktoś napisał w końcu jednego posta, chcę do 1 października mieć pojazd, który jeździ, a Wy zwlekacie z komentarzem, no proszę Was ...

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

No to zostało bardzo mało czasu. Chyba będziesz musiał decyzję podjąć samodzielnie - zacznij się przyzwyczajać. Skoro zrobiłeś przegląd rynku to już chyba dotarło do Ciebie, że usiłujesz dostać coś za nic. Skoro żadna z ofert nie pasuje wprost, bo jedna za droga a inna zbyt kiepska, to jest oczywistym, że postawiłeś zbyt wygórowane wymagania. Albo spuścisz z tonu i weźmiesz cokolwiek z tymi żółtymi kółkami i silniczkami, albo podwyższysz budżet. Nikt z nas, widząc Twoje rozterki nie będzie pisał banałów w rodzaju: za grosze dostajesz marną taniochę, dosyp więcej pieniędzy a sprzęt od razu będzie lepszy.

Z jednej strony wspominasz o wyposażonym warsztacie a z drugiej narzekasz, że jedno podwozie ma tylko jeden "pokład" a drugie dwa, więc jest dużo lepsze. Przecież kolejne piętro do czegoś takiego dorabiasz w pół godzinki, wycinając piłką włosową odrysowany kształt z dowolnej sklejki. Słupki z długich śrubek, gotowych kołków sześciokątnych lub pręta gwintowanego z Casto. To jak, umiesz coś zrobić czy nie? Jakich odpowiedzi się spodziewasz? Tak, te żółte napędy silnikopodobne to jedna wspólna chała. Są słabe, mają plastikowe wszystko a MTBF silniczków przy pełnym obciążeniu to pewnie ze dwie godziny. Dlatego występują w podwoziach za 60zł. Spójrz, w tym gąsienicowym które wskazałeś są zupełnie inne: silniki modelarskiej klasy 300 wyposażone w przekładnię planetarną. Podobnie jest tu:

https://pl.aliexpress.com/item/Official-smarian-Double-Panel-Metal-Shock-Absorption-Robot-Tank-Car-Chassis-TS100-from-DIY-Crawler/32794282211.html

a tu są trochę mniejsze, ale i tak z pewnością o klasę lepsze niż to żółte coś:

https://pl.aliexpress.com/item/T101-P-Caterpillar-Tank-Chassis-Robot-Intelligent-Car-with-Version-33-motor/32820290262.html

Jeśli masz napięte terminy (a zdaje się zaczynają wchodzić w fazę paniki - został tydzień), to nie ma co porywać się na budowę od zera tym bardziej, że zdaje się oczekujesz sporej pomocy od kolegów mechaników. Kupujesz tanio coś, co mniej więcej pasuje wielkością i na tym budujesz metodą łączenia gotowych modułów. Większa inwestycja w hardware plus własne projekty płytek itp wymagają czasu do namysłu, jakichś nawrotów ze ślepych uliczek (każdy tam kiedyś zabrnie), zrobienia porządnego projektu i przymierzenia się (wirtualnego) do ostatecznej formy pojazdu, której jeszcze długo mieć nie będziesz.

I nie obrażaj nas, tu nie chodzi o liczbę Twoich wpisów tylko o treść posta. Odpowiedź na proste, szczegółowe pytanie jest łatwa, ale jeśli dostajemy spowiedź jak z kozetki psychoanalityka, z dywagacjami, propozycjami i wieloma wyborami to być może jest niemożliwa. I przyczyną nie jest to co czy jak to napisałeś, ale sama złożoność problemu i to, że tylko Ty sam wiesz wszystko "w tym temacie" i możesz podjąć najlepszą decyzję. Zrozum to.

A w sumie to bardzo ciekawi jesteśmy co wybierzesz i jak projekt będzie się rozwijał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No to zostało bardzo mało czasu. Chyba będziesz musiał decyzję podjąć samodzielnie - zacznij się przyzwyczajać.

