Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Odbierz rabat na filament!

Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?

Autor Wiadomość
nse 

Wysłany: 10-09-2017, 21:15   

Elvis napisał/a:
Dokładnie to samo napisał Hudyvolt, zależy względem jakiego punktu mierzymy.
Ja natomiast pozwolę sobie nie zgodzić sie z tym, że na diodzie - krzemowej, LED, czy zenera odkłada się stałe napięcie. Zarówno na rezystorze, jak i diodzie będzie spadek zależny od napięcia zasilania.

Nie w takim stopniu jak na rezystorze, na diodach zenera też występują te odchyłki, ja tylko zachęcam do zachowania pewnej praktycznej konwencji przy projektach i montażach, dzięki której łatwiej w przyszłości diagnozować uszkodzenia. Na schematach do profesjonalnych urządzeń napięcia testowe są podawane względem masy, a nie przy każdym elemencie podawany spadek napięcia. Oczywiście każdy może robić jak chce to jego twórczy bałagan. ;)

Ostatnio zmieniony przez nse 10-09-2017, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta

Hudyvolt 
Moderator Druk 3D

Otrzymał 64 piw(a)
Programuję w:
C (++)
Moje roboty:
Alpha, Antiga

Wysłany: 11-09-2017, 18:40   

Panowie się trochę zagalopowali.

Mowa jest cały czas o stanie ustalonym, czyli stałe napięcie zasilania, ta sama dioda, ten sam rezystor i jedyne co jest rozpatrywane to kolejność diody i rezystora.

Ja nie będę próbował podważać praw Kirchhoffa i Ohma, ale w II prawie Kirchhoffa nie ma nic o kolejności elementów w obwodzie. Chyba, że od czasów gdy byłem w podstawówce coś się zmieniło i kolejność elementów podczas dodawania ma znaczenie :P

Zachowanie konwencji w projekcie to inna sprawa, ale to nie jest temat tego artykułu.
I nie zgodę się co do mierzenia zawsze względem masy. Końcówki woltomierza przykładam tam gdzie chcę zmierzyć napięcie. Kiedy chcę zmierzyć spadek napięcia na diodzie, która jest podłączona "od plusa" to przykładam sondy do wyprowadzeń diody, nie trzymam uparcie jednej na masie, a drugą po kolei mierzę napięcia, a potem w głowie liczę ile jest na diodzie.

Urządzenia testowe to inna sprawa. Tam na etapie projektowania urządzenia, inżynier policzył jakie napięcia (i w jakim przedziale) mają występować w poszczególnych punktach i mierzy się od masy, żeby zaoszczędzić na igłach testowych, przetwornikach ADC itd.

[Minisumo] Antiga
[Minisumo] BLDC - WIP

nse 

Wysłany: 17-09-2017, 12:28   

Przykładowo, przy projektowaniu wzmacniaczy ma znaczenie nawet to w którym miejscu dane elementy podpinasz pod masę ..., zależy jak złożony obwód się rozpatruje. Przyjęcie jakiegoś "dogmatu" z prostego obwodu i trzymanie się jego kurczowo przy bardziej złożonych układach, blokuje możliwość ustalenia przyczyn powstawania zjawisk niepożądanych.
Trochę zabawnie jest się cofać do obwodów lampek choinkowych, pamiętam kiedyś konstrukcje TV monochromatyczne w których pomijano transformatory i zasilano obwody szeregowo, tam była zabawa przy diagnostyce. ;)

Odpowiedz do tematu