Skocz do zawartości

[Minisumo] Black Red White


Pomocna odpowiedź

Witam.

Chcę przedstawić robota do którego zainspirował mnie opublikowany na diodzie robot jamtex'a ZX-3.

Black Red White bo tak go nazwałem, jego nazwa pochodzi jak łatwo sie chyba domyślić od kolorystyki:)

Jest to wojownik pokazowy.

Napęd robota stanowi Tamiya 70168 wraz z kołami Tamiya 70111.

Zestaw ten wymagał pewnych modyfikacji by zmieścić sie w kryteriach minisumo.

W efekcie i tak wystaje jakies 2mm, ja jednak nie widzę potrzeby dalszych przeróbek.

Zasilanie stanowia 4 akumulatorki AA.

Czujniki jakie się znajdują w robocie to dwa czujniki odbiciowe IR na tsop 1736 i dwa cny70 zaraz za przed kołami i czujnik krańcowy z przodu.

Do czujników na tsopach zbudowałem generator 36kHz na 555. Nie jestem jednak zadowolony z działania czujników a raczej z ich zasięgu wynosi on około 8-10 cm.

Myslę jednak ze po zastosowaniu 4 diod (obecnie są 2) i zwiększeniu prądu zasięg będzie większy.

Można zauważyć że elektronika jest zbudowana modułowo tzn, osobne moduły generatora, mostka, procesora. Wynika to z tego że dopiero uczyłem się programowania i potrzebne były ciągłe zmiany połączeń takie rozwiazanie bardzo mi pomogło i zapewnia łatwą rozbudowę o kolejne moduły.

Wersja ostateczna otrzyma na pewno jedną zwartą płytkę.

Obudowa robota jest wykonana z lutowanego laminatu, w zasadzie zrobiona z resztek przez co widać łączenia.

Obudowa została następnie polakierowana na czarno.

Obecnie robot waży około 450 gram

W przyszłosci chciałbym zamienić tsopy na sharpy, tak jak juz pisałem zrobić dla wszystkiego jedną płytkę,zmienić akumulatorki na jakiś pakiet, może jakis moduł zdalnego sterowania i w najbliższym czasie napisać w końcu jakis dobry program:)

Postaram sie pokazać tutaj kolejne modyfikacje jakie będą przeprowadzane, choć nie będą one raczej znaczne.

Całkowity koszt robota zamkną się na pewno w 200zł.

Jestem z niego dosć zadowolony, bardzo dużo sie nauczyłem przy jego budowaniu jednak wiem że wiele mozna było zrobić lepiej.

Kilka zdjeć z budowy i tego jak wygląda teraz.

A zaczeło się to tak:

Jakość zdjęć jest jaka jest, były robione telefonem.

Będe wdzieczny za wszelkie sugestie i krytykę🙂

Jeśli temat założony w złym miejscu proszę o przeniesienie.

Link do komentarza
Share on other sites

TSOP ma bardzo szeroki kąt widzenia, więc starczyłby jeden. Najlepszy zasięg idzie osiągnąćjeśli zamiast wysyłać cały czas, wysyła się paczki impulsów.

Jeśli jest pokazowy, powinien mieć kolorowe diody i jakiś ciekawy kolor i malunek na obudowie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

100% pewności nie mam ale te 2mm które wystają mógł byś ściąć z wewnętrznej strony kół.

zaznaczyłem na zdjęciu jaki element ja bym trochę spiłował na twoim miejscu (koła nie powinny o nic haczyć z tego co widzę na zdjęciach)

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Poprawiłem zdjęcie dodając miniaturkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak tak te elemęty były już zcinane, jednak ograniczył mnie sześciokąt który jest wałkiem napędowym(zbyt mało zpiłowałem).

Wszystko można by łatwo zmodyfikować gdyby nie to że przykleiłem koła do wałka distalem i cięzko je teraz zdjąć.

Jak tylko będe rozbierał przekłądnię to postaram sie temu jakoś zaradzić🙂

OldSkull dzisiaj udało mi sie kupic brakujące diody IR więc będe eksperymentował z tsopami.

Myślałem poprostu o sterowaniu wysyłania paczek przez uC a generowaniem niech dalej zajmuje się 555.

Co do efektów nie pisałem tego wcześniej, w planach mam linijkę diodową z przodu na wzór tej z KITT'a i kilka innych świecidełek.

Wcześniej myslałem o kolorowym malowaniu ale odeszłem od tego pomysłu, lepszym i lepiej wyglądającym rozwiązaniem będą chyba naklejki.

Muszę tylko znaleźć zakład w którym ktoś je dla mnie wykona według projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Miałem dzis troche czasu wiec zabrałem się za modyfikacje kodu.

Pozatym poprawiłem też trochę zasięg tsopów:)

Musze tylko popracować nad jakąś kalibracją zasięgu, mam inne diody nadawcze i jeden z czujników ma większy zasięg co stwarza lekkie problemy.

Prędkość przy zwiększeniu PWM mile mnie zaskoczyła:)

https://www.youtube.com/watch?v=Bhi_m6wpQqg

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo szybko zdecydowałem się na 115:1. Jest dość szybko i mam całkiem spory zapas mocy jak na moje potrzeby.

Przy 344:1 jest ogrom mocy ale prędkość zółwia i nie ma jak tej mocy wykorzystać.

38:1 nawet nie poruszało mojego robota więc nawet nie podchodziłem do 13:1.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po dłuższej przerwie.

Długo nic sie nie działo więc koncepcja się nieco zmienia, robot w obecnej formie już na siebie zarobił (czyt. zwolnił mnie z kilku egzaminów:D).

Przyszła pora na zmiany. I tak powoli montuje sie sonar na servie, kompletna przebudowa elektroniki, w zasadzie pozostanie tylko buda i przekładnie na starym miejscu.

Głównym celem w tej chwili jest sterowanie bluetooth z androida które puki co działa z terminala (pozostało napisać APK dla androida, ale to już w długie zimowe wieczory:)

I z dzisiejszych wypocin taki mały gratis:)

Robot zostanie chyba przechrzczony i stanie się wielozadaniowym:)

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie nad tym pracuje. Celem jest wykonanie czegoś ze złomu bez dodatkowych kosztów.

Dwa silniki z przekadniami od kamery mają fajny moment i przyzwoite obroty jest tylko problem z upakowaniem wszystkiego w miarę zwartą konstrukcję. Miejsca jest niewiele, ale tu tkwi cała zabawa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.