Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Ważna
informacja!
Pisanie postów i komentowanie jest już włączone! W przypadku problemów z działaniem forum/bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum w odpowiednim temacie.

Kurs elektroniki II - #8 - wstęp do układu NE555

Autor Wiadomość
daniel7745 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 13-11-2016, 21:50   

Dzięki Treker, to było bardzo proste. Głupi ja :mrgreen:

Postaw piwo autorowi tego posta

aw 

Wysłany: 15-04-2017, 10:10   

Uważam że całe to wyjaśnienie wnętrza układu tylko wystraszy potencjalnych odbiorców. Najlepiej jest traktować na początku dany układ jako czarną skrzynkę. A dopiero potem wyjaśniać jak on działa dokładnie. Ogólna zasada kiedy kogoś uczysz: od ogółu do szczegółu. A tutaj od razu zagłębiasz się w szczegóły by potem pokazać ogólną idee.

Treker 

Otrzymał 493 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 15-04-2017, 21:35   

aw, oczywiście zawsze można pominąć część teoretyczną, jednak wtedy wykonywanie ćwiczeń praktycznych nie ma wielkiego sensu. Co z tego, że będziemy podłączać kondensatory/rezystory do odpowiednich nóżek, jeśli nie będzie wiadomo co (i dlaczego) robią te elementy. Akurat układ NE555 jest na tyle prosty, że chyba warto pokusić się o jego lepsze poznanie na samym początku. Szczególnie, że wiele osób "zapomina", aby wrócić do teorii ;)

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

Xses 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
Html, CSS,
Wysłany: 24-04-2017, 22:05   

Czy jak do któregoś z typów generatora, miedzy wyjście, a masę, podłącze oscyloskop to będzie działczyć?

Ostatnio zmieniony przez Xses 24-04-2017, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 493 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 25-04-2017, 21:37   

Xses, oscyloskop jest urządzeniem pomiarowym, więc jeśli będzie poprawnie wpięty, to nie powinien powodować żadnych problemów w takim układzie.

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

Xses 

Otrzymał 1 piw(a)
Programuję w:
Html, CSS,
Wysłany: 25-04-2017, 22:23   

Dzięki za odpowiedź, ale nie mogłem czekać, zaryzykowałem i podłączyłem oscyloskop. Wyglądało to tak (wrzucam, bo może kogoś zainteresować):

PS Sorry za jakość.

MateuszX 

Wysłany: 12-08-2017, 21:19   

Cześć, moje pytania do tego artykułu:

1. W artykule podany został link do dokumentacji NE555, w której komparatory na wejściu odwracającym mają negacje. Na komparatorach na kursach forbota taka negacja nie występuje - czy jest to tylko jakieś uproszczenie rzeczywistego komparatora?

2. Czy rysując przebiegi najważniejszych napięć czas w stanie logicznym 1 wejścia "Set" został na początku celowo wydłużony? Nie powinien on się kończyć w okolicy czerwonej linii?

Odpowiedz do tematu