Skocz do zawartości

Anusiak


sebekA4

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Cóż za pyszna nazwa!

robot fajny, zrobiony z czego się da, wygląda elegancko mimo tego iż projekt był robiony na bieżąco z robotem ( o ile w ogóle) 😋

Link do komentarza
Share on other sites

No bardzo mi się podoba 😉 Z tymi serwami to sprytne rozwiązanie i tanie. Z tego co zdążyłem zauważyć to płytka jest dwustronna. Nie udało ci się tego upchać na jednostronnej? Czemu akurat sterowanie przekaźnikami? Nie lepiej było dać jakieś wysokoprądowe MOS-y i nie mieć problemów z "zajeżdżającymi" się przekaźnikami 😉 Do czego służy ten pakiet 1s w twojej konstrukcji?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Projektu nie było, kilka razy próbowałem używać driverów do silników itp, ale wszystko strasznie się grzało-pewnie dlatego że używam silników z wkrętarek, które są prądożerne. W tym robocie też takie były ale musiałem "znaleźć" 0,5kg masy więc zmieniłem na modelarskie, a sterowanie pozostało stare. Przekaźniki mają 80A więc tak szybko nie padną🙂 Co do płytki to nie uznaję przelotek i zworek- dlatego dwustronna:) A pakiet 1s pewnie ku Waszemu zdziwieniu służy do zasilania silników:) przy tym napięciu mam prędkość robota 1,2m/s, 3s do zasilania elektroniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda nieźle, ale:

- jeden czujnik z przodu to nei za mało?

- jak mocno robot może być podniesiony zanim się oprze na podwoziu?

- czy linijki nei są za nisko, aby podważać inne roboty?

- masz jakiś filmik z działania?

Link do komentarza
Share on other sites

Te linijki nie za delikatne? Bardzo fajnie zrealizowałeś opuszczanie ,,klinów'', opuszczają się natychmiast i nie podskakują. Testowałeś go w warunkach bojowych? Wrzuć filmiki. Mam pytanie jeszcze odnośnie kąta nachylenia opadniętych linijek, nie jest za mały? Jeśli trafi się przeciwnik z stosunkowo dużym prześwitem mogą nie dać pożądanych rezultatów. Ogólnie fajnie, dobrze że ktoś sumo zrobił. Może zabuduj w miarę możliwości wnętrze robota, żeby to jakiś zabłąkany kolec nie uszkodził robota.

Mógłbym prosić fotkę silników i przekładni?

Przekaźniki mają 80A więc tak szybko nie padną🙂

Zapewne nie tyle chodziło o obciążalność prądową, co o trwałość styków przekaźnika, choć wg mnie nie jest to krytyczny parametr w robotach tego typu. W innym robocie sumo też zastosowano takie sterowanie i sprawowało się dobrze.

A jeszcze tak na biegu: sprężynki z czego wziąłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Więc tak,
Old Skull

-w pozostałych robotach też mam po jednym czujniku z przodu i jakoś nie czułem potrzeby montować więcej

-niestety niewielkie podniesienie robota odrywa koła od ziemi, ale jest to konsekwencja widełek

- linijki nie są po to aby podważać roboty tylko po to żeby wsuwać się pod ich koła

- filmiku jeszcze nie mam, ale niedługo nakręce, bo mam już swój pełnowymiarowy ring

troszyn

- większość robotów ma te linijki są bardzo wytrzymałe

- kąt patrz wyżej

- wnętrze już zabudowane

- fotki na razie nie zrobię bo nie chce już przed zawodami w Wałbrzychu wyciągać przekładni, a jak jest w robocie to nic nie widać

- sprężynki kupione na giełdzie, są to sprężyny ściskające a ja je skręciłem i wykorzystałem w ten sposób

Skoro wytrzymałość prądowa przekaźnika jest kilka razy większa od poboru to styki też dłużej przeżyją

Link do komentarza
Share on other sites

Strasznie głośne te przekładnie planetarne z wkrętarek. Ogólnie to przydałoby się więcej czujników, bo nieraz nie wie w jaki cel uderzać. Mógłbyś dorobić programowo tzw. flagi 😉 Np. przednie czujniki ważniejsze od bocznych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przekładnie jak się dotrą to ucichną w Czesiu są bardzo ciche 😉 a co do uderzania w nieodpowiedni cel to dlatego że kręciłem się wokół ringu, a normalnie na zawodach nic takiego się nie dzieje. Przedni/tylny czujnik jest ważniejszy od bocznych

Link do komentarza
Share on other sites

Jak spawałeś aluminium ? Bo to chyba nie taka prosta sprawa. I ja chętnie bym się tym kołom przyglądnął. Tzn jak są wytoczone i jak zablokowane na osi silnika. (bo jeśli z rury stalowej to jak delielek zrobiles? wspawałeś denko ? )

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.