Skocz do zawartości

Mariann

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witamy na Forum 🙂

Fajny nawet Ci wyszedł ten LF'ik. Płytka PCB też schludna - robiłeś ją metodą termotransferu? W czym trawiłeś, wytrawiarka, czy "kuweta"?

za pośrednictwem komparatorów analogowych

Mógłbyś napisać jakie to scalaki? (czyżby LM339?)

Program pisałeś sam? Korzystałeś z jakiś poradników?

Do wprowadzania nastaw, jak już wcześniej wspominałem służy moduł Bluetooth - szalenie wygodne rozwiązanie.

Mógłbyś coś więcej napisać o tym? Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, bo nie trzeba ciągle podłączać bota do PC i wgrywać program ze zmianami przy regulatorze PD.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć 🙂

Dokładnie, termotransfer - użyłem nieco podrasowanego laminatora i trawienie w kuwetce z dość częstym mieszaniem.

Komparatory to LM339.

Z programem na początku zabawy dużo pomógł mi, jak już pisałem - Hudyvolt. Później przez bity rok go wałkowałem i ciężko mi powiedzieć na ile różni się od pierwowzoru. W międzyczasie przeczytałem chyba pół internetu na ten temat 🙂

Wprowadzanie nastaw odbywa się po każdym uruchomieniu robota - po resecie wczytywane są wartości domyślne, a po odebraniu bitu o kreślonej wartości zmienia odpowiednie wzmocnienie lub prędkość o zadany skok i od razu odsyła aktualnie nastawione wartości. Dodatkowo przydaje się to do zatrzymywania uciekającego robota 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mariann, jeszcze raz gratuluję udanej konstrukcji. Cieszę się, że w końcu zdecydowałeś się na opisanie robota. Powodzenia przy budowie kolejnych LineFollowerów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gratuluje super konstrukcji. Mam jednak pytanie, nie do konca rozumiem w jaki sposob jednostka dowiaduje sie ktory czujnik wykryl linie? czy pojedynczy komparator porownoje odczyty z 2 czujnikow, czy jeden odczyt czujnika porownoje z jakims napieciem odniesienia ? Nie do konca rozumiem to rozwiazanie a wydaje sie byc szalenie dokladne i chcialbym wiedziec jak ono dziala, wiec w miare mozliwosci prosilbym o opis 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

klimek4765, jeśli dobrze rozumiem, to jest to zwyczajne wykorzystanie komparatora, aby móc korzystać z procesora, który nie ma tylu wejść analogowych. Raczej nie ma w tym rozwiązaniu niczego super dokładnego 😉 Spotkasz je w wielu robotach, szczególnie z czasu, gdy STMy nie były jeszcze popularne. Jednak niech dla pewności wypowie się jeszcze autor.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak, jak napisał Chumanista. Próg dla komparatorów ustalany jest przy pomocy potencjometru - pozwala to na bardzo szybkie dostrojenie odczytów z czujników do warunków oświetleniowych panujących na trasie bez podłączania robota do komputera.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.