Skocz do zawartości

Arduino-pomiar napięcia usb ws2812b


kamil456

Pomocna odpowiedź

Witam mam problem.Od razu mówię,że jestem w tych tematach zielony.Potrzebuje wykorzystać arduino do pomiaru czy jest napięcie w USB Porcie komputera.I teraz tak:czy moge wykorzystać mini usb do sprawdzenia czy jest napięcie od USB w PC(jak tak to w jaki sposób) czy lepiej zrobić to z pinów w stylu voltomierza(sprawdzał by napięcie jeśli byłby 5v to wywoływałby animacje led ws2812b) (link do skryptu (forbot kurs)). Jednak nie wiem czy przy podłączeniu do pc (pinami) USB arduino się nie spali niby voltomierz arduino jest do 5v ale wolę się upewnić. Przy okazji chciałbym spytać się jak podłączyć zewnętrzny zasilacz 20w 5v do arduino(ten zapas mocy potrzebny mi do led ws2812b).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz mini-usb wykorzystać to co to za Arduino? Nie napisałeś też ile jest tych diod.

No i może jeszcze napisz, jak sterowanie diodami, łączy się z wykrywaniem napięcia na USB, czy to dwa oddzielne projekty?

Jeżeli masz na myśli Arduino nano i zadowoli cię, że gdy będzie napięcie to zapali się dioda led syngalizująca napięcie w układzie, no cóż... trochę przestrzelone rozwiązanie. Jeżeli nie to raczej coś w stylu tego woltomiarza z kursu (z wykorzystaniem ADC). Taka ciekawostka napięcie na USB nie musi być sztywnym 5V (ma też swoją tolerancję, więc możesz być bardziej dokładny wykorzystując przy pomiarze jakiś dzielnik napięcia - gdzie "jakiś" odnosi się do Twojego doboru rezystorów i napięcia referencyjnego).

Teoretycznie możesz zasilć Arduino podpinając zasilacz odpowiednio do pinów 5V i GND, ale nie polecam. W Twoim przypadku pewnie lepiej byłoby zasilić diody z z tego zasilacza i podpiąć tak by zasilanie arduino i diod miało wspólną masę (GND).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dlaczego konkretnie nie polecasz? Tak sobie, czy może są na to jakieś powody? Jeśli są powody, to czy mają zastosowanie w tej konkretnej sytuacji? Dobrze by było je poznać, bo wtedy możemy sobie dopasować do własnej sytuacji i nie tworzymy mitów i kultu kargo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zepsułeś cały efekt.

Pomyślałem tak: ja nie polecę tego rozwiązania: a tu do wątku włącza się deshipu (cały na biało), rysuje schemat połączeń i otwiera świętą księgę assemblera na tabelce z czasem wykonywania poszczególnych instrukcji w cyklach (taki mocno luźny przytyk do jakiegoś tam wątku z zeszłego tygodnia).

A na poważnie: jestem ostrożny co polecam i komu (nazwijmy to przeczuciem).

Ale fakt jest taki, że mogłem o tym nie wspominać i zaoszczędziłbym sobie pustej dyskusji z Tobą. 🙂

Kolega będzie miał, życzenie to dopyta, może ktoś bardziej doświadczony mu doradzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli polecasz tak sobie, bo taki masz kaprys albo tak ci się wydaje, a nie dlatego, że są do tego jakieś przesłanki? Jaką wartość ma taka opinia nie poparta żadnymi faktami?

Równie dobrze mógłbyś koledze polecić używanie wyłącznie czerwonych kabelków, bo przez nie prąd podobno płynie szybciej.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli polecasz tak sobie, bo taki masz kaprys albo tak ci się wydaje, a nie dlatego, że są do tego jakieś przesłanki? Jaką wartość ma taka opinia nie poparta żadnymi faktami?

Równie dobrze mógłbyś koledze polecić używanie wyłącznie czerwonych kabelków, bo przez nie prąd podobno płynie szybciej.

Masz rację. Nie wiem o co ci chodzi, ale masz rację. Poza tym uczepiles się dwóch słów a na końcu przekdecileś to wyrażenie o 180 stopni. Chyba, że polecam i nie polecam to dla ciebie synonimy?

Masz rację. Enjoy. Ale nie pisz mi, żebym pisał za tobą o jakiś bzdurach o czerwonych kabelkach, K? K.

Jak już pisałem jesteś nawet w stanie przekręcić o 180 stopni cudzą wypowiedź, a ja nie mam na to czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
Potrzebuje wykorzystać arduino do pomiaru czy jest napięcie w USB Porcie komputera.I teraz tak:czy moge wykorzystać mini usb do sprawdzenia czy jest napięcie od USB w PC(jak tak to w jaki sposób) czy lepiej zrobić to z pinów w stylu voltomierza

Brak składni w tym tekście. "mini USB", "w stylu voltomierzea". Może jakieś schematy, linki do tego "stylu woltomierza".

Ponadto:

Arduino - nazwa własna dlatego pisze się z wielkiej litery

Woltomierz a nie voltomierz.

