Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs Raspberry Pi - #4 - instalacja systemu, RPi jako PC

Autor Wiadomość
Komentator 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 14-11-2017, 21:26   Kurs Raspberry Pi - #4 - instalacja systemu, RPi jako PC

Sprzęt gotowy, pora przejść do praktyki! Tym razem zajmiemy się instalacją systemu. Proces ten przeprowadzimy na dwa popularne sposoby: z użyciem instalatora NOOBS oraz bez niego. Dodatkowo sprawdzimy, czy Raspberry Pi może działać jako komputer do przeglądania Internetu, oglądania filmów oraz pracy biurowej.
UWAGA, to tylko wstęp!
Dalsza część artykułu dostępna jest na darmowym blogu Forbota.

Kliknij, aby przeczytać całość!

Poniżej znajdują się komentarze naszych użytkowników powiązane z tym artykułem.

Przeczytałeś artykuł? Dodaj komentarz!
Postaw piwo autorowi tego posta

szyss 

Otrzymał 14 piw(a)
Programuję w:
C
Wysłany: 16-11-2017, 14:17   

Witam
Czy może mi ktoś powiedzieć jak malinka sprawuje się przy przeglądaniu www. Czy jest to w miarę płynne działanie i komfortowe, lub też trzeba czekać aż po kolei na bardziej rozbudowanych stronkach zaczną się ładować elementy. Pytam się gdyż szukam budżetowego komputerka do przeglądania www. Miałem doświadczenie z małym laptopem 10' procesor 2x1.2 czy 1.6 mało ramo i przeglądanie to po prostu była tragedia.
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Harnas 

Otrzymał 51 piw(a)
Programuję w:
C, JS, Python
Moje roboty:
Stuart

Wysłany: 16-11-2017, 16:41   

szyss napisał/a:
procesor 2x1.2 czy 1.6 mało ramo

Nawet jeśli to był ARM to RPi nie będzie dużo lepsze. Za nie wiele więcej kupisz używanego pc z Core 2 Duo albo i3 z 4gb ramu gdzie wydajność będzie dużo większa. Za 2x więcej kupisz coś z sandy bridge co zjada RPi na śniadanie.

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 16-11-2017, 18:42   

szyss, wszystko zależy od tego, co chcesz w Internecie robić. Jeśli chcesz wejść na Forbota i poczytać artykuły, to dasz radę. Jeśli masz jednak zamiar otwierać XX kart i oglądać w tle YouTube, to może być ciężko. Raspberry Pi pozwala na korzystanie z przeglądarki, jednak czy nadaje się jako sprzęt dedykowany do przeglądania Internetu? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, znam osoby, które używają tak RPi i mówią, że im wystarcza. Wszystko zależy od Twoich potrzeb ;)

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
KamilK2004
Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 15-03-2018, 16:57   

Uwaga dla osób, które wykonują ćwiczenia na najnowszym Raspberry Pi 3 model B+. W momencie premiery płytki wydany został nowy system operacyjny Raspbian (który działa zarówno na nowszym, jak i na starszym modelu). Niestety producenci "zaspali" z aktualizacją NOOBSa, który w nowej wersji pojawił się trochę później. W związku z tym może się zdarzyć, że niektóre zakupione karty SD z NOOBSem nie będą działały poprawnie (bo będą miały poprzednią wersję instalatora). W takim przypadku najlepiej wykonać instalację systemu samodzielnie przez Etcher (tak jak opisano to w artykule). Można również oczywiście wgrać samodzielnie najnowszą wersję NOOBSa: https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).

Leonardtb 

Wysłany: 31-03-2018, 16:01   

Witam,
Mam pytanie - czy ktoś zamiast monitora z wejściem HDMI używał monitor VGA z adapterem
HDMI - VGA?
Oglądałem schemat malinki (podobno 3 B+) i do zasilenia złącza HDMI jest układ RT9741CGV.
ma on wydajność 0.7A.
Nie powinno więc być kłopotów z połączeniem, chyba, że istnieje jakiś inny problem o którym nie wiem.
TB

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 03-04-2018, 19:44   

Leonardtb, witam na forum! Nie testowałem tego rozwiązania osobiście, ale poszukałem informacji na ten temat. W Internecie można znaleźć wiele tematów, gdzie użytkownicy opisują swoje problemy z takim połączeniem. Kilka możliwych rozwiązań tego problemu zostało dość dobrze opisane w tym artykule: Troubleshooting a Raspberry Pi HDMI/VGA Adapter. Jest więc szansa, że się uda :)

Odpowiedz do tematu