Co Pan (nie wiem ile kolego masz lat, ja 22 😃) nie powie, mieszkam od 2 klasy liceum sam, więc mógł Pan sobie darować ten swój moralizatorsko-sarkastyczno-rodzicielski ton 😃 Cały czas radzę sobie samemu.

Skoro zrobiłeś przegląd rynku to już chyba dotarło do Ciebie, że usiłujesz dostać coś za nic. Skoro żadna z ofert nie pasuje wprost, bo jedna za droga a inna zbyt kiepska, to jest oczywistym, że postawiłeś zbyt wygórowane wymagania. Albo spuścisz z tonu i weźmiesz cokolwiek z tymi żółtymi kółkami i silniczkami, albo podwyższysz budżet. Nikt z nas, widząc Twoje rozterki nie będzie pisał banałów w rodzaju: za grosze dostajesz marną taniochę, dosyp więcej pieniędzy a sprzęt od razu będzie lepszy.

To, że producenci tego typu podwozi liczą sobie krocie za ich produkt, jeszcze nie znaczy, że jest tyle warty. I jedyną osobą, która powinna trochę spuścić z tonu, jest nikt inny, jak Pan 😋

Z jednej strony wspominasz o wyposażonym warsztacie a z drugiej narzekasz, że jedno podwozie ma tylko jeden "pokład" a drugie dwa, więc jest dużo lepsze. Przecież kolejne piętro do czegoś takiego dorabiasz w pół godzinki, wycinając piłką włosową odrysowany kształt z dowolnej sklejki. Słupki z długich śrubek, gotowych kołków sześciokątnych lub pręta gwintowanego z Casto. To jak, umiesz coś zrobić czy nie? Jakich odpowiedzi się spodziewasz?

Nie nie umiem. Bo nigdy takich konstrukcji nie robiłem. A na studiach nie było żadnego projektu lub też zajęć, które zapoznawały by nas z obsługą urządzeń z warsztatu. Poza tym trzeba by jeszcze wyciąć otwór na serwo i jeśli ze sklejki to może i masz rację z blachą aluminium w obróbce mogłoby być gorzej.

Tak, te żółte napędy silnikopodobne to jedna wspólna chała. Są słabe, mają plastikowe wszystko a MTBF silniczków przy pełnym obciążeniu to pewnie ze dwie godziny. Dlatego występują w podwoziach za 60zł. Spójrz, w tym gąsienicowym które wskazałeś są zupełnie inne: silniki modelarskiej klasy 300 wyposażone w przekładnię planetarną. Podobnie jest tu:

https://pl.aliexpress.com/item/Official-smarian-Double-Panel-Metal-Shock-Absorption-Robot-Tank-Car-Chassis-TS100-from-DIY-Crawler/32794282211.html

a tu są trochę mniejsze, ale i tak z pewnością o klasę lepsze niż to żółte coś:

https://pl.aliexpress.com/item/T101-P-Caterpillar-Tank-Chassis-Robot-Intelligent-Car-with-Version-33-motor/32820290262.html

Tak, ale Panie Marku ja podchodzę do tej sprawy tak, albo chcę wydać na coś dużo i zapewnić temu spory budżet, albo tnę po kosztach i wydaję jak najmniej. A, że stwierdziłem, że nie mam ochoty na inżynierkę wydać więcej niż 500-700 zł, to też nie kupię podwozia za 400 zł. I wolę np. poza studiami już lub ewentualnie na magisterce zachować pieniądze na taki projekt jaki bym chciał bez śpieszenia się z terminami. Gorzej jak te silniczki nie wytrzymają do prezentacji pracy 😃 Ale jak już mówiłem mam dwa silniki Pololu od mini sumo, może da się je zamontować w tym podwoziu, poza tym ważne żeby pojazd jeździł.

Jeśli masz napięte terminy (a zdaje się zaczynają wchodzić w fazę paniki - został tydzień), to nie ma co porywać się na budowę od zera tym bardziej, że zdaje się oczekujesz sporej pomocy od kolegów mechaników. Kupujesz tanio coś, co mniej więcej pasuje wielkością i na tym budujesz metodą łączenia gotowych modułów. Większa inwestycja w hardware plus własne projekty płytek itp wymagają czasu do namysłu, jakichś nawrotów ze ślepych uliczek (każdy tam kiedyś zabrnie), zrobienia porządnego projektu i przymierzenia się (wirtualnego) do ostatecznej formy pojazdu, której jeszcze długo mieć nie będziesz.

