Skocz do zawartości

Minisumo a'la KoNaR


jamtex

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Teraz dopiero nabrałem chęci na konstruowanie kolejnych robotów klasy minisumo 🙂

Też miałem chęci na budowę kolejnego minisumo, po moje pierwszym prowizorycznej konstrukcji, ale jakoś po zrobieniu mechaniki do 2 wersji zabrakło mi czasu na elektronikę i projekt czeka aż będę miał trochę wolnego czasu 😋

Gratuluj robota widać, że całość jest bardzo starannie wykonana, tylko trochę te tcrt1000 psują efekt 😋, ale ważne, że działa. Ja polecam tcrt5000.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluj robota widać, że całość jest bardzo starannie wykonana, tylko trochę te tcrt1000 psują efekt 😋, ale ważne, że działa. Ja polecam tcrt5000.

Zostaną zabudowane plastikowymi osłonami, co zdecydowanie poprawi wygląd robocika.

Ale na przyszłość użyję właśnie tcrt 5000.

Nie wiem dlaczego, ale na widok Hot-Glue, robi mi się niedobrze 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jamtex pędzisz na złamanie karku z projektami 😉 Gratulacje z mojej strony, ja jutro będę robił płytke główna i potem zostanie juz tylko napisanie programu 😉

Przy okazji pozwolisz że zaczerpnę od ciebie miejsce mocowania bateri 😉, to pozwoli oznacząco obniżyć środek ciężkości:D

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jamtex pędzisz na złamanie karku z projektami 😉 Gratulacje z mojej strony, ja jutro będę robił płytke główna i potem zostanie juz tylko napisanie programu 😉

Przy okazji pozwolisz że zaczerpnę od ciebie miejsce mocowania bateri 😉, to pozwoli oznacząco obniżyć środek ciężkości:D

Bo ja szybko żyje 🙂

Dziękuje i bardzo proszę: baterie są na tyle ciężkie, że środek ciężkości robota jest usytuowany naprawdę nisko.

Dodałem zdjęcia czujników białej linii po obudowaniu - teraz wygląda to znacznie lepiej.

Jutro jadę wyciąć w stolarni dohyo - postanowiłem zrobić go z czarnej, gładkiej płyty wiórowej. Niestety, ale stolarz może ciąć tylko po linii prostej, więc będę mordował się wieczorem z wycięciem koła 🙂. Potem jeszcze tylko malowanie białej linii i najdalej w czwartek-piątek, zamieszczę pierwszy film z treningu robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Też buduje tego robota z KSE tylko ciagle nie mam czasu na dokończenie a musze zrobić tylko czujniki białej lini. A co do autora to dlaczego użyłęś stabilizatora on był potrzebny tylko do li-poly a nie akumulatorków ??

Link do komentarza
Share on other sites

A co do autora to dlaczego użyłęś stabilizatora on był potrzebny tylko do li-poly a nie akumulatorków ??

Płytka powstała ponad miesiąc wcześniej niż obudowa i pierwotnie miałem użyć pakiet akumulatorów 6 lub 7,2 V. Względy budżetowe, tzn. konieczność zakupu ładowarki oraz oczywiście samych akumulatorów, spowodowały moja rezygnację z tego typu źródła zasilania.

W chwili obecnej stabilizator jest ominięty (kawałek srebrzanki przylutowany od spodu płytki), mały ruch lutownicą lub szczypcami przywracają płytce pełną funkcjonalność 🙂

I oczywiście:

- 4 akumulatorki x 1,2 V = 4,8 V (w sam raz do poprawnego działania układów robota) => stabilizator jest wtedy zbędny

- 4 baterie x 1,5 V = 6 V => konieczność użycia stabilizatora

- można dodatkowo zamontowac koszyk z 2 aku czyli: 6 aku x 1,2 V = 7,2 V => konieczność użycia stabilizatora

- w handlu dostępne są koszyki 6 x AA, ale koszyk taki jest dwurzędowy i ciężko umieścić go w tak małym robociku

Tylko, czy warto dla czystej zabawy montować pakiet akumulatorów za ok 60-80 zł?

To prawie tyle ile kosztował cały robot 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A co do autora to dlaczego użyłęś stabilizatora on był potrzebny tylko do li-poly a nie akumulatorków ??

Płytka powstała ponad miesiąc wcześniej niż obudowa i pierwotnie miałem użyć pakiet akumulatorów 6 lub 7,2 V. Względy budżetowe, tzn. konieczność zakupu ładowarki oraz oczywiście samych akumulatorów, spowodowały moja rezygnację z tego typu źródła zasilania.

W chwili obecnej stabilizator jest ominięty (kawałek srebrzanki przylutowany od spodu płytki), mały ruch lutownicą lub szczypcami przywracają płytce pełną funkcjonalność 🙂

I oczywiście:

- 4 akumulatorki x 1,2 V = 4,8 V (w sam raz do poprawnego działania układów robota) => stabilizator jest wtedy zbędny

[shadow=red]- 4 baterie x 1,5 V = 6 V => konieczność użycia stabilizatora[/shadow]- można dodatkowo zamontowac koszyk z 2 aku czyli: 6 aku x 1,2 V = 7,2 V => konieczność użycia stabilizatora

- w handlu dostępne są koszyki 6 x AA, ale koszyk taki jest dwurzędowy i ciężko umieścić go w tak małym robociku

Tylko, czy warto dla czystej zabawy montować pakiet akumulatorów za ok 60-80 zł?

To prawie tyle ile kosztował cały robot 🙂

Albo dioda krzemowa szeregowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, czy warto dla czystej zabawy montować pakiet akumulatorów za ok 60-80 zł?

Ja do swojego robota kupiłem akumulatorki po 1,89zł/szt.

Tak to ja was pobije! Kupiłem 4 akumlatorki i ładowarke za 5zł na bazarze. Tak na serio to nie róbmy se jaj. Jako tako to aku li-poli za 80zł odpada - zostają nam zwykłe duracellki za 2zł sztuka lub odnawialne akumlatorki za co najmniej 10zł. Na reszte nie ma co patrzeć wg. mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Widoczne na zdjęciu akumulatorki, kupiłem w cenie ok 14 zł/sztuka.

W sobote kupiłem (MixElectronics) akumulatorki 4 sztuki GB 2500 mAh + figurka Wall-e'go, za 40,00 z brutto, czyli po 10,00 zł/sztuka.

Link do komentarza
Share on other sites

Widoczne na zdjęciu akumulatorki, kupiłem w cenie ok 14 zł/sztuka.

W sobote kupiłem (MixElectronics) akumulatorki 4 sztuki GB 2500 mAh + figurka Wall-e'go, za 40,00 z brutto, czyli po 10,00 zł/sztuka.

Akumlatorki takie sa bardzo pożyteczne. Koszta nie sa jakieś specjalne (po 10-15zł), a jak gdzieś jade biore aparat właśnie z tymi aku, jak robie robocika, to testuje go na tych samych aku, jak potrzebuje uniwersalnego i przenośnego zasilania to znowu te same aku, jak padna mi baterie do pilota do telewizora... zgadnijcie. Wydaje mi się, że o wiele bardzije opłaca mi się kupić te akumlatorki AA niż grogi (2x) pakiet li-poly. Oczywiście minusem jest, że AA maja efekt pamięci, i po 3 latach padają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.