Skocz do zawartości

Pierwszy budżetowy linefollower Odpad12


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich Forbotowiczów!

Mam 16 lat i od razu uprzedzam, że ten linefollower jest moim pierwszym spotkaniem z robotyką i ma prawdopodobnie więcej wad niż zalet. Jest to prototyp i raczej nie będę go ulepszać.

Konstrukacja powstała w większości z tego co miałem w domu ze względu na brak funduszy i niepewność czy to się uda 🙂 . Koła i mocowania zrobione są z odpadowych kawałków teflonu i na pewno nie są idealne. Podwozie wykonane ze znalezionego materiału (ebonitu?). Silniki kupione po 15 zł z eBay'a, trochę za wolne bo 60 obr/min, ale jak je kupowałem to wydawały mi się dobre. Połączenie płytki czujników z podwoziem za pomocą patyczków od szaszłyków. Płytka z czujnikami jest lekko wygięta-użyłem cienkiego laminatu i powstały naprężenia od cyny.

Elektronika to Atmega328P na płytce Nano (z Ebay'a). Cały kod pisany w czystym C-jest dość prymitywny by go nie publikować. Czujniki 5xTCRT5000, Dip Switch do ustawiania trybu pracy, mostek L293DNE. Całość na płytce uniwersalnej ze względu na szybkość wykonania.

Zasilanie "pakiet" 2 ogniw li-ion z baterii laptopa zlutowane i zalepione hot glue dla zabezpieczenia przed zwarciem. Tu chyba najbardziej widać budżet na robocika 😳

Jak napisałem na początku robot ten nie jest konstrukcją idealną. Na pewno zastosowanie gotowych elementów poprawiłoby estetykę i satysfakcję. Mimo wszystko jestem zadowolony że jeździ. Kolejny robot powstanie z porządnym pakietem i płytką PCB oraz kołami Pololu.

forbot1.thumb.jpg.c9fb5ab03103ff29ddb3991ad1123d5d.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Sam teflon chyba nie jest zbyt dobrym materiałem na koła?

Mam z tego materiału stworzone koła do mojego nowego "wehikułu" 😉 i bez gumek przyczepność do podłoża była słaba.

Zamiast tych patyczków mogłeś dać jakąś listwę. Bo w sumie połączenia za pomocą taśmy klejącej można się szybko pozbyć, a na pewno robocik zyskałby na wyglądzie 😉

Tak z ciekawości. Jaką ma szerokość? Pytam, bo mój wydaje mi się jakiś szeroki 😉

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.