Skocz do zawartości

Robot mobilny GT-05


damoon

Pomocna odpowiedź

ROBOT MOBILNY GT-05

Przedstawiam wam konstrukcje mojego pierwszego robota mobilnego, a zarazem 5 ,ogólnie powstał w przeciągu 2 tygodni. Budowa ramy robota ze stalowych profili zamkniętych 25/40 konstrukcja głównie spawana:)

Rodzaj napędu - gąsienice, a dokładniej odwrócony pasek rozrządu z auta:)

Koło napędowe to koło rozrządu z auta koła prowadzące to głowice vhs skręcone do siebie a do całości dokręcone "kryzy" z obu stron by gąsienica nie spadała przy skręcaniu przednie kolo nie posiada kryz za to jest regulowane (naciąga gąsienice na napinaczu fasolkowym) od góry znajdują sie 4 płaskie teflonowe(śliskie) prowadnice kola napędowe zamontowane są na 2 piastach rowerowych (2 łożyska kulkowe) przyspawanych do ramy robota silnik przenosi napęd poprzez specjalnie zaprojektowane sprzęgła które niwelują niewspółosiowość (ciężko samemu wpasować mocowanie silnika trzymając ramę robota maskę spawalnicza i pistolet z elektroda .... dlatego musiałem zamontować tego typu sprzęgło niweluje niewspółosiowość zbudowane jest z dwóch krążków gumowych połączonych 6 sworzniami a całości z jednej strony skręcona do walu silnika(M8) i oski piasty (M10) .Tego typu konstrukcja wazy 23kg jest to waga idealna ponieważ przy tym współczynniku mocy silnika do rodzaju napędu niska masa całości nie dawała by takiego efektu teraz robot jest dociążony wiec spokojnie jego sila pociągowa starcza by pociągnąć po parkiecie stół szkolny załadowany książkami:) szerokość gąsienic to 25mm rodzaj zasilania aku 12V12A moc silników osiągana jest kosztem prondożerności silniki podczas rozruchu biorą 10 A potem ciągłego poboru 6A dozo... ale aku starcza na 2godziny jazdy:P robot zdalnie sterowany z 2 dzosjtkow jeden manualny drugi przerobiony na przekaźnikach podpinany pod kompa sterowanie z drukarkowego 8 bitow =8przekanikow potrzebne było tylko 4 na platformie robota znajduje sie bateria słoneczną zamontowana na układzie podobnym do układu z gt04 tz układ porusza sie w wertikalu i horizontalu (ludzki kark) układ działa na optoelementach 2 na jedna funkcje wiec element ma ich 4 (góra dol. lewo prawo ) całość podpięta do 2 komparatorów porównujących opór (jeśli chodzi o foto opory) z jednego zakresu ruchów oczywiście optoelementy są od siebie oddzielone świetlnie tz ze jeden drugiego "nie widzi" układ dąży do wyrównania wiec jak na jeden działa większe natężenie światła ta układ sie przesuwa aż sie ta różnica pokryje czyli ustawia baterie do największego źródła światła zasilane napięciem symetrycznym +-9V rodzaj układu wykonawczego przekaźniki dodatkowa opcja robota to chłodzenie silników poprzez wentylator komputerowy przykryty obudowa z pioniera 😋 konstrukcja ma 2 systemy skręcania tz w miejscu gąsienice naprzemian stronnie pracują po dozy luku tylko jedna gąsienica pracuje:) to by było chyba na tyle 😋:P ahaaa 😋 całość zmieściła sie w granicy 100zl:P

TYTULOWA.thumb.JPG.586e074e97e048ac55af0f46f1b52125.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam dawno mnie nie było (brak czasu-liceum)

Niezła ta platforma. J mam kilka pytań a mianowicie: z jakiego modelu auta są te silniki i są one sterowane przez mostek czy przekaźniki? Jeśli przez mostki to jaki zastosowałeś? Oraz skąd wziąłeś teflon na prowadnice?

pozdro

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

witam witam silniki wzięte z Poloneza okolo 20 zl za sztuke sterowany przez przekażiki bo silniki sa strasznie prądo żerne a teflon zdobczyczny ale prowadnice zrobisz z wszytskiedo np z 2 kątowników poskaldanych w ceownik:) albo gotowy ceownik pod szerokosc paska:)

Link do komentarza
Share on other sites

Damoon niejestem tak łaskawy jak treker i jeśli nie poprawisz błędów w tym poście i następny też je będzie miał to dostaniesz ostrzeżenie i tygodniowego bana na pisanie!!

Link do komentarza
Share on other sites

cięzka sprawa bo większość miałem już na stanie w domu więc koszt jaki musiałem ponieść to 40 zł plus koszt elektrod do spawania myśle ze całość bez akumulatora w granicy 100 120 zl maxxxxxx

Link do komentarza
Share on other sites

1.Zdaje mi się czy widzę na powyższym zdjęciu ogniwo słoneczne?

2.W jakiej cenie jest to ogniwo słoneczne?

3.Gdzie takie kupiłeś ewentualnie gdzie można kupić?

4.Jakie ma napięcie przy temp. okolo 30"C przy braku zachmurzeń?

Ps

(Na allegro szukalem ale nic nigdy niema)

Link do komentarza
Share on other sites

Przyglądam się tak tym ogniwom w twojej platformie i wydaje mi się że są one z tych nowych typu lampek ogrodowych na baterie słoneczne ktore się ładują i zapalaja gdy zapada ciemność 😃 Chyba sobie taka lampe kupie koszt 10 zl a bateria sama jest tyle warta (oczywiście jeżeli działa).

Link do komentarza
Share on other sites

Przyglądam się tak tym ogniwom w twojej platformie i wydaje mi się że są one z tych nowych typu lampek ogrodowych na baterie słoneczne ktore się ładują i zapalaja gdy zapada ciemność 😃 Chyba sobie taka lampe kupie koszt 10 zl a bateria sama jest tyle warta (oczywiście jeżeli działa).

Kanday, ale wydajność prądowa jak i napięcie baterii ogniw w lampce ogrodowej jest bardzo małe. Taka bateria służy najczęściej do ładowania 1 akumulatorka Ni-Cd lub Ni-Mh. Baterie z tych aukcji są już bardziej konkretne np ta:

http://www.allegro.pl/item467792492_bateria_sloneczna_ladowarka_12v_1_5w_akcesoria.html

Ma 12V i 125mA to już całkiem sporo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.