Skocz do zawartości

Dobór silnika DC do pojazdu sterowanego na podczerwień


matijenko

Pomocna odpowiedź

Witam Serdecznie 😉 moim celem jest stworzenie układu sterowania silnikiem prądu stałego na podczerwień. Idea projektu jest taka, aby za pomocą pilota, wyposażonego w diodę IR, sterować samochodem, wyposażonym w odbiornik IR(dodatkowe opcje w trakcie wymyślania). Na starcie mam wiele problemów, ponieważ jestem zielony w tej kwestii. Chciałbym zamówić potrzebne elementy, rozpoczynając od silniczków. Przegrzebałem trochę sieci i znalazłem coś takiego:

https://botland.com.pl/podwozia-robotow/7283-podwozie-robota-2wd-dwukolowe-z-silnikami-prostokatne.html?search_query=silnik+dc+z+przekladnia&results=271

Jeśli chodzi o całą konstrukcję, ciężko jest mi określić masę, ponieważ nie mam wszystkich elementów, lecz myślę, że cały pojazd nie powinien warzyć więcej niż 0,5kg. Jeśli chodzi o prędkość i przyspieszenie, to Vmax=25km/h, a a=0,5ms/2. Czy ktoś miał styczność z silniczkami z linku i wie czy dadzą rade udźwignąć takowe wartości? Mógłby ktoś pomóc, albo naprowadzić jak wyliczyć czy silniczki się nadają?

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznijmy od najprostszej rzeczy: prędkości. Chciałbyś 25km/h, co jak łatwo policzyć odpowiada 7m/s. Napędy które wskazałeś mają kółka o średnicy 65mm, a więc obwód 0.2m. Żeby pojazd osiągnął założoną prędkość, będą musiały kręcić się z szybkością 35obr/s czyli 2100rpm. Ile napisali na stronie sklepu? 90 i to bez obciążenia? No to masz odpowiedź..

Myślę, że takie podstawy, nie wnikając nawet w momenty, moce itp sam powinieneś był sprawdzić.. Przecież to arytmetyka z podstawówki. Napisz może do której klasy chodzisz, to wiele wyjaśni.

A teraz o sterowaniu. Piloty do sprzętu RTV wysyłają jeden kod na raz - klawisza, który właśnie nacisnąłeś i trzymasz. Jeśli oprzesz na tym sterowanie swojego pojazdu, będziesz mógł wydawać tylko bardzo proste komendy: jedź prosto, skręcaj na maksa w lewo lub w prawo a bez naciśnięcia czegokolwiek samochodzik powinien się zatrzymywać. Będzie to równoznaczne z wyjechaniem poza zasięg pilota. To marne działanie i bardzo szybko uznasz, że potrzebujesz czegoś więcej. Pomyśl o tym, czy nie powinieneś zbudować własnego nadajnika IR i sterowania proporcjonalnego (szybciej, wolniej i płynne skręty), ale to wymaga wstawienia dwóch potencjometrów, procesorka i napisania własnego (niezbyt trudnego) programu. Czujesz się na siłach?

Jeżeli jesteś, jak sam piszesz, totalnie początkujący to może zacznij od przejścia kursu Arduino? Tam dowiesz się jak sterować silnikami, odbierać komendy IR itp. Jest wiele drobnych i raczej prostych rzeczy które powinieneś wiedzieć zanim zabierzesz się za taki kompleksowy projekt. Przecież chyba nie chcesz, byśmy prowadzili Cię za rączkę od jednego problemiku do kolejnego, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.