Skocz do zawartości

MacLiner


MacGyver

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Szkoda, że nie podałeś schematu, ale już z samego opisu widać błędy. Cztery baterie dają napięcie troszkę ponad 6V gdy są nowe, a ty stabilizujesz to napięcie stabilizatorem, który potrzebuje około 2V więcej niż stabilizowane napięcie. To już lepiej było dać 2 diody krzemowe w szereg i efekt byłby taki sam. To samo dotyczy mostka, chociaż tu trudno mówić o błędzie jeśli robot miał tylko jeździć.

Jak sam wspomniałeś robot jeździ po sinusoidzie, to pewnie wina nie tylko algorytmu P, ale także małej ilości czujników i pewnie sporych przerw między nimi. Popatrz ile czujników i jak gęsto rozmieszczone mają aktualnie najszybsze polskie linefollowery.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do tych baterii to na początku było ich 6 i nie wiem co mnie podkusiło żeby ostatecznie wpakować tam 4(zdawałem sobie sprawę, że da to łączne napięcie 6v). Odstęp między czujnikami wynosi około 13mm.Program jest już znacznie poprawiony i robot jeździ o niebo lepiej. W wolnym czasie postaram się wstawić jakiś filmik. Propos schematu już go dodałem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze fascynowały mnie roboty w kształcie koła, tak się zastanawiam, nie masz przedniej podpory? Przy okazji, pozwolisz że podepnę się pod temat.

Gdyby tak czujniki wkoło krawędzi? Wyszedł by całkiem niezły kątomierz 🙂 Przy jakiś 18 czujnikach można by osiągnąć dokładność jakieś 10 stopni. Dzięki temu można by dość precyzyjnie sterować robotem na zakrętach. Mogłoby być gorzej na obłych trasach, ale może ktoś próbował już czegoś takiego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czujniki będące tuż przy kołach nie spełniałyby swojej funkcji w wystarczający sposób - zbyt późno widziały by ewentualną linię i robot miałby zbyt mało czasu i swobody na odpowiednią reakcję, zwłaszcza przy większych prędkościach.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak widać każdy pomysł jest dobry. Ja zastosowałem robota w kształcie koła ponieważ chciałem aby był inny od większości . Nie zależało mi zbytnio na prędkości, lecz na tym aby nauczyć się podczas budowy czegoś autonomicznego

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.