Skocz do zawartości

Bramka startowa z T-BOT 2010


kocur_90

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chciałem przedstawić bramkę startową, która mierzyła czasy przejazdów robotów kategorii LF na zawodach T-BOT 2010. Elektronika oparta została o popularny procesor ATMega16. Początkowo miała być to ATMega8 lecz wystąpiły problemy w poprowadzeniu ścieżek. Czujnik zrealizowany jest na fotorezystorze z lampki solarnej, a nadajnik z chińskiego laserka. Nadajnik jest najsłabszym elementem całego układu, gdyż nie mam do niego zaufania. Czas przejazdu jest wyświetlany z dokładnością do setnych sekund a po przekroczeniu wartości 99.99 zmienia zakres na dziesiąte sekundy. Program został napisany w całości w języku C. Istnieje jeden bug, którego nikt nie zauważył w czasie zawodów. Związany jest on z jasnością wyświetlanej cyfry (nie wiem dlaczego, gdyż każda cyfra jest wyświetlana tą samą funkcją). Zamieszczam wsad do procka oraz schemat płytki. Zdjęcia przedstawiają budowę bramki w dniu zawodów.

P.S

Kod źródłowy można otrzymać przez bezpośrednie zapytanie o niego drogą mailową lub PW z uzasadnieniem, dlaczego mam go ujawnić. Osoby chcące skorzystać z projektu bramek w celach innych niż prywatne, proszone są o poinformowania mnie o tym, by zachęcić mnie do dalszej pracy nad projektami.

bramka.tar.gz.zip

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Nie opisałeś zbytnio układu - czy posiada on jakieś zabezpieczenia? Czy laser pracuje z jakąś częstotliwością? - Jeśli nie możesz mieć problemy z tym że ktoś poświeci swoim laserem wcześniej 😉.

Osobiście polecam komplet PC z portem com + układ bariery optoelektronicznej (KIT jabel J-48)

I program Stopwatch PC

Koszt około 25zł i posiadamy w miarę dobre zabezpieczenie. Dodatkowym plusem na zawodach jest to że możemy obraz dać na projektor i wyświetlać publiczności. Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kaytec, potrzebowałem właśnie coś takiego, ale nie znalazłem programu, który pokazałeś, więc napisałem swój.

Ale chyba teraz jednak sprawdzę Twoje rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak więc nad bramką będę na pewno pracować dalej. Więcej cyfr, komunikacja z komputerem, automatyczna regulacja względem oświetlenia.

Laser jest bezpośrednio podłączony do zasilania więc żadna częstotliwość nie powinna występować.

Odnośnie zewnętrznego lasera to nawet zdjęcie zrobione z użyciem flesza jest w stanie wystartować układ. Początkowo miało być na fototranzystorze jednak nie reagował on na światło lasera, a diodą nie uzyskiwałem zadowalającej odległości między odbiornikiem a nadajnikiem. Na pewno to zmienię jak upatrzę interesujące mnie elementy.

Laserki chcę zmienić na diodę laserową.

Układ startuje po przecięciu wiązki lasera i tak samo się zatrzymuje więc obca wiązka lasera nie zatrzyma czasu.

Kaytec napisz dokładnie co cię interesuje a postaram się zaspokoić twoją ciekawość 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Związany jest on z jasnością wyświetlanej cyfry (nie wiem dlaczego, gdyż każda cyfra jest wyświetlana tą samą funkcją).

Nie wiem jak w C ale w bascomie do obsługi wyświetlania wykorzystuje się przerwania, inaczej wyświetlacz zmienia jasność w stosunku do tego jak długo wykonuje główną pętlę.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc ja napisałem swój własny algorytm obsługujący wyświetlacz i przyciemniona cyfra jest w środku algorytmu. Czas świecenia poszczególnych segmentów powinien być jednakowy jednak nie sprawdzałem na oscyloskopie.

Zapomniałem napisać że program pisałem w C. Już dodaje do pierwszego postu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.