Skocz do zawartości

k2r-001m - sześcionożny mobilny robot kroczący


kejtu

Pomocna odpowiedź

Witam

Oto moja pierwsza amatorska konstrukcja.

-Sterowanie 8 bitowy mikrokontroler PIC16F88.

-Napęd 3 serwa modelarskie analogowe.

-Konstrukcja profile aluminiowe, żywica epoksydowa i śruby.

-Zasilanie 6 baterii Ni-Mh

-Komunikacja, port rs-232 wykorzystywany do programowania ścieżki ruchu robota. Ścieżka zapisywana jest w pamięci EEPROM uC.

-Sensory, 2 czujniki podczerwieni (jeszcze nie podłączone), w przyszłości czujnik SHARP'a lub ultradźwiękowy.

-Zakres ruch robota, ruch do przodu/tyłu, skręcanie lewo/prawo.

-Zadania robota, ruch po zaprogramowanej ścieżce w przyszłości omijanie przeszkód znajdujących sie na ścieżce.

-Wymiary 200x190x80

-Waga około 500g

-Kosztu budowy około 190 zł

Podstawowe ruchy:

Więcej informacji na mojej stronie www.k2site.pl

k2r001m04.thumb.jpg.a7756abf9942ade1c0d2454e087b50b8.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W pierwszym temacie wpisałem wymiary, orientacyjną wagę i cenę.

Jeśli chodzi o ruch to na tym filmiku dokładnie widać kolejne jego fazy:

Lewe i prawe skrajne nogi są ze sobą połączone, natomiast środkowe służą do unoszenia lewej lub prawej części robota. Wadą tego rozwiązania jest to że robot w wyniku przemieszczania ślizga się przez co określenie jego aktualnej pozycji względem początkowej jest "mniej więcej".

Link do komentarza
Share on other sites

Pawel, domyslilem sie, ze rozwiazanie jest skads zaczerpniete:) Ale podoba mi sie, mam nadz.ze sam je kiedys przetestuje. A to, ze takie samo jest w Hexorze to nowinka dla mnie:)

Link do komentarza
Share on other sites

Też wcześniej nie słyszałem o takim robocie jak Hexor. Konstrukcja powstała dzięki mojemu profesorowi od Teorii manipulatorów który projektował robota o dość podobnym układzie dla studentów na zajęcia z tym że ja wprowadziłem do niego trochę usprawnień głownie środkowe nogi i zaprojektowałem cały szkielet na taki który moim zdaniem jest lepszy. Nie wymyśla sie koła za każdym razem od nowa, trzeba czerpać najlepsze z tego co już jest i to usprawniać.

Kolejnym etapem pracy nad robotem będzie poprawa algorytmu poruszania się (przechodzenie płynnie z ruchu przód tył w skręt), oraz wykrywanie przeszkód i omijanie ich, a także możliwość regulacja prędkości ruchów. Ale to dopiero za jakiś czas obecnie walczę z układem sterowania do robota SCARA do pracy mgr.

Link do komentarza
Share on other sites

ja kupowałem akurat w castoramie. Niestety najwęższy płaskownik do kupienia to 25mm tak wiec rozcinałem go na dwie części i oddawalem do przefrezowania na 10mm każdy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.