Nie mam napiętych terminów, to, że chcę do 1 października mieć już jeżdżący pojazd z prostą aplikacją na Androida do sterowania to tylko moja wola, oddawanie prac jest do końca stycznia, więc jeszcze sporo czasu. A płytkę własną, nakładkę na Arduino i tak raczej zrobię, bo trochę głupio oddawać taki pojazd złożony w całości z gotowych modułów. Ale ja Panu mówię ja skupiam się na aplikacji, nie samej konstrukcji, ten temat był przewidziany na 2 osoby, dlatego właśnie, bo napisanie dobrej aplikacji wymaga sporo czasu i zaangażowania.

I nie obrażaj nas, tu nie chodzi o liczbę Twoich wpisów tylko o treść posta. Odpowiedź na proste, szczegółowe pytanie jest łatwa, ale jeśli dostajemy spowiedź jak z kozetki psychoanalityka, z dywagacjami, propozycjami i wieloma wyborami to być może jest niemożliwa. I przyczyną nie jest to co czy jak to napisałeś, ale sama złożoność problemu i to, że tylko Ty sam wiesz wszystko "w tym temacie" i możesz podjąć najlepszą decyzję. Zrozum to.

A w sumie to bardzo ciekawi jesteśmy co wybierzesz i jak projekt będzie się rozwijał 🙂

Dostajecie spowiedź jak z kozetki, bo w tym moja rola, musiałem zrobić przegląd rynku i myślę, że ten temat może też pomóc innym, widziałem niedawno podobny temat, jak ktoś głowił się nad podwoziem.

I podjąłem decyzję tuż przed napisaniem przez Pana tego posta, kupuję te podwozie -> https://kamami.pl/podwozia-dfrobot/198858-pirate-4wd-platforma-mobilna-dfrobot-rob0003.html

Z uwagi na to, że z przesyłką kosztuje 193 zł, przesyłka dojdzie myślę, że jutro lub ewentualnie w sobotę (Paczkomaty), a z AliExpress cholera wie kiedy by doszła. Ponadto jak już pisałem nie chcę wydawać 400 zł na te gąsienicowe podwozie (ewentualnie jakby było w jakimś sklepie w PL i by przesyłka doszła do końca tygodnia to może, a tak to nie). Bo za 400 zł to ja mogę rzucić wszystko w ... i wyjechać w Bieszczady 😅

A co do własnego projektu podwozia, to też jak pisałem zajmę się tym na własną rękę po zakończeniu studiów lub ewentualnie na magisterce. Wtedy zechcę zrobić projekt w SolidWorksie lub Inventorze, kupić kątowniki, blachę, pójść do tego warsztatu zapoznać się z wszystkim i coś pokombinować. Bo nie oszukujmy się gdybym teraz zechciał zrobić projekt własnego podwozia, to by mi czasu nie starczyło na elektronikę i napisanie aplikacji.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale jeśli już podjąłeś decyzję, to dla czego o tym nie napisałeś? Ostatnim zdaniem, dopisanym z resztą po jakimś czasie było ponaglenie o wpisy. Czego oczekiwałeś? Złotej rady kogoś znającego wszystkie te podwozia, po której wszyscy upadną na kolana czy dołączenia do narzekań na brak odpowiedniej dla Ciebie oferty?

