Skocz do zawartości

Roboty: "Prototyp nr 1" , "Urwis"


KD93

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witam,
oczywiście drugi w kolejności robot "lepszy" (ładniejszy, sprawniejszy, pewnie lepiej oprogramowany... cokolwiek to lepszy może jeszcze znaczyć ;]), ale w końcu po to się robi "drugiego" i "kolejne" ;]

Z czego jest zbudowana rama Urwisa? Trochę zgaduję, ale jest to lutowany laminat?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na wadę którą jest brak miejsca w procku są dwie rady

1. To zamienić Atmegę 8 na Atmegę 48 lub 88 lub 168.

2. Pisać bardziej wydajny kod (Bascom ze wstawkami asembler lub w C i ze wstawkami asembler lub w samyb asembleże)

[ Dodano: 25 Gru 09 08:38 ]

Cz mógłby Pan zamieścić schemat robotów?

Link do komentarza
Share on other sites

Na wadę którą jest brak miejsca w procku są dwie rady

1. To zamienić Atmegę 8 na Atmegę 48 lub 88 lub 168.

2. Pisać bardziej wydajny kod (Bascom ze wstawkami asembler lub w C i ze wstawkami asembler lub w samyb asembleże)

1. Wydaje mi sie ze na te Atmegi trzeba bylo by robic nowy schemat 😉 wiec lepiej zrobic nowego tak uwazam

2. Jakim programem mozna kompilowac kilka jezykow ?

Urwis mi sie podoba Fajny wyglad 😉 tez przymierzam sie do 5 czujnikow albo nawet i 7 😉

Piwko leci pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Cz mógłby Pan zamieścić schemat robotów?

Mogę, muszę tylko go narysować, ale jest to dosyć typowe połączenie ATmegi8 do mostka i czujników bezpośrednio do procesora (jeżeli chodzi o "Urwisa"), a w przypadku "Prototypu" to stałe jest tylko połączenie procesora i mostka (no i oczywiśce elementy peryferyjne uC), schemat czujnika sie pojawi, prawie cała reszta jest na goldpinach.

I nie pisz do mnie Pan bo jestem w 1-szej technikum 🙂

Z czego jest zbudowana rama Urwisa? Trochę zgaduję, ale jest to lutowany laminat?

Tak, to jest laminat miedziowany jednostronnie, rama składa się z podstawy i dwóch burt do przykręcenia silników, między burtami jest wbudowana rozpórka w celu usztywnienia konstrukcji a także zablokowania koszyka z bateriami.

Co do zmiany procesora: linefollower taki jak "Urwis" mocniejszego nie potrzebuje (a on szczególnie, bo za niedługo go rozbieram), do "Prototypu" wystarczy zaprojektować nową płytę główną, ale na wszystko brakuje czasu.

Jakim programem mozna kompilowac kilka jezykow ?

Do BASCOMA można wstawiać wstawki z Assemblera, ja niestety nie potrafie programować ani w C ani w Assemblerze.

Dziękuję za piwka i wypowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, twoje roboty są mistrzowskie! Szczególnie Urwis. Nie wiem dlaczego, ale zaskoczyły mnie dostatecznie mocno. Chyba zacznę być twoim fanem 😉. Nie no, żartuję. Świetnie ci wyszły, nie ma co gadać. Czy Urwis korzysta z PID'u? Zauważyłem, że ma troszkę za mały promień zakrętu. Jeszcze raz gratulacje.

Link do komentarza
Share on other sites

To dobrze że żartujesz, bo myślałem że jesteś chory psychicznie 🙂 Za mały promień skrętu jest spowodowany tym, że szurał po ziemi czujnikami, które są najbardziej wysunięte do przodu, i jakby "zabierały" jedno koło. Przy jeździe ze ślizgiem nie zachowuje sie tak.

Aż wstyd się przyznać, ale nie mam pojęcia co to jest PID i jak działa. Jestem początkującym konstruktorem i program opierał się tylko na warunkach If...Then i sterowaniu silnikami przez PWM. Nie używałem żadnej kalibracji.

Link do komentarza
Share on other sites

PID to już trochę wyższa szkoła jazdy 😉 Algorytm ten pozwala na osiągnięcie płynniejszej i szybszej jazdy niż same If..Then. W miarę prosty opis znajduje się tutaj:

http://www.chibots.org/index.php?q=node/339

Trochę też było o tym na diodzie, poszukaj.

O kalibracji też było już coś u nas powiedziane, to Ci powinno w miarę wyjaśnić zagadnienie:

https://www.forbot.pl/forum/topics50/autokalibracja-avr-c-switch-vt1974.htm

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zuk to już przy okazji poleć jakiś dobry programator/debbuger do dW który nie kosztuje 1,5tys. zł. Możliwość programowania procka przez dwa piny (GND i Reset) jest bardzo kusząca 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Proszę bardzo:

http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=4710&producent=

kosztuje 220zł (najtańszy jaki znalazłem, wymaga dodatkowo 2 kabelków - USB i ISP - nie ma w zestawie)

czyli tyle co średniej klasy płytka ewaluacyjna.

Mam taki i działa i jak na razie, mimo że to twór atmela, obsługuje ATmega8.

Znalazłem też kiedyś w necie projekt programatora obsługującego dW domowej roboty, niestety nie mam linka (już wtedy miałem dragona, więc nie była mi ta informacja potrzebna).

Do programowania procka potrzebne jest standardowe złącze SPI

dW służy do sprzętowego debugowania programu.

Dragon posiada:

-ISP

-dW

-JTAG

-interfejs równoległy

Przy czym np. JTAG mk II nie posiada interfejsu równoległego mimo, iż kosztuje ok. 1300zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Atmel zrezygnował już z produkcji ATmega8

NIEEEEEEE! Idę się powiesić 🙂

Dzisiaj toczyłem sobie felgi do kół z alu, jutro może skończę to wrzucę zdjęcie w tym temacie. Tak na marginesie alminium bardzo dobrze obrabia się na tokarce i jest teraz bardzo tanie. Za wałek fi 60 /200 zapłaciłem 25zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.