Skocz do zawartości

[minisumo]Demolka


Pomocna odpowiedź

Witam mam na imię Tymoteusz i chciał bym opisać konstrukcję swojego pierwszego robota którego zbudowałem z kolegami 2 lata temu

NIE PRÓBUJCIE TEGO W DOMU ANI NIGDZIE INDZIEJ...

....NIE WARTO

Części:

1. obudowa- 5 kawałków aluminium połączonych nitami...

2. silniki- nie wiadomo skąd 1silnik o prędkości 320 obrotów oraz 1 silnik o prędkości 150

3. przekładnie- BRAK (to wielki błąd)

4. płytka sterująca od UTP Bydgoszcz

5. czujniki koloru od UTP

6. czujniki odległości Sharpa od UTP

IMG_4c80ffdc26a5d5248.jpg

IMG_4c81027fe0a875321.jpg

IMG_4c8103063b00e7531.jpg

IMG_4c810379465c91026.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

na nasze nieszczęście ruszył, gdyby tego nie zrobił zrozumieli byśmy wcześniej, że przekładnie w kategorii mini sumo to konieczność. W prawdzie kartonowe pudełko (10x10x10) z 3 kluczami w środku to był kres jego możliwości ale byliśmy z niego dumni.

pełni optymizmu wystawiliśmy go na zawodach mini sumo w UTP w Bydgoszczy gdzie miał nieprzyjemne spotkanie z rzeczywistością i lepiej dopracowanymi robotami...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

tak płytka od UTP jest już zaprogramowana,
ale nie warto korzystać z wgranego programu robot startuje po 7 a nie po 5 sekundach a moc podawana na silniki jest chyba zaniżona.

ostatnio chciałem sprawdzić ja jeździ po przeróbce i zamiast 12V baterii użyłem 9V silniki buczały ale nie miały siły się ruszyć... chciał bym dodać że na 3V (2x1,5V) zasuwają że aż miło popatrzeć.

te drobne szczegóły zadecydowały o tym, że nie mieliśmy najmniejszych szans w 3 turniejach w których wystartowaliśmy

Link do komentarza
Share on other sites

te drobne szczegóły zadecydowały o tym, że nie mieliśmy najmniejszych szans w 3 turniejach w których wystartowaliśmy

Mylisz się kolego, nie mieliście szans ponieważ napęd twojego robota jest zbyt słaby. Nie ma żadnej przekładni, to cud, że w ogóle jest w stanie ruszyć, choć nie chce mi się w to wierzyć.

Ten robot to jeden wielki żart według mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

masz racje ten robot to był żart ale następne 2 konstrukcje już nie.

tylko w pierwszym turnieju go wystawiliśmy

a tu dowód na to że był w stanie ruszyć z miejsca

za jakość z góry przepraszam

Link do komentarza
Share on other sites

OMG, cieszcie się, że wasi przeciwnicy nie byli orłami w kategorii minisumo, bo średnio szybki robot powinien roznieść waszą "konstrukcję" na 100 kawałków. I to chyba byłoby najlepsze co mogłoby się temu robotowi przytrafić - śmierć w chwale na polu walki, a tak trafił na diodę i został zjechany.

Link do komentarza
Share on other sites

jak większość konstruktorów wrzuciłem do neta tylko te filmiki w których demolka miała co pokazać

(większość walk trwała koło 7 sekund)

kolega KD93 nie zauważył idei tego tematu.

konstrukcja demolki została tu opisana (przez jednego z twórców a nie przypadkowego człowieka) nie dla szpanu (jak większość) czy sławy, tylko ku przestrodze dla przyszłych pokoleń konstruktorów by nie popełniali takich błędów jak my

gdybym znalazł taki artykuł przed ukończeniem Demolki1 udało by mi się przekonać drużynę do zmiany koncepcji. silniki mieliśmy naprawdę dobre. szkoda, że za w pełni udaną konstrukcję mogę uznać dopiero Demolkę3 wystawioną na Politechnice Gdańskiej w turnieju ROBOXY. Właśnie w tej konstrukcji zawarłem wszystkie rozwiązania, które próbowałem wprowadzić do Demolki 1 (bezskutecznie) oraz 2.

między innymi dla tego, że była ona konstruowana w 70% na planach stworzonych przeze mnie przy niewielkim udziale pozostałych (reszta drużyny zajęła się inną konstrukcją której nie zdołali wykończyć na czas) aktualnie pracujemy nad połączeniem obu konstrukcji mam nadzieje że wyjdzie z tego to co wszyscy chcieliśmy osiągnąć już dawno

Link do komentarza
Share on other sites

ku przestrodze dla przyszłych pokoleń konstruktorów by nie popełniali takich błędów jak my

Przeważnie pytają się o przekładnie przed zbudowaniem robota, a nie dziwią się efektami bez niej po jego zbudowaniu.

Opublikujecie któregoś z waszych następnych robotów?

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie, że chcemy 🙂 Na pewno przy kolejnych konstrukcjach unikaliście błędów z poprzednich - ma to spory walor edukacyjny i może być przestrogą dla początkujących 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Części:

1. obudowa- aluminium

2. silniki- z Demolki1

3. przekładnie- nikt nie wie dokładnie skąd

4. koła- nakrętki od słoików

5. płytka sterująca od UTP Bydgoszcz

6. czujniki koloru od UTP

7. czujniki odległości Sharpa od UTP

Błędy:

-nadmierne obciążenie tyłu robota

-nadmierne opancerzenie tyłu robota

(i pewnie wiele innych)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.