Skocz do zawartości

Świadłolub "Pegazus"


Broki

Pomocna odpowiedź

Cześć chciałem się pochwalić swoim pierwszym robotem światłolubem "Pegazusem" chyba każdy wie skąd ta nazwa 🤣 Zrobiłem go dość dawno bo aż z trzy tygodnie temu, najwięcej problemu sprawił mi bajer z diodami. Obudowę wziąłem z starej gry telewizyjnej, wszystko jest ładnie pokazane na zdjęciu.

Wykaz elementów elektronicznych:

- układ L293DNE

- płytka uniwersalna

- 2 x serwa modelarskie

- 4 x rezystor 220

- 2 x fototranzystory

- koszyk na baterie + 4 akumulatorki

Wykaz elementów mechanicznych:

koła zrobiłem z zakrętki po opakowaniu (po "krecie") chciałem żeby robot był dość niski ze względu na jego wygląd.

Jako trzecie kółeczko do robota wziąłem takie coś z walkmana nie wiem dokładnie jak to nazwać ale mam fotkę.

Do napędu robota zastosowałem zwykłe najtańsze serwomechanizmy z allegro.

Tak jak już mówiłem najwięcej problemów przysporzył mi tzw. bajer świetlny czyli świecące diody. Jego schemat:

A to schemacik światłoluba nie wklejałem go ponieważ myślałem że każdy go zna.

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b61fa1041fa81741.jpg

Bardzo przepraszam za jakość zdjęć ale były robione telefonem.

A tu jeszcze parę fotek.

A oto krótki filmik:

Bardzo bym chciał żeby mój robot pokazał się na pierwszej stronie, dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Noo obudowa świetna ;] Tylko.... 1. jak działa ten efekt świetlny ?

I .... czy ten "światło lup" "lupi" światło czy nie ?? bo na schemacie nie widzę nie tylko żadych czujników światła ale też żadnych silników 😃

Zresztą patrząc na zdjęcia tez ich nie dostrzegam...

Patrząc na zdjęcie płytki robione meblościanką tez nie widzę kabli idących do silników...

Link do komentarza
Share on other sites

1. jak działa ten efekt świetlny ?

Wystarczyło zajrzeć do dokumentacji, choć układ 4017 jest mi dobrze znany, zlicza on impulsy zegarowe do 10, zapala poszczególne diody w kolejności. Skoro tu są tak połączone sugeruje tu tzw. efekt z Knight Rider'a. Jak dla mnie to cokolwiek to jest to nie jest to skończone, nie widzę żadnego napędu wystającego z obudowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym obstawiał że jednak napęd jest.

Sabre wcale nie musi napęd wystawać poza pojazd, może być ukryty pod nim jak to jest w tym przypadku rozwiązane, koło z nakrętki widać na 3 zdjęciu od dołu, także widać że obudowa jest wyżej nad powierzchnią podłoża niż w oryginalnym pegasusie/nesie, pewnie gdzieś na wysokość 1-1,5cm.

Maxo ja ci się nie dziwie że nie widzisz tam kabli idących do silników bo ta płytka to nie jest "mózg' robota a jedynie układ do efektu świetlnego (licznik i multiwibrator astabilny, tylko nie chce mi się myśleć po co tam dioda 1n4148 i ten rezystor 39k), płyta główna jest głębiej zapewne.

Broki: No nic dorzuć schemat elektryczny, parę zdjęć jeszcze i może jakieś filmik z działania 😋

Ciekawy pomysł na obudowę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zdjęcie płytki robione meblościanką

tym mnie rozbroiłeś 😅 ja to pamiętam że na takie zdjęcia mówiło się że są robione żelazkiem, no ale cóż, czasy się zmieniają, postęp techniczny itp.. 😉

nigdzie nie widzę fototranzystorów, na czym polega "lupiene światła"

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Efekt świetlny działa dokładnie tak jak powiedział "Sabre" . Jak znajdę chwile czasu to zrobię filmik z jego działanie najpóźniej w weekend. A i jeszcze jedno mam wolnego neta i nie wiem czy uda mi się wrzucić go na serwer, ale coś wymyśle.

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau te prostokątne otwory z przodu? To są otwory po portach padów 😋 Gdzie porty były przylutowane do płyty głównej, te otwory są wynikiem wybebeszenia skórki robotka.

Całkiem możliwe że tam zostały upchane fototranzystorki ale nie koniecznie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Proszę abyś więcej nie robił numerów z edycją oryginalnego tematu, kasowaniem jego zawartości i dublowaniem jako nowy temat w dziale Nasze sukcesy. Twój nowy temat skasowałem jako dubel tego tematu. Treść została przeniesiona tutaj.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam Sabre to się więcej nie powtórzy ale musiałem wrzucić filmik i zrobić pare zmian.

Bardzo bym chciał żeby mój robot ukazał się na pierwszej stronie diody.

Link do komentarza
Share on other sites

Miejscem światłolubów typu BEAM - opartych o oklepany już na forum schemat - jest dział dla początkujących. Dlaczego? Żeby nie wrzucać do jednego worka konstrukcji autorskich i bardzo prostych. odtwórczych (opisanych już gdzieś krok po kroku, całkowicie łopatologicznie). Nie ja to wymyśliłem, ale rozumiem intencje 🙂

Fakt, że dodałeś mrugające światełka (btw. - również oparte o cudzy schemat) nie czyni Cię mniej "początkującym". Potraktuj to raczej jako zachętę i zacznij sam tworzyć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.