Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach!

Kurs elektroniki II - #6 - sterowanie sygnałem PWM

Autor Wiadomość
Komentator 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 13-02-2016, 21:59   Kurs elektroniki II - #6 - sterowanie sygnałem PWM

KursElektroniki2_6
Kurs elektroniki to nie tylko poznawanie nowych układów elektronicznych, ale również garść porad i informacji teoretycznych. Nie przejmuj się, nie będzie skomplikowanej matematyki. Sprawdzimy tylko, czym jest PWM. Postaramy się również omówić jego wady i zalety. Informacje zawarte w tej części, będą często wykorzystywane w późniejszej praktyce.
UWAGA, to tylko wstęp!
Dalsza część artykułu dostępna jest na darmowym blogu Forbota.

Kliknij, aby przeczytać całość!

Poniżej znajdują się komentarze naszych użytkowników powiązane z tym artykułem.

Przeczytałeś artykuł? Dodaj komentarz!
Postaw piwo autorowi tego posta

Treker 

Otrzymał 511 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 13-02-2016, 22:03   

Po drobnym, poprzednim falstarcie pojawiła się poprawiona wersja artykułu. Złapaliśmy się trochę na zbytnym uogólnianiu, które doprowadziło do pewnych błędów. Artykuł został przeredagowany w taki sposób, aby był jaśniejszy dla początkujących. Szczególne podziękowania kieruję do Elvisa oraz marka1707, którzy oprócz Futrzaczka (autora pierwszej wersji) poświęcili swój czas na wprowadzenie poprawek :)

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

jnk0le 

Programuję w:
C, avr-asm
Wysłany: 14-02-2016, 01:16   

Cytat:
Okazuje się, że ludzki wzrok nie jest doskonały i już przy 24 Hz (24 zmianach na sekundę) oko przestaje widzieć kolejne fazy obrazu i uśrednia wynik.

A później mamy mity w stylu "wszystkie diody LED migają". Nawet 100Hz z niestabilizowanych żarówek LEDowych przeszkadza.

Przypominam że migające punktowe źródło światła to nie to samo co filmy w których właśnie z taką częstotliwością zmienia się jedną klatkę na kolejną - bez żadnego migania czarnym/białym ekranem.

Treker 

Otrzymał 511 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 14-02-2016, 07:41   

jnk0le, zwróć tylko proszę uwagę, że ten artykuł w żadnym miejscu nie omawia żarówek LEDowych, o których piszesz, ani super jasnych LEDów itd. To są tematy na oddzielne poradniki i tam faktycznie jest jeszcze inaczej. Szczególnie, jeśli chcemy siedzieć w pomieszczeniu oświetlanym takimi źródłami...

Tutaj omawiane jest zastosowanie zwykłych, tanich, kolorowych diod w roli sygnalizacyjnej, a nie oświetleniowej. Tam przy niższych częstotliwościach efekt też jest akceptowalny. Natomiast sam fragment na temat 24 Hz, to sygnał od jakiej częstotliwości "coś" zaczyna się dziać w ludzkim mózgu - nigdzie nie napisano, że wtedy obraz jest idealnie płynny :)

Jeśli będzie większe zainteresowanie tematem, to pewnie powstanie również seria poradników na temat sterowania mocniejszymi LEDami - wtedy będzie można omówić tematy, o których piszesz.

Elvis 

Otrzymał 266 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 14-02-2016, 09:56   

jnk0le:
Cytat:
Przypominam że migające punktowe źródło światła to nie to samo co filmy w których właśnie z taką częstotliwością zmienia się jedną klatkę na kolejną - bez żadnego migania czarnym/białym ekranem.

Właśnie filmy działają, albo przynajmniej dawniej działały w "trybie migania". Jak to ładnie kiedyś wykładowca powiedział - płacimy pieniądze za cały bilet do kina, a połowę czasu siedzimy w całkiem ciemnej sali.
Poczytaj jak zbudowany jest projektor: https://pl.wikipedia.org/wiki/Projektor_filmowy
Natomiast więcej szczegółów jak zwykle tylko po angielsku: https://en.wikipedia.org/wiki/Movie_projector
Dokładniej akapit Shutter:
Cytat:
A commonly held misconception is that film projection is simply a series of individual frames dragged very quickly past the projector's intense light source. This is not the case; if a roll of film were merely passed between the light source and the lens of the projector, all that would be visible on screen would be a continuous blurred series of images sliding from one edge to the other. It is the shutter that gives the illusion of one full frame being replaced exactly on top of another full frame. A rotating petal or gated cylindrical shutter interrupts the emitted light during the time the film is advanced to the next frame

