Skocz do zawartości

Świrusek


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich użytkowników forbot.pl

Chciałem zaprezentować mojego robota którego nazwałem "świrusek". Jego nazwa pochodzi od zadania jakie ma on wykonywa, czyli wpada na ściany a następnie się od niej odbijać.

Na pomysł stworzenia tego robota wpadłem gdy rozkręcając starą zabawę zauważyłem dwa identyczne silniki, przy okazji przypomniało się się że posiadam dwie krańcówki. Taka ilość części zmusiła mnie wręcz do zbudowania tego robota.

Konstrukcja robota jest strasznie prosta bo zawiera bardzo małą ilośc elementów.

Schemat:

Przy produkcji robota postawiłem na małe rozmiary. Ostatnio prześladuje mnie mania minimalizacji więc tego robota też starałem się zminimalizować.

Mózgiem robota jest Attiny13 jeden z najmniejszych uP znanych mi. Zastosowałem go ponieważ nie było mi potrzebna duża ilość wyjść.

Silniki sterowane są przez L293D. Popularny mostek H. Zastosowałem go z powodu iż chciałem pocwiczyc programowanie tego typu mostków. Zapewne mostek ten zostanie prędzej czy później wykorzystany w innej bardziej za awansowanej konstrukcji. Do mostka nie jest podpięte nóżki Enable gdyż brakło mi wyjść uP aby stosować PWM(Dobrze wiem że mogłem zastosawać tranzystory jednakże chciałem wszystko zminimalizować.)

Całość konstrukcji wykonałem samodzielnie od podstaw. Również schemat i program to moje konstrukcja. Robot wykonany został bardzo niechlujnie z powodu braku czasu. Nie wstydzę się jednak jego wyglądy.

Schemat stworzyłem w eaglu. Niedawno nauczyłem się jego obsługi dlatego ta konstrukcja była dla mnie dalszą praktyką.

Program napisany w C nie sprawił mi większych problemów. Gdyby ktoś chciał to z chęcią opublikuje jednak myślę że nikt nie powinien mieć z nim większych problemów.

Zasilanie to bateria z Noki 3520i. Sprawuje się dość dobrze jednakże nie posiadam do niej ładowarki (ładuje zasilaczem regulowanym). Prędzej czy później i tak się zepsuje.

Konstrukcja świetnie nadaje się dla osób które zaczynają dopiero przygodę z robotyką.

Nie mam nic przeciwko gdyby ktoś zechciał skopiować mój projekt, byłbym zadowolony widząc mój pomysł w innym wykonaniu.

Jeszcze fotki:

IMG_49f48ae7db8fe6025.thumb.jpg.1cbc552aa6a8a02c2ab33c77ae389154.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Aż gorąco się robi od tego hot-glue... Ja wychodzę z założenia, że dopóki coś nie wygląda idealnie, to nie ma się czym chwalić, dlatego pomimo, że mój prymitywny twór jeździ katuję jego stronę mechaniczną ucząc się przy okazji mnóstwa rzeczy, polecam.

Jakie robocik ma wymiary? I na ile wystarczy aku? Dużo prądu "je"?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Otóż bateria jest na zdjęciach jeszcze nie przymocowana. W tej chwili znajduje się ona u spodu robota tuż za silnikami.

Świrusek ma wymiary 7 x 7x 3.5cm. A bateria nie wiem jak długo wytrzymuje bo jeszcze nie sprawdzałem po prostu gdy przestaje mi jeździć wolno i silniki nie dają rady zaczynam ją ładować.

Filmu nie będzie nie mam cierpliwości do youtube.com dlatego nie wrzucam filmów.

A co do kleju na ciepło to jeżeli ktoś ma jakieś propozycje jak można to było rozwiązać to z chęcią się zapoznam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ślizgacz wykonany jest z pierwszej rzeczy jaką miałem pod ręką mianowicie jest to kawałek śruby bez główki. Zastosowałem takie rozwiązanie ponieważ potrzebne mi było miejsce u spodu na baterie. Ta konstrukcja jest moją pierwsza z dziedziny robotyki, ogólnie elektroniką zajmuje się od dłuższego czasu jednak nie za długo. Jeżeli chodzi o samą robotyke to mem znacznie ambitniejsze plany co do budowy robotów. Jestem w trakcie budowy robota typu line follower a ta konstrukcja była czymś co miało urozmaicić mi czas w czasie czekania na części do wyżej wspomnianego robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.