Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
PCB.center

Kurs elektroniki - #9 - przekaźniki, tranzystory cd.

Autor Wiadomość
leepa79 

Otrzymał 5 piw(a)
Wysłany: 03-06-2016, 16:44   

Wielkie dzięki za kurs. Oczywiście wszystkie zadania praktyczne wykonane. Teraz ze dwa dni przerwy i biorę się za kurs poziom II. W międzyczasie zamówiłem sprzęt do kursu lutowania, więc każdy 'elektro złom' w pobliżu przelatuje przez moje ręce i zawsze znajduje się coś ciekawego. Jeszcze okazało się, że mam darmowy dostęp do rezystorów z lat 70/80 (nówki, głównie zza wschodniej granicy ;) ) i innych podstawowych podzespołów.
A było o tranzystorach, więc w ramach ostatniego zadania 'zbudowałem' taki oto układ.

Plany po kursie elektroniki - oczywiście arduino :)

Postaw piwo autorowi tego posta

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 05-06-2016, 20:09   

leepa79, super! Miło słyszeć, że materiały się przydają - powodzenia w dalszej nauce!

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

czarobest 

Wysłany: 24-09-2016, 15:25   

W końcu zabrałem się za kurs i tydzień temu w sobotę odebrałem paczkę z elementami. Dzisiaj można powiedzieć, go że ukończyłem :) . Wykonałem wszystkie zadania i trochę eksperymentowałem.

Bardzo dziękuje za stworzenie kursu, wszystko bardzo fajnie opisane i pokazane. Wkrótce zabieram się za część drugą. Dziękuje raz jeszcze za włożoną pracę w napisanie ciekawych artykułów i przygotowania tego wszystkiego.

Dodam jeszcze, pewnie przez niektórym znaną, stronę na której można zobaczyć działanie układów, które robimy. Lepiej zrozumiałem dzięki niej ostatni układ i polecam jej przejrzenie, choć oczywiście nie zastąpi ona samego składania układów :) .
W linku zrobiony przerzutnik bistabilny z ostatniego artykułu na stronie o której pisałem:Link

Ostatnio zmieniony przez czarobest 24-09-2016, 15:27, w całości zmieniany 1 raz  

gp 

Wysłany: 29-09-2016, 14:09   

Dzięki wielkie za kurs. Wiele razy chciałem zacząć przygodę z elektroniką - fascynujący temat. Nigdy jednak nie trafiłem na tak przystępny przewodnik dla totalnie zielonych, z jedynie śmieszną, szkolną wiedzą z tej dziedziny.
Tym razem było inaczej. Od znalezienia tego kursu do jego ukończenia minął niecały tydzień. I to tylko dlatego, że przez weekend musiałem czekać na przesyłkę.
Jeszcze raz - dzięki! Biorę się za następną część.

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 29-09-2016, 15:34   

czarobest, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że kursy Forbota są przydatne :) Jeśli chodzi o przerzutnik bistabilny, to jego opis znaleźć można również w jednej z części kursu lutowania (który również polecam): Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory

gp, super, powodzenia w dalszej nauce :)

Frycu 

Wysłany: 21-11-2016, 21:41   

Witam. Czy mógłbym liczyć na zdjęcie schematu 1? Nie do końca wiem jak poprawnie podłączyć przekaźnik. Z góry dziękuję.

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 22-11-2016, 12:10   

Frycu, aktualnie nie mam niestety dokładnie takiego sprzętu pod ręką, aby zrobić zdjęcie. Tak jak już wcześniej wspominałem staramy się odświeżyć cały kurs podstaw elektroniki i umieścić w nim jeszcze więcej zdjęć. Do tego czasu może uda się rozwiązać Twój problem "słownie" :) Z czym dokładniej masz kłopoty? Zidentyfikowałeś już wszystkie wyjścia/wejścia przekaźnika?

d4well 

Wysłany: 23-11-2016, 18:45   

Witam,
Kolega NetJaro wstawił zdjęcia na których się wzorowałem przy podłączaniu, ale wydaje mi się że podłączył to źle. Dioda powinna być przed rezystorem 1k, ale może to nie ma różnicy, nie wiem. W każdym bądź razie po podłączeniu jak na zdjęciu po przyłożeniu napięcia dioda nie świeciła. Pominąłem diodę prostownicza która jest na schemacie. Dioda prostownicza ma za zadanie chronić układ prze odwrotnym przyłożeniem prądu? (zamiana + - na - +). Miałem chwilę konsternacji z tym schematem, konkretnie problem z przekaźnikiem, niby oczywiste, ale dla lajka jednak nie takie oczywiste. Nie mogłem załączyć zdjęć bo zbyt duże zdjęcia, więc załączam oddzielnie. Ogólnie to dzięki za kurs, będę się zabierał za część drugą :)

http://imgur.com/a/vNTfT

Chester 

Wysłany: 27-01-2017, 13:59   

Nie rozumiem dlaczego dioda 1N4148 została podłączona do przekaźnika równolegle, a nie szeregowo.

