Skocz do zawartości

IVAN


madix

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Widać ogrom włożonej pracy, rzadko zdarza się konstrukcja tak przemyślana i zaprojektowana z uwzględnieniem każdego detalu. Masz jakieś filmy z robotem podczas walk?

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny robot. Czekamy na filmy 🙂

Co do czujników to do minisumo lepsze są czujniki GP2Y0d340K. Zasięg 40cm jest wystarczający, a odpowiedz kilkukrotnie szybsza niż analogowe sharpy.

Jakie parametry mają te silniki? Jak dobrze znalazłem ich dane na allegro to niestety parametrami nie powalają - no może poza wagą 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak wiem następnym razem będą cyfrowe ;] co do silników pierwszy i ostatni raz je wykorzystałem jedyne co w nich jest dobre to cena i na tym się niestety kończy.

Już w planach mam wersje V2 robota z innymi silnikami i czujnikami.

Mam pytanie czy warto stosować sonary?

Link do komentarza
Share on other sites

Wow jestem pod wrażenie staranności i wyglądu robota!! 😉 Z ciekawości spytam w jakiej firmie wycinałeś profile? A projekt w Solidzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Firmy nie będę reklamował bo to po znajomości laserkiem wypalone jak byś miał jakieś zlecenia to możesz śmiało pisać dowiem się ile by to kosztowało. Duża część elementów jest wykonana ręcznie. W wakacje będę budował frezarkę cnc wiec już będę frezował na własną rękę ;]

Projekt wykonany w darmowym programie SketchUp a potem przerysowany na płasko do autocada.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie czy warto stosować sonary?

To zależy gdzie. W szybkich minisumo raczej mija to się z celem, bo wiązka leci za długo. W wolniejszych robotach sonary działają bardzo fajnie, bo możesz jednym czujnikiem sprawdzać duży obszar.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Świetnie zaprojektowany robot. Też bym chciał mieć dostęp do darmowej obróbki aluminium 😉

Sonary maja pewne wady, mianowicie są zwykle wolne, ale za to mają szeroki kąt widzenia. Do MS najlepsze są chyba obecnie Sharpy cyfrowe. Z szybkich czujników: samoróbki na diodzie IR + odbiornik z demodulatorem mają szeroki kąt widzenia, ale ich zasięg jest zależny głównie od materiału od którego odbija się promień.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda świetnie, ale następnym razem nie ograniczaj konstrukcji z przodu i tyłu płytami czołowymi zamontowanymi na stałe, bo gdy podniesiesz robota za przód (pochylisz) to zawiesi się na tej płycie i cała przyczepność na nic (będzie się ślizgał na zderzaku). I z tego też wysuwa się moje pytanie - dlaczego zrobiłeś takie fikuśne kolce tylko, bez klapek?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety to prawda przy podważeniu robot straci przyczepność profile są ustawione maksymalnie do ziemi można je unieść na około 4 mm. Te 'rogi' mają na celu unieść robota przeciwnika tak aby jego kola straciły przyczepność od podłoża, ...potem doszła poprzeczka (czerwona na zdjęciach niżej) która w razie zaklinowania robota przeciwnika trzyma go na odległość. Dołożenie klap rozważałem ale niestety z waga się nie zmieszczę. W następnym robocie na pewno to uwzględnię. W wersji V2 będą wprowadzone znaczne zmiany po pierwsze czujniki cyfrowe + klapy. Podkreślam że to mój pierwszy robot. - człowiek uczy się na błędach. ;]

Link do komentarza
Share on other sites

z gumowych bransoletek na rękę ;] o takich:

http://forum.szafa.pl/upload/foto_cache/603/b48/923/88a/9b0/f17/897/753/d73/a22/c8_500x640.jpg

http://www.bigchina.eu/uploaded/f/f17c51b78582eb72ed26c3dd0f2a5d4f.jpg

często można spotkać takie reklamowe ja załatwiłem sobie ze szkoły od pedagog ;D z napisem czerwone-'nie spożywam alkoholu', białe-'nie biorę narkotyków' i niebieskie-'nie palę'

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.