Skocz do zawartości

[Światłolub] L293D


normekk

Pomocna odpowiedź

Cześć tworzę właśnie płytkę dla Waldka Światłoluba, jednakże jestem nowicjuszem, z tego powodu mam prośbę byście sprawdzili wszystko co zrobiłem. Chcę zacząć wytrawiać płytkę 🙂.

Dziękuję za pomoc!.

Tu znajduje się orygnalny schemat waldka:

IMG_4a066b40bfd351393.jpg

Tu jest mój schemat elementy jak zasilanie, silniki, fototranzystory zamieniłem na złącza GOLDPIN.

A oto sam układ PCB czy jest poprawny? Wszystko się zgadza ? Co poprawić/ pozmieniać/udoskonalić.

Proszę o odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Masz tutaj prostszą płytkę, co prawda dodałem jedną zworkę, ale możesz tą płytkę bez problemu wykonać nawet markerem. I przy okazji obróciłem fototranzystory, tak, że teraz możesz je wlutować bezpośrednio w płytkę, nie na kabelkach. Zmieniłem też rezystory, wlutuj je pionowo, albo użyj 0,125W.

waldek.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Założenie było takie, że wszystko ma być na goldpinach ;]. Wolę wyeliminować tę zworkę i mieć normalne połączenie bo i tak robię wszystko termotransferem.

Także za bardzo chciałeś mi dogodzić 😋

[ Dodano: 18 Paź 09 08:58 ]

Troszkę zasugerowałem się Twoim doświadczeniem i poprowadziłem część ścieżek po Twojemu 🙂.

[ Dodano: 18 Paź 09 09:00 ]

Jeszcze jedno z moich obliczeń i podpatrywań innych wynika, że powinienem zastosować mocniejszy rezystor (rezystory) daje 4,5k ohm.

Link do komentarza
Share on other sites

O kurcze 😉 Ta to mi się podoba, przejrzysta itd 🙂

Mam nadzieję, że nie będę miał problemów z lutowaniem.

Powiedz mi czemu ścieżki znajdujące się pod sterownikiem L293D są grubsze, a zewnętrzne są cieńsze :>? Czemu wszędzie nie ma ścieżek tej samej grubości?

Sam rysowałeś z głowy bez f-kcji auto? Rozumiem, iż rysowałeś w pełnej wersji Eagle ? (nie ma ramki zewnętrznej ograniczającej).

Link do komentarza
Share on other sites

Te ścieżki, które są grubsze, to twoje ścieżki - ja rysowałem grubością domyślną. Rysowałem sam, na podstawie twojej płytki. Auto najlepiej używać w ten sposób, że ustawiasz elementy, naciskasz autoroute, poprawiasz ścieżki, które ci nie pasują, znowu autoroute i tak dalej. Ale i tak "najlepiej" imo robić to ręcznie, jeśli czas nie gra tu roli. I tę ramkę zewnętrzną można dowolnie (prawie) zmieniać za pomocą polecenia move. Używałem wersji light, 5.2.0

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam jako,że ten temat dokładnie odpowiada mojej sytuacji i jest to również mój pierwszy projekt PCB chciałem prosić o porady, spostrzeżenia i inne wartościowe uwagi z waszej strony. Jest to oczywiście Światłolub według drugiego schematu z Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie. Przerysowałem tamten schemat w Eagle'u, następnie wykonałem na jego podstawie projekt płytki. Jak podejrzewam można jeszcze wiele tutaj poprawić i zoptymalizować,a i pewnie sporo błędów się znajdzie, więc w załączeniu pliki.

Światłolub beta.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Na PCB masz trzy ścieżki nie poprowadzone, chyba, że planujesz zrobić zworki np. kynarem.

Na przyszłość radzę wrzucać pliki w postaci graficznej, nie każdemu chce się ściągać i wypakowywać 😉

PS skoro masz tyle miejsca, to dał bym tam grubsze ścieżki, zwłaszcza te, które powiązane są z zasilaniem silników (płyną przez nie większe prądy), ale warto zrobić wszystkie grubsze - mniej problemów z trawieniem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety ścieżki nie połączone to zwykłe niedopatrzenie 😉 Teraz już to poprawiłem, aczkolwiek bardziej na czuja niż jakkolwiek to sprawdzając, no i zgodnie z Twoją radą pogrubiłem ścieżki. Gdyby ktokolwiek mógł znowu zerknąć czy ma to jakiekolwiek szanse zadziałania przy takim poprowadzeniu ścieżek i podpięciu kabli byłbym wdzięczny.

Płytka po wprowadzeniu zmian:

Właśnie zauważyłem, że jakiś kabel bez zakończenia odchodzi od styku rezystora 2 do ścieżki wiodącej od 15 nóżki scalaka do fototranzystora oczywiście kolejne moje niedopatrzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.