Skocz do zawartości

Kolejny światłolub :)


Pomocna odpowiedź

Jak każdy początkujący od czegoś trzeba zacząć, więc i ja zacząłem i światłoluba:)

Nie wszystko wyszło po mojej myśli, ale ważne że idzie do światła.

W robocie zrobiłem jeszcze podświetlane podwozie poprzez dwie czerwone diody a także świecącą lampkę, która znajduje się na przodzie.

Skorzystałem z tego schematu:

Do zrobienia robota użyłem

- 2x rezystory 470 Ohm

- 2x fototranzystory L-932P3BT 3mm

- 2x silniczki, znalazłem w warsztacie

- układ L293D

- podstawka po układ

- płytka uniwersalna

A oto kilka zdjęć robota:

IMG_4a5474a2b0ea21291.thumb.jpg.8050c833693836a1578568b9a49c6e53.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie bąba. Bardzo ładnie wygląda. Osiągnąłeś podstawy robotyki teraz możesz wziąć się za coś trudniejszego. Zapowiada się z ciebie dobry fachowiec.

P.S. Po co tobie te 4 przełączniki z tyłu robota?

Link do komentarza
Share on other sites

Dałem 4 włączniki, ponieważ chciałem dodać tam jeszcze kilka innych obwodów, na razie nie są przydatne, ale myślę nad nowymi projektami:)

Na razie znam tylko podstawy, więc muszę się coś zacząć więcej uczyć, a w gimnazjum jest bardzo mało elektroniki.

Dałem 4 baterie AA ale bardzo wolno jeździ, chyba muszę zrobić jakąś przekładnię🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo fajny robocik 🙂

Ja jeszcze nie zacząłem przygody z robotyką, ale jestem już coraz bliżej rozpoczęcia prac nad światłolubem.

Powiedz mi jeszcze, z czego zrobiłeś obudowę do niego?

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny światłolub ale na przyszłość radze pobawić się z wytrawianiem płytki niż bawienie się z gotowcem i łączeniu kabelkami. 😎 To nie takie trudne a nabierzesz chociaż wprawy : )

Link do komentarza
Share on other sites

Może ktoś z was wpadnie na pomysł co mógłbym zrobić, aby koła się szybciej kręciły, bo w powietrzu kręcą się szybko a gdy dam na podłogę to ledwo co jedzie.

Czy przekładnia coś tu pomoże, jeśli tak to jaka miałaby być??

Zasilanie to 4 baterie AA alkaiczne

Link do komentarza
Share on other sites

Oto chodzi, że nie mam miernika, bez układu podłączając same silniki do baterii robot normalnie jeździł, a gdy dałem układ to na podłodze nie chce się ruszyć, co mam zrobić??

Link do komentarza
Share on other sites

Dołóż jeszcze jedną baterię, aby podnieść napięcie zasilania do 7,5V. Jeśli policzyłeś rezystory dla diód od podświetlania na zapas to się nie przepalą po podniesieniu zasilania. Wyższe napięcie powinno pomóc, a spadek napięcia pod wpływem przepływu prądu przez silniki, uchroni logikę od spalenia. To jest rozwiązanie tylko częściowe.

Obecnie twoja przekładnia jest dość mała, sądząc po zdjęciach średnica koła pasowego na osi koła jest niewiele większa od koła pasowego na osi silniczka. Masz dwa wyjścia, albo założyć mniejsze koło pasowe na oś silnika, albo założyć dużo większe na oś koła, albo i to i to. Zmniejszenie kół robota też powinno pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Czytaj ze zrozumieniem

Wyższe napięcie powinno pomóc, a spadek napięcia pod wpływem przepływu prądu przez silniki, uchroni logikę od spalenia

Jak Sabre tak mówi to na pewno tak jest 😅 W końcu jest expertem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.