Skocz do zawartości

Dżo [line follower / światłolub / konstrukcja uniwersalna]


Pomocna odpowiedź

Nie powiem, ale to chyba jeden z najlepiej wyglądających światłolubów, jak chcesz zmniejszyć czułość to musisz założyć rezystory o mniejszej rezystancji. Czekam na film z Dżo w akcji 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Brawo! Takie podejście mi się podoba 🙂 Estetyka na bardzo wysokim poziomie i z tak wykonanych konstrukcji początkujący powinni właśnie brać przykład! Coś czuję, że nie będziemy musieli długo czekać na kolejną, bardziej zaawansowaną konstrukcję 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Doskonały pomysł na wygląd robota, a przede wszystkim sensownie i nietypowo zrobione koło skrętne.

Moje gratulacje i gorąco zachęcam kolegę do kolejnych projektów !

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za uznanie. 😃 To naprawdę motywujące, jak pierwsza konstrukcja spotyka się z uznaniem ludzi, którzy niejednego robota widzieli i niejednego robota zrobili. 😃 Uważam, że robot to całość i oprócz sensownego wnętrza, musi mieć też solidną konstrukcję i dawać możliwości modernizacji. 😉

Co do przyszłych projektów, na pewno jakieś będą, nie wiem jednak kiedy, gdyż człowiek by chciał, tylko wiedza o elektronice za mała, żeby coś sensownego wymyślić. 🙁

W każdym razie, zmotywowany do dalszych działań, biorę się za robienie układu do line followera, i wstawienia go w Dżo. Może nawet udałoby się wepchnąć dwa układy na raz, i przełącznikiem zmieniać zastosowanie... Pomyślimy, w końcu do tego wystarczy chyba podstawowa znajomość elektroniki. 😅

[ Dodano: 10-02-2011, 19:35 ]

[Herr Qrczak],

Przy twoim, mój to brudas i brzydota.

Bez przesady, też ma całkiem fajną i pomysłową konstrukcję. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady, też ma całkiem fajną i pomysłową konstrukcję.

Dzięki. Ale jednak to nie to. Już nie ten uniwersalizm. Ja muszę się trochę namęczyć żeby się dostać do środka

Jako drugą konstrukcje polecam ci LF[bEAM].

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny, dobrze jeździ i co najważniejsze: nie ma problemu z estetyką. Pomysłowa obudowa, jeden z nielicznych światłolubów, który nie wygląda jak puszka po konserwach z bardzo nowoczesnymi częściami od składaka. Kable nie poplątane. Widać, że nie zrobiony za pomocą niezwykle precyzyjnej ciupagi. Gratulacje. Masz piwko.

[ Dodano: 11-02-2011, 14:13 ]

A co do line followera to wymyśliłem sposób, w jaki bez zmian w schemacie można zmienić go na niego przerobić. Będzie on jeździć po białych liniach. Kierujesz fototranzystory ku podłodze, w podwozie montujesz diodę lub małą latareczkę. Fototranzystory i źródło światła musisz skonfigurować tak, aby do czujników trafiało tylko światło odbite.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze: Gratulacje!

Po drugie: Spytam się bo nie jestem w 100% pewien:

Czy po zmianie na LF, twój robot zachował właściwości światłoluba, czy musisz coś pozmieniać żeby znów był światłolubem

[EDIT]

Wolę się upewnić, że czegoś nie zgubiłem: U1 ma być połączony "+" do pin:1,2,7,8; "-" do pin:4,5; a U2 po przeciwnej tak samo

Gdzie najlepiej podpiąć zasilanie? Bo nie mogę się zdecydować(za duży wybór )

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. 😃

LF jest zrobiony na osobnej płytce, więc zwyczajnie odpinam płytkę LF i podpinam światłoluba(obie są na zdjęciach), każda ma swój panel przedni z czujnikami (jedna cny70, druga fototranzystory) i tyle. Mam po prostu 2 zestawy bebechów. Tym bardziej, że pracuję nad pływającym światłolubem. 😃

Ale wydaje mi się, że dałoby radę zrobić ze światłoluba LF zachowując właściwości światłoluba

na jednej płytce.

Co do połączeń.

Po prostu + podpinasz pod 1, 7, 8, 9, 10, 16, - podpinasz pod 4, 5, 12, 13. Pod nóżki 2 i 15 nie podpinasz bezpośrednio zasilania, tylko czujniki (patrz kropki na połączeniach). Według moich dochodzeń wygląda to tak (chociaż mogę się mylić, jestem jeszcze zielony, więc jakby co proszę o poprawkę), że dioda emituje światło, i teraz jeżeli fototranzystor odbierze sygnał (biała powierzchnia) to przepuszcza sygnał i na nóżkę 2 (15) idzie stan niski, ale gdy nie odbierze światła (czarna powierzchnia) wtedy sygnał nie idzie przez fototranzystor tylko leci bezpośrednio na nóżkę 2 (15) i mamy stan wysoki. Jak spojrzysz w tabelkę z artykułu Nawyk o światłolubie, to zobaczysz przy jakich stanach, jak zachowuje się l293d. Mi to trochę rozjaśniło w kwestii połączeń. Co do zasilania, podpiąłem tam, gdzie było mi najwygodniej na płytce.

Nie do końca jeszcze rozumiem zasadę działania tranzystorów itp, itd, ale kombinuję jak mogę i staram się uczyć. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.