Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs elektroniki - #9 - przekaźniki, tranzystory cd.

Autor Wiadomość
Komentator 

Otrzymał 17 piw(a)
Wysłany: 01-07-2015, 00:37   Kurs elektroniki - #9 - przekaźniki, tranzystory cd.

KursElektroniki_9
W tej części zostaną omówione przekaźniki oraz inne elementy stykowe. Dowiesz się, jak działają, jakie są ich ograniczenia, a jakie zalety. Wrócimy też na chwilę do tranzystorów. Pomimo rozwiniętej techniki półprzewodnikowej, proste w budowie elementy, takie jak, przekaźniki nadal są bardzo często wykorzystywane.
UWAGA, to tylko wstęp!
Dalsza część artykułu dostępna jest na darmowym blogu Forbota.

Kliknij, aby przeczytać całość!

Poniżej znajdują się komentarze naszych użytkowników powiązane z tym artykułem.

Przeczytałeś artykuł? Dodaj komentarz!
Postaw piwo autorowi tego posta

hob_bit 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 01-07-2015, 01:10   

I znowu będę miał noc krótką ;)

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 01-07-2015, 01:12   

hob_bit, spokojnie - nie trzeba czytać wszystkiego od razu :)

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

hob_bit 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 01-07-2015, 01:49   

Już przeczytałem i dodatkowo, chociaż na szybko przejżałem wszystkie odcinki kursu do nr1 z 3 marca. Szkoda, że się kończy ten cykl, a może chociaż jakiś dodatkowy odcinek poświęcony np - wzmacniaczom operacyjnym? No dobra idę spać :)

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 01-07-2015, 08:07   

hob_bit napisał/a:
przejżałem wszystkie odcinki kursu do nr1 z 3 marca.

Gratuluje wytrwałości, mam nadzieje, że kurs się podobał :)

hob_bit napisał/a:
może chociaż jakiś dodatkowy odcinek poświęcony np - wzmacniaczom operacyjnym?

Spokojnie, planowana jest kontynuacja kursu. W ciągu najbliższych 3 miesięcy na pewno wrócimy do publikacji :)

Na udzielam odpowiedzi na pytania techniczne zadawane kanałami prywatnymi (maile, komunikatory, PW).

hob_bit 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 01-07-2015, 10:09   

Wasze kursy podobają mi się jak najbardziej. Jednak ciężko jest zachować spokój - kiedy napięcie wzrasta, a rezystory się kończą (czyt. napięcie = chęć zdobywania wiedzy, rezystory = odcinki kursów) :-)

shaslyk135 

Otrzymał 9 piw(a)
Programuję w:
C dla AVR
Należę do:
Wolny strzelec
Wysłany: 02-07-2015, 11:18   

(Zawsze jedna z diod świeci się delikatnie ponieważ przepływa przez nią niewielki prąd)

Urządzenie ze schematu to dwa połączone inwertery czyli układy zamieniające stan wysoki na niski i odwrotnie ( Kiedy na bazie tranzystora jest stan wysoki to na kolektorze panuje stan niski). Pomiędzy nimi występuje silne sprzężenie zwrotne i oddziałują na siebie wzajemnie. Jeśli za pomocą przycisku zmienimy stan logiczny to zacznie płynąć niewielki prąd i dioda po przeciwnej stronie się zaświeca. Działanie przerzutnika nie jest zbyt proste do opisania, ale dla zainteresowanych polecam artykuł http://www.mt.com.pl/wp-c...troniki_cz3.pdf

Marcin628 

Wysłany: 02-07-2015, 16:14   

Wielkie podziękowania za cały kurs elektroniki!!

Przede wszystkim dzięki niemu wreszcie załapałem to co uczyli mnie w liceum na fizyce a dodatkowo stało się to moim nowym hobby:) Mam nadzięję, że kurs stale będzie się rozrastał o nowe zagadnienia.

Coś co może zmotywować początkujących elektryków to przedstawię mój pierwszy projekt:)
Stworzyłem lampkę nocną, która dzięki 1 potencjometru zmienia kolor na jaki sobie życzymy oraz drugi potencjometr reguluje kiedy lampka ma się zapalić. Całość jest całkowicie odłączona od zasilania z komputera i wymaga jedynie baterii 9V. Rysunek całego podłączenia zamieszczam poniżej

Jak już się chwalić to na całego:) Wczoraj udało mi się, również stworzyć światłoluba:) Na pewno dla większości to żadne osiągnięcie ale dla osoby, która miesiąc temu nie wiedziała co to rezystor może brzmieć motywujący.

Jeszcze raz dzięki za kurs i czekam na nowe artykuły:)

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 02-07-2015, 16:30   

Marcin628, gratulacje!
Co dalej? Może zainteresujesz się naszym kursem Arduino?

Marcin628 

Wysłany: 02-07-2015, 16:44   

Z kursem Arduino jestem na bieżąco:) Ta lampka działa z pomocą mikro kontrolera właśnie od Arduino. Hm a dalej to zobaczymy pewnie dalej czytanie artykułów, nowe zagadnienia i może jakiś ciekawy projekt uda mi się wymyśleć i stworzyć.

hob_bit 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 02-07-2015, 19:04   

Korzystając z okazji, że seria ta dobiega końca, a ja mało się udzielałem w zadaniach domowych podczas trwania tego kursu. Dzisiaj zebrałem się na wysiłek ;)twórczy i zlutowałem to straszydełko.I jest to niejako ukłon w stronę tych, którzy tworzą takie kursy dla takich jak ja - Wielkie Dzięki Panowie!

I tak to się prezentuje w całej swojej, a raczej mojej beznadziejności twórczej :)Jako że nie jestem jeszcze zaawansowanym elektronikiem, a domowym hobbystą nic pięknego o działaniu tego układu nie napiszę, bo nie chcę robić z siebie niedouczonego idioty, który kopiuje teksty z sieci - w prostych trzech słowach jest to dla mnie taki mały inteligentny złodziejaszek napięcia,który podczas odpowiednio przyłożonej masy kradnie napięcie z jednego tranzystora ( obniża napięcie bazy tranzystora przewodzącego, kierując je odpowiednio do bazy drugiego tranzystora, co skutkuje zaświeceniem odpowiedniej diody) Oddając je drugiemu i pozostaje w takim stanie do inicjacji kolejnego impulsu - tak ja to widzę ;)

Pozdrawiam hob_bit :)

shaslyk135 

Otrzymał 9 piw(a)
Programuję w:
C dla AVR
Należę do:
Wolny strzelec
Wysłany: 09-07-2015, 16:31   

Treker, Who wins?

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 09-07-2015, 16:57   

shaslyk135, dziś wieczorem dam znać :)

Treker 

Otrzymał 515 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 10-07-2015, 22:40   

shaslyk135, hob_bit, w związku z tym, że byliście jedynymi odważnymi, którzy zgłosili swoje rozwiązania, to każdy z Was otrzyma wybrany zestaw.

Zapraszam do kontaktu na PW :)

hob_bit 

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 11-07-2015, 10:51   

Bardzo dziękuję za nagrodę i gratuluję też jej zdobycia drugiej osobie- szkoda tylko, że konkurencja była tak nieliczna, ale może w następnych konkursach frekwencja bardziej dopisze :)

Odpowiedz do tematu