Skocz do zawartości

Mój pierwszy programowany robot: Rumcajs


Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Bardzo ciekawa konstrukcja. Z jednej strony prosta do bólu, a z drugiej wsadzenie procka, daje możliwość rozwijania swoich umiejętność programistycznych.

Jak na pierwszego robota bardzo dobrze. Umieść schemat, a w kolejnych konstrukcjach pomyśl o umieszcaniu złącza do podpięcia programatora, bezpośrednio na płycie głównej robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajna, prosta konstrukcja.

Mam jedno zastrzeżenie (poza wspomnianym wyżej brakiem portu do programowania ISP, który na pewno zwiększył by komfort programowania oraz żywotność nóżek używanego mikrokontrolera).

Te silniki są dopychane do obręczy koła...kartkami papieru? Jeśli tak, to nie lepiej było użyć hot-glue'a albo chociaż opasek montażowych?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

A więc tak 🙂 :

jamtex ➡️ Właśnie juz teraz odczuwam brak tego złącza bo ciagłe wyciąganie Attiny staje się juz troche uciążliwe, a w szczególnosci, że teraz jestem na etapie ciągłej zabawy z programem i wciąż mam jakieś poprawki co wymusza co chwila wyciąganie i wkładanie nie tylko klocka ale i... baterii 🤣 bo niestety wolne i ciagle naładowane mam tylko te trzy paluszki 🙁 Napewno w kolejnej konstrukcji (ktora juz z reszta powstaje ale narazie to tajemnica 😃) złącze ISP się znajdzie 😉

nawyk ➡️ Tak, niestety Twoje spostrzeżenie jest trafne to są kosteczki papieru... dociskaja silniczki od strony baterii niestety wkłady do pistoletu się skończyły wiec trzeba jakos improwizować. Zapewniam, że to tymczasowe rozwiązanie i w najbliższym czasie albo je przykleje, albo zrobie jakies obejmy.

Schematu do niego nigdy nie było, wszystko robiłem z głowy ale w wolnej chwili takowy zrobie i najpóźniej jutro popołudniu się tu ukaże 😉

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

McRancor ➡️ Tak, nakrętki są przyklejone do dolnej płytki. Rozwiązanie to wykorzystałem z Elebota, którego chyba kojarzysz, bo zdaje mi się, że w nim śrubki też były przyklejone (tak to przynajmniej wyglądało na zdjeciach) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajna konstrukcja, przypomina trochę moje pierwsze roboty. Tylko, że te moje wyglądały o wiele gorzej.

Proponuje żebyś sobie wyrobił nawyk do dodawania złącza ISP.

Link do komentarza
Share on other sites

że co nawyk proszę? 😋

Ja mam jeszcze pytanie - skąd masz takie sympatyczne krańcówki? U mnie w elektronicznym i na allegro same kozy wielkie...

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

paweł ➡️ To była pierwsza, ale obiecuje, że juz napewno ostatnia konstrukcja bez tego złącza 😉

nawyk ➡️ Ja takie akurat znalazlem u siebie w sklepie "Betatronik" i w drugim elektroniku pana Wardzały również są takie małe. Są w indentycznej obudowie jak takie switche z myszki z tym, że mają blaszki. Cena 2zł za sztuke. A te kozy o ktorych mówisz tylko 50 gr. więcej 🙂 Możliwie, że ktoryś z tych sklepów ma w ofercie sprzedaż wysyłkową. Moge znaleść Ci strone gdybyś był zainteresowany.

A swoją drogą w 1/3 drukarek jakie rozkręciłem (oj uzbierało się ich juz) były właśnie takie indentyczne krańcówki. Szkoda - tylko jedna sztuka w drukarce. Ale jak masz dostep do zepsutych drukarek to proponuje poszperać można duzo ciekawych rzeczy wyssać 🙂

Np. kółka Rumcajsa też pochodzą z drukarki.

PS: Obiecuje schemat dać jutro bo teraz juz nie mam zabardzo czasu, nauka wzywa ^^

Link do komentarza
Share on other sites

Attiny2313 jest świetnym układem do nauki programowania! Podstawowe peryferia są 😉 Nie napisałeś tylko w jakim języku programujesz...