Jednak nie wiem czy przy podłączeniu do pc (pinami) USB arduino się nie spali niby voltomierz arduino jest do 5v ale wolę się upewnić.

Ciężko odpowiedzieć, bo nie wiem co to ten "voltomierz arduino".

Od razu mówię,że jestem w tych tematach zielony.

Nie tylko w elektronice. Składnię języka polskiego ma kolega słabą, nie wiem czy ze składnią jeżyka C sobie kolega poradzi.

Teoretycznie możesz zasilć Arduino podpinając zasilacz odpowiednio do pinów 5V i GND, ale nie polecam.

A jakieś uzasadnienie tego?

Rozumie wypowiedź i obawy @Zero wynikające z poziomu niewiedzy @kamil456.

Link do komentarza
Share on other sites

Coraz więcej mamy tu tego typu pytań a właściwie wątków z późniejszymi dywagacjami "co autor miał na myśli", zauważyliście? Rozmemłane, niespójne zdania, coś tam komuś po głowie chodzi, ale jak to opisać? Przecież polska język trudna język a szkoła to tylko kilka przesiedzianych nad smartfonem godzin nudy i ew. rechotu z kumplami. Język smsów, posty pisane na szybko bez czytania i jakiejkolwiek korekty, znak czasów? Jeśli w ogóle mamy pomagać takim osobom (wcale nie jestem przekonany) to chyba musimy zacząć czytać głównie między wierszami. Ja zrozumiałem tyle:

Kolega chce zrobić sterownik taśmy diodowej RGB w którym animacje będą aktywowane obecnością napięcia 5V w gnieździe USB. Może tu chodzi o samo włączenie komputera, może o podpięcie kabla? Moim zdaniem nie trzeba niczego "mierzyć" i żaden "voltomierz" nie będzie potrzebny. Arduino będzie napędzane osobno (względem USB), z porządnego zasilacza 5V/4A, który głównie zajmie się świeceniem łańcuszkiem diodek a przy okazji da 5V dla procesorka. Jedno jego wejście cyfrowe sprawdzające obecność napięcia na kablu USB, może jakoś odkłócone i zabezpieczone powinno wystarczyć.

Ciekaw jestem czy dobrze odczytałem pierwszy post. Macie odrębne zdanie?

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
Coraz więcej mamy tu tego typu pytań a właściwie wątków z późniejszymi dywagacjami "co autor miał na myśli", zauważyliście? Rozmemłane, niespójne zdania, coś tam komuś po głowie chodzi, ale jak to opisać? Przecież polska język trudna język a szkoła to tylko kilka przesiedzianych nad smartfonem godzin nudy i ew. rechotu z kumplami. Język smsów, posty pisane na szybko bez czytania i jakiejkolwiek korekty, znak czasów? Jeśli w ogóle mamy pomagać takim osobom (wcale nie jestem przekonany) to chyba musimy zacząć czytać głównie między wierszami.

Może taki konkurs: "Co autor miał na myśli?".

A niezrozumiałych pytań nie jest coraz więcej tylko większość. To się nazywa wtórny analfabetyzm - taka nowa "moda" z USA. Jak się natomiast nazywa popełnianie błędów ortograficznych w postach? Lenistwo! Nie dysleksja tylko lenistwo, bo przeglądarka podkreśla nieznane, najczęściej błędne, wyrazy.

Cóż, może autor jasno napisze czego oczekuje, bo jak na razie to potrzebny Wróżbita Maciej.

Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę Cię to bawi? Konkurs? Fundujesz i rozdajesz jakieś nagrody? Czy może Ty ogłosisz a płacić ma kto inny, bo zwyczajnie chodziło o napisanie czegokolwiek?

Pytałem o odrębne zdanie, swoje wyraziłem. Możesz się skupić i poważnie odpowiedzieć jak zrozumiałeś pytanie główne?

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
Możesz się skupić i poważnie odpowiedzieć jak zrozumiałeś pytanie główne?

Wnioskuję, że autor chce mierzyć napięcie na USB i jeśli osiągnie 5V to pokaże animację. Ledy ma zamia zasilić z zewnętrznego zasilacza.

5V to nierozsądna granica. Norma USB mówi o napięciach od 4,1 do 5,4V (pisałem z pamięci). Zakres napięć jest różny, zaleznie od tego czy jest to host, hub aktywny czy kub pasywny.

PS

Autor juz się nie wypowiada, może temat go już nie interesuje?

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo Przepraszam za nieobecność i moje tłumaczenie.Przepraszam że marnuje wasz cenny czas.Chciałbym podpiąć ledy ws2812b do arduino(2m ok. 18wpoboru prądu).Następnie podłączyć zewnętrzny zasilacz 20w 5v pod arduino aby ten zasilał arduino i ledy.Następnie chciałbym odczytać wartość napięcia z USB(przy włączeniu komputera ) i jeśli byłoby napięcie to uruchomiłaby się animacja na pasku led (ws2812b).Mam nadzieje, że wytłumaczyłem jasno i jeszcze raz przepraszam.(mój błąd)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.