Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
PCB.center

Kurs elektroniki - #6 - diody krzemowe oraz świecące (LED)

Autor Wiadomość
mivosz 

Otrzymał 1 piw(a)
Wysłany: 06-02-2017, 12:38   

Mam pytanie odnośnie prądu.
Bo rozumiem, że napięcie na zasilaniu mam np 9V i dopóki czymś(diodą, rezystorem) nie obciążę to napięcie zostanie takie samo.
A prąd w obwodzie jest wszędzie taki sam (chyba że w obwodzie jest węzeł to prąd się "rozdziela")- To wynika z prawa Kirchoffa i to rozumiem.
Ale nie do końca załapałem co powoduje przepływ określonej ilości prądu (przepływ prądu jest powodowany poprzez różnice potencjałów to też czaję).
Ale nie do końca rozumiem dlaczego np. płynie z jednego źródła raz np. 30mA innym razem np. 5mA albo 1A (wiem też że jest określona wydajność prądowa baterii, która nie pozwoli popłynąć większemu prądowi)

Ale co powoduje konkretną wartość prądu płynącego w obwodzie?
I teraz nie wiem czy sobie dobrze to tłumaczę z prawa Ohma I=R/U.
-Napięcie determinuje poprzez typ zastosowanego zasilania (czyli np. bateria 9V).
-A Rezystancję z zastosowanych elementów tzn diod, rezystorów, przewodów i innych elementów. I Teraz chcąc obliczyć wartość prądu w moim obwodzie podstawiam po prostu rezystancję i napięcie i mam prąd płynący w obwodzie? Dobrze myślę?
I jeszcze jedno bo sprawdziłem to eksperymentalnie (tzn zmontowałem obwód i pomierzyłem) przez co sam niejako odpowiedziałem sobie na własne pytanie ale mimo wszystko chciałbym się upewnić.
Podłączając rezystor 220ohm prąd popłyną 0,04mA i tak też (mniej więcej, nie brałem pod uwagę oporu wewnętrznego ani rezystancji przewodów) wyszło mi z obliczeń. Ale przy zmianie rezystora na 1000ohm multimetr pokazywał 0mA. Dlaczego?

Postaw piwo autorowi tego posta

Elvis 

Otrzymał 229 piw(a)
Programuję w:
C, asm
Wysłany: 06-02-2017, 13:38   

Coś pomieszałeś z jednostkami - jeśli masz baterię 9V, rezystor 220 ohm, to prąd wychodzi 0,04A. 1A to 1000mA, więc różnica spora.
Więc albo używasz rezystorów 220k i wtedy tak małe prądy mają sens, albo źle ustawiłeś zakres multimetru. Dlatego pewnie dostajesz zero - użyj rezystora 200 ohm i 1000 ohm mając multimetr ustawiony na zakres mA, wtedy wszystko powinno działać poprawnie.

Wojciech 

Otrzymał 12 piw(a)
Programuję w:
C/C++
Wysłany: 06-02-2017, 21:59   

mivosz napisał/a:
I teraz nie wiem czy sobie dobrze to tłumaczę z prawa Ohma I=R/U.

Pewnie to tylko literówka, ale tak dla ścisłości - wzór na prąd to I=U/R. ;-)

MaxHardcr 

Wysłany: 26-04-2017, 23:08   

Pytanie do zadania domowego 6.1. Czy schemat jest poprawny ? Wynika z niego, że Woltomierz jest połączony szeregowo do mierzenia układu, a powinien być chyba równolegle ? Podłączyłem równolegle i na samej baterii mam 9V , a za diodami ok. 3,5V (3,63V). Czyli wygląda na to, że spadki napięć (napięcie które odkłada się na diodach) się sumuje. Czy takie jest poprawne rozwiązanie tego zadania ?

Treker 

Otrzymał 502 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 27-04-2017, 09:56   

MaxHardcr napisał/a:
Podłączyłem równolegle i na samej baterii mam 9V , a za diodami ok. 3,5V (3,63V). Czyli wygląda na to, że spadki napięć (napięcie które odkłada się na diodach) się sumuje. Czy takie jest poprawne rozwiązanie tego zadania ?

Tak, dokładnie o to chodzi :)

Zachęcam do korzystania z forum - nie pomagam indywidualnie przez PW/maila.
Sprawdź » Kurs ARDUINOKurs podstaw elektronikiZbuduj swojego robota - kurs!

MaxHardcr 

Wysłany: 27-04-2017, 22:57   

Wyniki moich kolejnych testów - prośba o sprawdzenie i ewentualne komentarze co jest źle :)

Zadanie 6.2 - Jak sprawdziłem im więcej jest diod w układzie połączonych szeregowo tym mniejsze jest na nich napięcie i mniejsze natężenie w układzie i tym słabsze świecenie. Zasilanie 9V. 2 diody czerwone i 2 rezystory 330om -> 7,7mA w układzie. 4 diody czerwone i 2 rezystory 330om -> 2,4mA w układzie.