Ostatnio zmieniony przez Elvis 14-02-2016, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  

jnk0le 

Programuję w:
C, avr-asm
Wysłany: 14-02-2016, 10:40   

Treker napisał/a:

Tutaj omawiane jest zastosowanie zwykłych, tanich, kolorowych diod w roli sygnalizacyjnej, a nie oświetleniowej. Tam przy niższych częstotliwościach efekt też jest akceptowalny. Natomiast sam fragment na temat 24 Hz, to sygnał od jakiej częstotliwości "coś" zaczyna się dziać w ludzkim mózgu - nigdzie nie napisano, że wtedy obraz jest idealnie płynny :)
.

Gdyby nie potrzeba synchronizacji z dźwiękiem to by się tak mówiło o 15Hz ;)

EDIT:
Właśnie odpaliłem sobie tą "diodę kontrolną" (zmieniającą stan co 20ms) na atmedze i nie ma mowy o jakimkolwiek niezauważeniu że coś miga...

Ostatnio zmieniony przez jnk0le 14-02-2016, 10:48, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 511 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 14-02-2016, 13:16   

jnk0le, dobra postawa - trzeba testować na sobie, zachęcam również innych ;) Tak jak wspomniałem w artykule podane jest, że od takich częstotliwości "coś" zaczyna się dziać, jakość uzyskanego "efektu" zależy od wielu spraw. Trzeba jeszcze pamiętać, że kluczowe będzie wypełnionego sygnału, na którym robimy testy.

Celem tego artykułu jest, aby początkujący kojarzyli hasło PWM z sygnałem prostokątnym o zmiennym wypełnieniu. Dla osób doświadczonych, tak jak Ty jnk0le, zapewne powstanie w przyszłość zdecydowanie bardziej szczegółowy artykuł - bez uogólnień. Mam nadzieję, że wtedy będziesz w pełni usatysfakcjonowany z tekstu :)

zielePL 

Wysłany: 17-02-2016, 09:29   

Dziękuje autorowi za tak fajny i pomocny kurs (już drugi). Bardzo pomógł mi poznać świat elektroniki i w miły sposób pomógł przyswoić podstawy. Z niecierpliwością oczekuję kolejnych artykułów. Mam tylko jedno pytanie. Ponieważ mam problem z rozróżnianiem gniazd i wtyków używanych w elektronice może dało by się zrobić jakiś artykuł co z czym się je w temacie gniazd i wtyków. Jeszcze raz dzięki za świetne lekcje podstaw :)

Treker 

Otrzymał 511 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 17-02-2016, 09:32   

zielePL, po pierwsze witam na Forbocie! Po drugie - przyznam, że to pierwsza prośba o taki artykuł, nie mówię, że nigdy nie powstanie, jednak na ten moment nie ma go w planach :(

cy5 

Wysłany: 02-01-2017, 18:11   

Witam
Fajny kurs. Interesuje mnie wszystko na temat PWN. Jak coś więcej napiszecie z przyjemnością "przerobię" bo dopiero zaczynam.
Piszesz o przystawce oscyloskopu do PC za 200zł. Mam prośbę byś dał linka do konkretnego zakupu takowego który będę mógł wykorzystać w moim warsztacie w Waszych kursach. Przydał by się jakiś kursik jak tego oscyloskopu używać.
Pozdrawiam serdecznie.
PS sterowanie oświetleniem, silnikami oraz częstotliwością cewki Tesli :)

Treker 

Otrzymał 511 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 05-01-2017, 14:39   

cy5, nie miałem okazji korzystać przez dłuższy czas z żadnej z przystawek, więc nie mogę doradzić żadnego konkretnego modelu. Dobór oscyloskopu, to nie jest takie proste zadanie. Najpierw musisz określić jakie funkcje potrzebujesz i jakie częstotliwości maksymalne będziesz badał. Dopiero później można rozglądać się za konkretnymi przystawkami/oscyloskopami. To już sprawa na osobny temat i długą dyskusje (nie jedna już taka była) ;)

Odpowiedz do tematu