Skocz do zawartości

Tropiciel II


pawel

Pomocna odpowiedź

Ten temat poświecę mojemu nowemu line followerowi. Długo mnie on męczył, ale mimo wszystko powstał tak jak sobie zamierzyłem.

Podstawowe dane:

-kontroler Atmega8

-czujniki TCRT5000

-mostek-H L293D

-akumulatory o pojemności 700mAh

-napęd to przerobione serwa Tower Pro GS-5010

-konstrukcja wykonana z laminatu

Sygnały z czujników są przetwarzane przy pomocy przetwornika ADC, i porównywane z wartością odczytaną z wejścia potencjometru. Nie bawiłem się w auto kalibracje, ale w przyszłości postaram się to zrobić. Silniki są sterowane poprzez PWM, co zapewnia odpowiednią kontrole nad prędkością na zakrętach. Dodatkowo umieściłem jeszcze pomiar napięcia zasilania i robot sygnalizuje buzerem problem.

Dla pomocy przy jego obsłudze dołożyłem diodę sygnalizującą włączenie, cztery diody podpięte do portów, oraz buzer.

No to teraz zdjęcia.

A to tropiciel II i jego nie udany poprzednik.

1.thumb.jpg.cd9351504f55fc68371db4bd83bd933b.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Bardzo fajny robot. Mógłbyś wrzucić jego schemat. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym potencjometrem mógłbyś coś więcej napisać na ten temat.

Mam jedno pytanie. Skąd końcówki kabli na foto 4?

Potrzebuję parę, kwadratowych, dopasowanych do goldpinów.

Chodzi ci o terminale do gold pinów takie jak te. W TME można takie kupić. goldpiny

Link do komentarza
Share on other sites

Dorzuciłem schemat.

A co do tego potencjometru to jest podłączony do wejścia przetwornika ADC, co widać na schemacie. Wartość odczytana z potencjometru, jest porównywana z wartościami odczytanymi z czujników. I jeżeli wartość z potencjometru jet mniejsza, niż wartość z czujnika to program uznaje, że stan na czujniku to jeden, a jeżeli wartość z potencjometru jest większa od wartości z czujnika, to jest to zero.

Może to tak trochę chaotycznie wytłumaczyłem, ale działa to bardzo podobnie jak komparator analogowy, przy czym wszystkie operacje są wykonywane w kontrolerze. Takie rozwiązanie pozwala uprościć układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.