Skocz do zawartości

Serwomechanizm, arduino


rbng

Pomocna odpowiedź

Cześć

Czytałem kurs i wiem, że serwo powinno być zasilane z zewnętrznego źródła napięcia, a nie z usb i najlepiej przez stabilizator napięcia.

Jednak chciałem zobaczyć, czy bez żadnego obciążenia dam radę zasilić je z arduino pracującego na usb.

Więc podłączyłem wszystko tak jak w kursie, z tym, że no arduino było zasilane z usb oraz nie użyłem stabilizatora napięcia.

Efekt tego był taki, że słyszałem jak wewnątrz serwa coś tyka, jednak wał nie obracał się.

Czy jest to spowodowane sposobem podłączenia, czy może serwo jest w jakiś sposób uszkodzone? Czy mogłem je zepsuć podłączając w taki sposób?

Chciałbym tylko nadmienić, że mój kolega w ten sposób zasila serwo i działa bez żadnego problemu, z tym, że jego serwo ma moment 3,6kg, a moje 7,5 (większy moment to też większy prąd chyba, więc może było już zbyt mało?).

Po odpięciu przewodu sterującego z pinu pwm arudino to tykanie w serwie ustało.

Dziękuję za każdą odpowiedź i pomoc.

https://www.forbot.pl/forum/topics38/przedluzanie-cienkich-kabli-zasilanie-gps-vt13383.htm#112544

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiemy.

Żeby się dowiedzieć czy serwo jest sprawne, musiałbyś je poprawnie podłączyć do źródła zasialnia dającego prąd zgodny ze specyfikacją. Podłączanie w losowy sposób do losowych rzeczy niestety nic nam na ten temat nie powie. Trudno jest też ocenić czy coś się zepsuło czy nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, a więc czy ten sposób podłączenia będzie poprawny?

XKWcKP3.jpg

Jeżeli chcę podłączyć dwa serwa standard użyć dwóch oddzielnych stabilizatorów napięcia, czy zasilić z jednego? (Wydajność stabilizatora 1.5A)

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak "serwo standard", musisz albo znaleźć w specyfikacji, albo zmierzyć ile prądu ono pobiera. Nie wiemy też z czego chcesz to zasilać, w szczególności, jaka jest wydajność prądowa twojego źródła zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Liczyłem z prędkości i momentu to wyszedł maksymalny prąd 500mA.

Źródło zasilania ma wystarczającą wydajność.

Chciałbym dowiedzieć się czy takie połączenia są poprawne.

Link do komentarza
Share on other sites

To teraz policz prąd z rezystancji silnika (np. 1.5Ω) i napięcia zasilania (np. 5V) - tyle popłynie w chwili startu. Widzisz różnicę?

Niepoprawne są wszelkie połączenia wysokoprądowe puszczane przez zabawkową płytkę stykową. To służy do sklecenia modułu procesorka z diodką LED lub dwóch tranzystorów i generatorka 1kHz, ale nie do ponad amperowych obciążeń.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie nie rozumiem dlaczego w poradniku arduino wykorzystana jest płytka stykowa. Dodatkowo jak inaczej mam to połączyć? Lutować wszystko? Luty wytrzymają takie obciążenie prądowe?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo kurs to takie przedszkole dla dorosłych. Przykłady w nim zawarte są tylko zajawką tego co możesz zrobić. Ludzie nie umieją lutować więc trudno ich do tego na początku zmuszać. Płytka stykowa jest sposobem na szybkie połączenia, ale każdy musi mieć świadomość jej ograniczeń. Można zaczynać od diodki LED i bipczaka. Ruszanie nieobciążonym serwem zadziała dla bardzo malutkiego serwa i być może zadziała dla trochę większego, ale żadnych gwarancji niema tak jak nie masz żadnej pewności, że delikatne blaszki pod powierzchnią plastiku w ogóle coś łączą. Wystarczy jeden grubszy lub brudny drut wetknięty w otwór i to miejsce na zawsze jest skasowane. Twój zmajstrowany układ nie wygląda ani gorzej ani lepiej od innych, powinien działać. A jeśli tego nie robi, musisz szukać. My wskazaliśmy na zasilanie i styki na płytce. Połączenia w sensie topologiczny są poprawne, ale elektronika to nie rysunki tylko prawdziwe druty. Narysowałeś czarny prostokąt "9V" i zapewniasz nasz, że jego wydajność jest wystarczająca tym samym biorąc za to odpowiedzialność. Jeżeli okaże się to bateryjką 9V, wyjdziesz na głupka. Mam nadzieję, że wiesz co piszesz. Sprawdź każde połączenie, wyjmij drucik i wstaw inny, może w inny otwór, tego zdalnie się nie da zrobić. Uzbrój się w cierpliwość i działaj. Zweryfikuj multimetrem sygnał dla serwa, pomierz wszystkie napięcia podczas pracy. Bo wiesz.. u mnie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.