Link do komentarza
Share on other sites

grabo ➡️ Masz racje. A język w jakim napisałem program to Bascom. Wystarczył mi polski help, pojęcie o co chodzi i kilka innych przykładowych programów. I teraz podstawy mam w małym palcu.

deamon, Kanday ➡️ Wyciągnęliście mi to z ust 🙂 Faktem jest ze niemało ważą ale to go jeszcze skutecznie zwolniło co jest zaletą. A poprostu na takie dwie trafiłem w garażu, były nowe i nie miałem juz ochoty odrdzewać mniejszych 🤣 lenistwo...

Schemat już obiecałem i się nie wykręce 😋 będzie za kilka godzin.

[ Dodano: 04 Lut 09 05:33 ]

Edycja postu:

W załączniku prezentuje paczke przydatnych materiałów do budowy podobnej konstrukcji. w tym schemat 😉

Opis poszczególnych plików:

1. W pliku rumcajsSterownik.bas znajduje się program sterujacy w basicu. Otwiera się go oczywiście za pomocą programu Bascom AVR.

2. Pod nazwą rumcajsSCH.JPG znajduje się obraz na którym jest schemat mątażowy robota.

3. rumcajsPCB.pcb to plik jaki możemy otworzyć programem Expres PCB. To bardzo przydatny program do projektowania płytek PCB i schematów.

4. PłytkaJakoObraz.JPG - na tym obrazie mamy PCB w wersji jaka otworzymy bez programu Expres PCB. Zwykłe zjęcie.

5. Attiny2313polączenia.gif - napewno przyda się podczas programowania. Łatwo bedzie wprowadzić dzieki temu jakies zmiany.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 05 Lut 09 06:02 ]

Witam,

jako iż pare osob mi zgłaszało, że nie mogą pobrać powyższej paczki, dodaje każde zdjęcie osobno nie jako załącznik tylko jako fotke a wsad dołącze jako "kod".

Schemat mątażowy:

PCB:

(dla leniwych ktorzy sobie nie poszukaja;) Połączenia w Attiny2313:

Kod programu:

' ------------------------------
'           Program Rumcajsa
' ------------------------------
$regfile = "attiny2313.dat" 
$crystal = 4000000

Config Pind.6 = Output                                      'ustalanie portow wyjscowych
Config Pinb.0 = Output
Config Pinb.2 = Output
Config Pinb.1 = Output
Config Pind.0 = Input                                       'ustalanie portow wejscoiwych
Config Pind.1 = Input
Config Pind.2 = Input


Czujnik_1 Alias Pind.0                                      'zmiana nazw portow
Czujnik_2 Alias Pind.1
L1_a Alias Portd.6
L1_b Alias Portb.0
L2_a Alias Portb.2
L2_b Alias Portb.1

Set Portd.0                                                 'ustalanie stanow wysokich
Set Portd.1
Set Portd.2

L1_a = 1                                                    'ustalenie stanow niskich
L1_b = 1                                                    'na wyjsciach
L2_a = 1
L2_b = 1





Do                                                          'glowny program

  Waitms 90                                                'czekaj 90ms


  If Czujnik_1 = 0 Then                                    'jesli czu.1 zostanie zalaczony to przejdz do Cofnij
     Waitms 15
     Gosub Cofnij
  Elseif Czujnik_2 = 0 Then                                'jesli czu.2 zostanie zalaczony to przejdz do Cofnij
     Waitms 15
     Gosub Cofnij
  Else
     L1_a = 0
     L2_a = 0
     L1_b = 1
     L2_b = 1
  End If                                                   'jesli nic nie zostalo zalaczone to jedz
Loop
End


Cofnij: 
  L1_a = 1                                                 'ustalenie stanow niskich
  L1_b = 1                                                 'na wyjsciach
  L2_a = 1
  L2_b = 1
  Waitms 30                                                'czekaj 30ms
  L1_b = 0                                                 'cofaj
  L2_b = 0
  Waitms 100                                               'obroc sie
  L1_b = 1
  L1_a = 0
  Waitms 160
  L1_a = 1                                                 'zatrzymaj obrot
  L1_b = 1
  L2_a = 1
  L2_b = 1

Return                                                      'wroc do glownego programu

Robot_Rumcajs.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.