Zadanie 6.3 - Zasilanie 5V. 2 diody czerwone i dla każdej rezystor 330om podłączone równolegle do układu -> 7,3mA w układzie. 2 diody czerwone połączone szeregowo i jeden rezystor 330om -> 3,8mA w układzie. Czyli przy szeregowym łączeniu są spadki napięcia , a przy równoległym nie. Choć w takim razie trochę nie rozumiem , że łączenie równoległe jest niewskazane jak opisano w rozdziale ??

Zadanie 6.4 - Jasność świecenia przy tym samym prądzie ok 2mA (w kolejności od najsłabiej świecącej) ZIELONA, ŻÓŁTA, NIEBIESKA, CZERWONA - przynajmniej w mojej ocenie :)

PS: Czy możecie sprawdzić czy dobrze rozumiem zalecenia co do łączenia większej ilości diod (screen poniżej) ?

Treker 

Otrzymał 502 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 29-04-2017, 20:09   

MaxHardcr napisał/a:
Czy możecie sprawdzić czy dobrze rozumiem zalecenia co do łączenia większej ilości diod (screen poniżej) ?

Tak, dokładnie o to chodzi. W tym błędnym przypadku (z czerwonym podpisem) uszkodzenie jednej z diod spowodowałoby przepływ całego prądu przez jedną diodę, a to mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia.

piotr432 

Wysłany: 24-08-2017, 23:52   

6.1

z diodami U= 7,4[V]
bez diod U= 9,2 [V]
A co do "Jednak w ramach zadania domowego możesz zastanowić się, co stanie się z prądem zmiennym, który po drodze napotyka diodę krzemową, która przepuszcza prąd tylko w jednym kierunku."

Wydaje mi się, że dioda zachowa się coś w rodzaju filtra przepuści tylko te "dobre". Przez co będzie się prąd "prostował" Zapewne nie.

6.2
5- świeciły wszystkie lekko ale równomiernie
6 - tak jak wyżej

6.3
1 kombinacja wyszło jakieś 11,5[mA]
2 kombinacja wyszło jakieś 9,2 [mA]

6.4
Z moich obserwacji zielona najsłabiej się prezentuje

Ostatnio zmieniony przez piotr432 24-08-2017, 23:54, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 502 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 26-08-2017, 20:38   

piotr432, witam na forum :) Dokładnie tak - diody używane są również do "prostowania".

Matiautomati 

Wysłany: 09-10-2017, 18:38   

Co do zadania 6.3, czy może ktoś wyjaśnić skąd taka różnica w prądzie? Z góry dziękuję ;-)

fruity 

Wysłany: 11-10-2017, 20:56   

Postanowiłem zbudować prosty układ pokazujący różnice w pojemności kondensatorów wykorzystując diody.
Prezentuje się on w następujący sposób:
1.
2.
Zrobiłem też schemat:

Czy biorąc pod uwagę proste elementy elektroniczne można ten układ jeszcze "zoptymalizować"?
Proszę również o uwagi do schematu (czy jest on wykonany zgodnie z zasadami?)
Dziękuję!

Edit:
Podłączyłem do układu 4 diody zielone z resystorem 100 ohm i zmierzyłem prąd, wyszło prawie 2mA. Mierząc prąd z podłączonym tylko rezystorem 100 ohm, bez diod, wyszło 84 mA. Z czego wynikają tak duże różnice? Dodam, że przy pomiarze oporu samej diody LED miernik wskazuje OL. Pomiar oporu diody krzemowej wskazuje 1,6 MΩ!? Zamiana polaryzacji tzn. przewodów na diodzie krzemowej daje wskazanie OL.
Dziękuję za odpowiedzi!

Ostatnio zmieniony przez fruity 13-10-2017, 17:56, w całości zmieniany 1 raz  

Treker 

Otrzymał 502 piw(a)
Programuję w:
C, Arduino
Moje roboty:
Spectrum, Fuzzy

Wysłany: 14-10-2017, 15:53   

Matiautomati, witam na forum :) Twoje wątpliwości na pewno wyjaśni jeden z artykułów, który napisaliśmy jako uzupełnienie tego kursu: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

fruity, wszystko wygląda dobrze, gratuluję własnej inicjatywy :) Tobie również polecam lekturę powyższego artykułu o diodach świecących - powinien wyjaśnić różnice w napięciach/prądach przy różnych konfiguracjach układów z LEDami.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
fruity
Odpowiedz do tematu