Skocz do zawartości

Go - robot klasy microsumo


ebundz

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Załączony obrazek wiele pokazuje, a nie chciałabym ujawniać wszystkiego 😉 Dodam tylko, że potrzebna była przeróbka przekładni, a mianowicie dodany jeden otwór.

Link do komentarza
Share on other sites

Kobieca ręka zawsze widoczna 😃

Drobna uwaga estetyczna, ale także praktyczna - pomaluj korpus robota na czarno, będzie się lepiej prezentował a jednocześnie matowa czerń, co sprawdzone, obniża widoczność dla niektórych typów czujników.

Co do pługu na zawodach - w takich chwilach doceniam zabieranie ze sobą całej małej pracowni na same zawody.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Programowanie nigdy nie było moją mocną stroną, pomimo tego, że algorytmy sterowania sumo należą do najłatwiejszych. Bardziej mnie bawi mechanika i elektronika.

[ Dodano: 17-07-2013, 23:54 ]

Plany zmiany koloru na czarny oczywiście były, ale przypominało mi się o tym dzień przed zawodami - a należy uważać na sharpy, bo jak już wspominałam, nie palę się do rozkręcania konstrukcji. I tak, warsztat zdecydowanie by się przydał 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję naprawdę dobrej konstrukcji, mocno poupychanej i dobrze przemyślanej. Opis również dokładny.

Co do skręcania na 4 śrubach, można by zastosować dystanse z jednej strony z gwintem zew, z drugiej wew. Wtedy można by założyć płytkę na gwint zew dystansu i wkręcić na niego drugi, płytka byłaby zablokowana i łatwiej by to było rozkręcić. Oczywiście to rozwiązanie ważyłoby kilka g więcej, chociaż można upolować dystanse z tworzywa. Jeśli nie zrozumiałaś mojej chaotycznej idei to mogę ją jutro zobrazować

Wzięła się ona stąd, że wcześniej planowałam zbudować robota klasy sumo, jednak koło naukowe odrzuciło mój wniosek.

Ciekawe jakiż był powód takiej decyzji, raczej nie finansowy, bo kampania reklamowa w kinach, radiu i telewizji szła pełną parą, więc uczelnia miała zapewne pełny skarbiec 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Co do skręcania na 4 śrubach, można by zastosować dystanse z jednej strony z gwintem zew, z drugiej wew.

Rozumiem o co chodzi, pomysł z dystansami jest ok. 🙂 W tej chwili skupiam się na zmniejszeniu rozmiaru kół - głównie przez nie musiałam wszystko tak bardzo kompresować.

Ciekawe jakiż był powód takiej decyzji, raczej nie finansowy, bo kampania reklamowa w kinach, radiu i telewizji szła pełną parą, więc uczelnia miała zapewne pełny skarbiec 😉

Raczej powierzenie pieniędzy niedoświadczonej osobie. 😉 No i dodatkowo rozbieżność pomiędzy typami ringów do sumo na zawodach w Europie i na świecie, a w Polsce.

Link do komentarza
Share on other sites

Malowanie przy sharpach jest banalne, bo to kwestia zalepienia wszystkich czujników mocną taśmą na czas malowania

Jak jesteś leniwa, to wtedy nawet spray może być, ale wtedy jeszcze LEDy pozalepiaj 😉

Warsztat... Jak nie boisz się inwestować, to polecam mieć przy sobie dowolny model dremla, chociażby taki dremel 200:

http://www.narzedzia.pl/dremel-200-series-f0130200jc-narzedzie-wielofunkcyjne,33268.html

Na początek powinien wystarczyć, można nim śmiało ciąć i szlifować, po dokupieniu innych końcówek poszerzasz jego możliwości, świetnie nadaje się chociażby do wiercenia otworów w pcb.

Do tego już coś droższego, ale moim zdaniem niezbędny dla każdego robotyka jest porządny multitool - ja bez mojego nie wychodzę z domu, polecam z autopsji Swisstool Spirit:

http://www.swissknife.pl/produkt/331,Victorinox-SwissTool-Spirit-skorzane-brazowe-etui.html

Wiem, że to duży wydatek, ale mogę też powiedzieć, że mój egzemplarz ma już 5 lat i nie widać na nim śladów użytkowania, pracuje jak nowy, jedynie ostrzyłem nóż. Mój szef ma swojego od 15 lat i też się trzyma świetnie. Narzędzie przydaje się na każdym kroku.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy VCC mikrokontrolera nie masz kondensatorów 100n, a dławików używa się zwykle do filtrowania AVCC (;

Zasilasz stabilizatory z pojedynczego ogniwa lipo?

Odnośnie KTIRów - ze względu na swoją obudowę są dość czułe na naprężenia mechaniczne i temperaturę (przy lutowaniu), przez co łatwo je uszkodzić. W swoim LFie mam czujniki na laminacie 0.8mm i przed jego usztywnieniem miałem bezsensowne odczyty przy nawet lekkim przegięciu płytki czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

Dremel miałam nadzieję wygrać w Rzeszowie 😉 Na razie nie inwestuję w warsztat, KoNaR na zawody wozi dużo sprzętu.

Przy VCC mikrokontrolera nie masz kondensatorów 100n, a dławików używa się zwykle do filtrowania AVCC (;

Zasilasz stabilizatory z pojedynczego ogniwa lipo?

Masz rację co do dławika - chciałam, żeby schemat jakoś wyglądał i przy przenoszeniu elementów w roztargnieniu połączyłam je źle, za co przepraszam. Kondensatory są, tylko że w innym miejscu. 😉

Do zasilania wykorzystuję 2 ogniwa.

KTIRy odczyty mają dobre, natomiast przy dużej prędkości robota ten "nie nadąża" z ich uaktualnianiem.

Poprawiony schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dobry robot! Z chęcią zobaczyłbym pojedynek Go vs. Destroyer. Czy 5 sharpów jest rzeczywiście potrzebne?

Czy możesz coś więcej napisać o przeróbce silników? Mam takie same silniki i próbowałem nimi obracać na wszystkie strony i albo nie było miejsca na 2 silnik albo nie było styku między silnikiem i przekładnią.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.