Kajeloki 

Wysłany: 18-03-2017, 18:06   

Witam! Otóż zrobiłem ten ostatni układ (przerzutnik bistabilny) zgodnie ze schematem i mi nie działa ( a przynajmniej częściowo). W związku z tym zacząłem kombinować z tym układem , a kiedy się poddałem zerknąłem na zdj. w komentarzu z gotowym układem (shaslyk135) i zrobiłem ten układ identycznie (jedynie zamiast tych zworek dałem zwykłe przewody) i efekt jest taki sam jak wcześniej, tzn.: po podłączenie zasilania nic się nie dzieje, po wciśnięciu przycisku "1" zapalają się obie diody, jak puszcze przycisk to od razu gasną, tak samo jest w przypadku przycisku "2", a jeżeli podczas trzymania jednego przycisku nacisnę drugi to jedna z diod się świecie jaśniej (ale tylko na czas trzymania tego drugiego przycisku). Proszę o pomoc lub jakieś wskazówki ponieważ nie chcę tak zostawić tej pracy a nie mam pomysłu co może być nie tak.

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 18-03-2017, 22:39   

Kajeloki, jeśli nie uszkodziłeś żadnych elementów, to powinno działać poprawnie - nie ma opcji, aby nie działało :) Spróbuj jeszcze raz dla pewności uruchomić układ od nowa (polecam nie sugerować się innymi) może jednak coś podłączasz źle? Dokładniejszy opis tego układu znaleźć można w kursie lutowania, może Ci pomoże: Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory

Kajeloki 

Wysłany: 02-04-2017, 12:48   

Treker zrobiłem sobie krótką przerwę od codziennych kursów elektroniki( zamiast tego musiałem trochę podciągnąć naukę w szkole itp. no i zamiast kursów elektroniki zacząłem czytać kurs lutowania i zaczynam się powoli brać za arduino :) ) spowodowaną głównie zniechęceniem się do elektroniki przez ten nieszczęsny przerzutnik bistabilny... No ale wróciłem no i zacząłem znowu układać ten układ na płytce stykowej. Oczywiście bez zmian, więc w końcu zacząłem wszystko sprawdzać i interpretować fakty. Wywnioskowałem że coś jest nie tak z tranzystorami. Wpisałem w google ich nazwę... i po odczytaniu danych tych tranzystorów co kupiłem poszedł taki siarczysty facepalm że aż został ślad na kilka minut ( nie no żart) . Okazało się że kupiłem pnp zamiast npn. Tak jak mi radziłeś - trzeba było wcześniej wszystko dokładnie sprawdzić... We wtorek lecę do sklepu po prawidłowe tranzystory i kończę ten przerzutnik... w końcu :)

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 07-04-2017, 12:51   

Kajeloki, super, że udało się rozwiązać problem! Na przyszłość polecam nasze zestawy do kursów - unikasz wtedy takich (lub podobnych) problemów ;)

piotrino 

Wysłany: 16-06-2017, 11:31   

Witam mam problem z schematem:

Mam przekaznik na 12v na cewkę. Oto moja praca, ale nie do konca:

Brak podłaczenia według schematu tzn drugiej diody, która według schematu przed właczeniem przycisku (microswitch)powinna świecić. A po włączeniu na wysterowaniu na cewkę druga gaśnie a pierwsza się zapala.. Tu mam dokładnie problem z podłaczeniem przycisku (mikroswitcha) i drugiej diody , żeby paliła przed wysterowaniem cewki. Jak podłaczyć poprawnie według schematu, kombinowałem na różne sposoby...I tu mam jeszcze pytanie, czy do punktu wspólnego roboczego przekaznika coś musze podłączyć?

Treker 

Otrzymał 506 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 16-06-2017, 20:18   

piotrino, w komentarzach do kursów staramy się rozmawiać tylko o sprzęcie omawianym w artykułach. Pisanie o rzeczach niezwiązanych bezpośrednio z kursem prowadzi do powstawania zamieszania i może zmylić innych czytelników w przyszłości. Jeśli masz problem z innymi elementami, to załóż proszę osobny temat na forum w odpowiednim dziale. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku :)

Odpowiedz do tematu