Super, że jesteś samodzielny w życiu, wielu na pewno Ci zazdrości a praca inżynierska z pewnością pomoże Ci przenieść te doświadczenia na pole zawodowe. Ma ona właśnie nauczyć Cię rozwiązywania problemów technicznych przy czym nikt nie wymaga, byś robił płytki czy np. toczył koła ani robił eksperymenty. Masz zrealizować temat w sposób optymalny (niestety pod wieloma względami) a potem umieć obronić swoje założenia i sposób realizacji. Tylko tyle. Wszystko co użyjesz może być gotowym elementem lub modułem - ważne jest jedynie poprawne przeprowadzenie procesu projektowania: formułowania założeń, wyboru części składowych, tworzenia rysunków, schematów i wreszcie budowy, oprogramowania, testowania całości. A ponieważ płaszczyzn oceny jest wiele, decyzja o takim czy innym wyborze - szczególnie na początku - jest trudna. Potem jedziesz już bardziej po szynach.

Jeżeli wypisujesz znam tutaj typy i swoje wahania, to możemy podjeść do tego dwojako: albo czekać i patrzeć co z tego wyniknie, albo próbować dorzucać swoje doświadczenia, które być może pomogą Ci jakąś decyzję podjąć. Skoro żadnych odpowiedzi nie było, to albo wszyscy czekali z zapartym tchem, albo nie używali tych podwozi, albo wreszcie doświadczenia były ambiwalentne i nie było specjalnie o czym pisać. Każdy mniej więcej rozumie zasadę, że gdy przyoszczędzi, dostanie to na co zasłużył. Bariera 200zł okazała się zbyt niska by kupić coś fajnego, prawda? No i teraz tylko i wyłącznie od Ciebie zależało w którą stronę pójdziesz. OK, kupiłeś podwozie na źółtych napędach z Dagu - stało się. Jeżeli nie będziesz ich piłował, trochę pojeżdżą, ale masz na pewno świadomość, że ani same silniki, ani przekładnia ani na nawet te śliczne (i śliskie) kółeczka nie są tym co tygrysy lubią najbardziej. Nie będzie to ani terenówka ani wyścigówka. Raczej podołogowo-dywanowa zabawka. Z drugiej strony, jak na pierwszy raz to coś jest idealne. Tanie, w końcu jakoś jeździ a i tak, jak sam napisałeś, będzie mnóstwo innych problemów. Także gratuluję wyboru i powodzenia.

Opisuj postępy - praktyczne blogi z budowy mają tu wielu czytelników. Dobrze, że planujesz nabycie jakichś umiejętności projektowo-mechanicznych, bo takich świeżo upieczonych studentów musimy w firmie uczyć wszystkiego od zera.

Acha, i raczej nie wmontujesz do tego dwóch innych silników, bo wtedy musiałbyś dwa pozostałe koła zrobić beznapędowe (wleczone) i ze skręcania nici. To już raczej kup zapasowy jeden czy dwa żółte napędy, są tanie a efekt generalski czyha na pokazie na każdego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Acha, i raczej nie wmontujesz do tego dwóch innych silników, bo wtedy musiałbyś dwa pozostałe koła zrobić beznapędowe (wleczone) i ze skręcania nici. To już raczej kup zapasowy jeden czy dwa żółte napędy, są tanie a efekt generalski czyha na pokazie na każdego.

Tak zrobię i zapraszam do tego tematu, jeśli ogarnia Pan coś z poza samych konstrukcji i mechaniki -> https://www.forbot.pl/forum/topics72/kamera-rasberry-pi-mpjg-streamer-vt14665.htm#119566

I pewnie przez cały semestr akademicki założę tu jeszcze nie jeden temat, tak, że pod koniec wszyscy będą mieli mnie dość 😉 Tylko ostrzegam, że ze mną trzeba mieć dużo cierpliwości, bo lubię zadawać czasami pytania o rzeczy dla innych trywialne. Pozdrawiam 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Przyznam się od razu, że nie czytałem wszystkich postów w tym temacie. Ale może kolega EasyPeasy chciałby wykonać podwozie w technologii druku 3D, sam robiłem projekt do swojego robota i nie wyszło, aż tak dużo, fakt, że musiałem trochę poprawić druk, bo były jakieś nie dociągnięcia. Mógłbym polecić kogoś kto drukuje jakby co 🙂 A i dodam, że druk jest realizowany od ręki i wysyłany od razu. Musisz mieć tylko projekt np. w Inventorze i wygenerować pliki .stl dla drukującego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.