Skocz do zawartości

Skoczek


Rizim

Pomocna odpowiedź

Przedstawię tutaj moją pierwszą konstrukcje robota. Trochę przewrotnie umieściłem go w ukończonych konstrukcjach, mimo że ukończony nie jest. Zrobiłem tak dlatego, że robot spełnił już moje pierwsze plany jakie w nim pokładałem, a teraz zastanawiam się co robić dalej. Nazwałem go Skoczkiem, co jest nawet bardziej przewrotne, gdyż robot nie potrafi skakać.

Konstrukcja

Podwozie robota stanowi mocna plastikowa dosyć ciężka płytka - nie powiem czym była wcześniej możecie zgadywać ;| Wszystkie elementy są przykręcone śrubami, to rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo mogę dosyć swobodnie zmieniać ich rozmieszczenie.

Napęd

Do napędzania robota użyłem 4 silników HL149 z przekładniami. Sprzedawca twierdził że silniki są na 6V, ale z mojego doświadczenia wynika że bardziej lubią 12V i tyle też dostają. Każdym silnikiem można sterować niezależnie, użyłem do tego celu dwóch mostków L298N, ale pozwierałem je tak, że można sterować niezależnie prawą i lewą stroną.

Maszt

Ta ciekawa druciana konstrukcja przymocowana do robota nie spełnia obecnie żadnej funkcji. Jest to element, za pomocą którego robot ma chwytać piwo. Napotkałem z tym trochę problemów, więc na razie maszt czeka aż wpadnę na pomysł jak to rozwiązać. Na samym dole zamieściłem zdjęcie jak miało by to docelowo wyglądać.

Elektronika

Sercem całej maszynerii jest atmega328 umieszczona na Arduino Uno. Cała elektronika jest zrobiona w segmentach na różnych kawałkach laminatu i połączona kabelkami. Wynika to z tego, że robię cały czas jednego robota i co chwile dochodzą nowe elementy.

Czujniki

Robot posiada dwa czujniki - sonar oraz fotorezystor który służy do sterowania oświetleniem.

Komunikacja

Robot komunikuje się z komputerem za pomocą bluetooth. Niżej znajdziecie screen aplikacji zainstalowanej na komputerze.

Język

Program w robocie napisany został w C++ (ta wersja arduinowska)

Aplikacja na komputer w Javie

Generalnie jest to robot zdalnie sterowany, wymagający ciagłej komunikacji z komputerem, ale posiada autonomiczne funkcje. Potrafi podążać za obiektem (utrzymuje przy tym stały dystans) oraz sterować oświetleniem.

W planach

- znajdywania piwa, chwytanie piwa, dostarczanie piwa. Nie wiem jak rozwiązać kwestie nawigacji, jest to największy problem - jeśli macie jakieś pomysły podzielcie się proszę tutaj https://www.forbot.pl/forum/topics48/nawigacja-w-mieszkaniu-vt8428.htm

- zasilanie, chce zamienić kabel zasilający na akumulatorki. Myślę o ogniwach 18650 w liczbie 4 sztuk

- sterowanie za pomocą komórki

Później postaram się wstawić jakiś filmik z jazdy robota. Dorzucam też dwa zdjęcia z wcześniejszych wersji pojazdu.

20130306541.thumb.jpg.f13f9da5cd656d41851ae4e9e41ce933.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Bardzo fajne rozwiązanie. Podoba mi się pomysł z transportowaniem piwa, jest bardzo praktyczny. Proponuje zastosować prosty chwytak z elektromagnesem do otwierania i sprężyną zamykającą szczęki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.