Skocz do zawartości

FTL Feniks2 - worklog


Pomocna odpowiedź

Witajcie, w temacie tym będę prezentował postęp w pracach nad moim nowym (drugim) FTL. Robotem mam zamiar wystartować w kilku zawodach, więc pozwolicie, że nie będę tu opisywał wszystkich szczegółów, ale chętnie odpowiem na każde mądre pytanie.

W odróżnieniu od wersji poprzedniej (link w moim podpisie) ten robot jest dużo mniejszy i lżejszy. Napęd stanowią silniki z pololu (ehhh, ale ostatnio się namnożyło botów na tych napędach 😉), aby nie zanudzać przedstawiam szkice:

Konstrukcja w całości wykonana została z laminatu, po wydrukowaniu i naklejeniu szablonów, wszystko wycinane było dremelem. Wycinanie, wiercenie i szlifowanie całości zajęło mniej niż 2h.

Wycięta płyta główna, do której umocowane są silniki:

Wycięty i zlutowany pojemnik na akumulator:

Całość skręcona jest metalowymi tulejkami dystansowymi, waga całości jak na poniższym zdjęciu to około 150g. Złożona mechanika:

Akumulator:

Następnym etapem prac będzie umocowanie 3 koła, oraz testy mechaniki ze starą elektroniką.

Zdjęcia przedstawiają aktualny stan prac, jak tylko coś się zmieni będę o tym informował 😉

Wierzę, że tym tematem uda mi się przekonać też innych do publikowania relacji z budowy swoich robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście sugerowałbym zamienienie dystansów na plastikowe - redukcja wagi. Jednak takie mosiężne ważą niemało, a jednak w szybkim LFR waga jest ważna. Szczególnie, że masz ich tam całkiem sporo - myślę, że zamieniając je na plastiki mógłbyś zbić wagę o 1/4-1/3. A potem w szale zmniejszania wagi można nawet wytrawić miedź z laminatu, zostawiając sam laminat i klejąc go na epoxy (przecież każdy 1dm^2 miedzi 35um waży 3g 🤣 ).

ed, dobra, policzyłem sobie masy i przy 10 dystansach mosiężnych 20mm masa ~13g, przy polietylenowych niecałe 1,5g. Więc jednak nie jest to nawet 1/4 masy, ba, teraz nawet te 3g z laminatu to sporo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Już Sabre mi sugerował inne tulejki, ale akurat chwilowo nie zależy mi na zmniejszaniu ciężaru - chce sprawdzić jak będzie się zachowywał. Wszystkie tulejki razem to z tego co pamiętam to wszystkie tulejki to ~25g.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to środek ciężkości daleko przed osią napędową. Według mnie rozwiązaniem zapewniającym najmniejszą bezwładność robota jest umieszczenie środka ciężkości blisko osi napędowej, ale nie całkiem na osi bo będzie "stawał dęba". Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Dużo śrub, tulejek i strasznie dużo laminatu, według mnie niepotrzebnie zwiększasz wagę robota.

Co chcesz zastosować jako trzecie koło?

Jaki masz rozstaw kół i dlaczego taki a nie inny?

Widzę, że będziesz miał możliwość regulacji odległości czujników od osi napędowej. Też wpadłem na taki pomysł 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to środek ciężkości daleko przed osią napędową. Według mnie rozwiązaniem zapewniającym najmniejszą bezwładność robota jest umieszczenie środka ciężkości blisko osi napędowej, ale nie całkiem na osi bo będzie "stawał dęba". Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Akumulator można dość mocno cofnąć, pojemnik umieściłem w takim miejscu, aby zmieścić też mógł się tam większy li-pol.

Dużo śrub, tulejek i strasznie dużo laminatu, według mnie niepotrzebnie zwiększasz wagę robota.

Oj tam każdy uparł się z tą wagą 😋

Po testach będę wiedział czy warto odejmować wagę czy nie, w tej chwili pewnie można by jeszcze 50g odjąć. Silniki mają spory zapas mocy.

Co chcesz zastosować jako trzecie koło?

Jeszcze się zastanawiam.

Jaki masz rozstaw kół i dlaczego taki a nie inny?

Nie jest to jakoś specjalnie dobierany rozstaw, w Feniksie ustawiony był na oko i spisywał się dobrze 😉

Widzę, że będziesz miał możliwość regulacji odległości czujników od osi napędowej. Też wpadłem na taki pomysł 🙂

To samo miałem już w poprzedniej wersji, w tej mam jeszcze zamiar regulować rozstaw silników (na czas testów).

P.S widzę, że wywiad pracuje 😋 Też byście założyli temat o swoim bocie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Wywiad pracuje 🙂 chociaż właściwie wszystko mam już z TIMONkiem obgadane, przemyślane i w większości już zaprojektowane.

Temat o naszym robocie pojawi się jak robot będzie już jeździł, czyli gdzieś pod koniec wakacji (studenckich wakacji). Na prowadzenie workloga czy czegoś podobnego nie mam czasu ani cierpliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli dla kogoś konstrukcja była ciężka to teraz spadniecie z krzeseł:

Przeniosłem całą wielką elektronikę z Feniksa na to maleństwo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, na filmiku jest 50 z 255, więc silniki mimo dużego ciężaru całej konstrukcji, mają jeszcze zapas mocy.

MaRo88PL, szkice są z Inventora.

Przerysowałem wzór płytki do Eagle (bo nie wpadłem na żaden sposób jak go zaimportować).

Na płytce oczywiście brakuje jeszcze masy elementów, to tylko do testów 😉

//Poprawione

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

więc silniki mimo sporej wagi, mają jeszcze zapas mocy.

...silniki mimo sporej masy całości, mają jeszcze zapas mocy...

Chyba to miałeś na myśli. Całość coraz bardziej mi się podoba 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, Treker, powiem ci szczerze, że dziwi mnie to, że używasz rezystorów przewlekanych, a proc SMD 🙂 Czyżbyś kiedyś zaopatrzył się w jakiś zestaw zyliarda rezystorów z AVT 😃 ? I tak z ciekawości - po co masz tam te BC547? Zamiast mostka? Aha, no i do testów wyprowadź sobie rxd i txd, przyspieszają zdecydowanie proces debugowania (no chyba, że będziesz dorzucał LCD). A, no i te silniki są nawet używane w minisumo (tak, 1000RPM) z naprawdę niezłym skutkiem - pierwsze 3 miejsca w Krakowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Specjalnie umieściłem je jako przewlekane, bo na płytce jest tak mało miejsca, że w większości będę prawdopodobnie używał je jak zworki, tam gdzie będzie można to oczywiście będzie SMD (przecież z poziomu edytora płytki bez problemu można zmienić obudowę na SMD).

To, że posiadam "zyliard rezystorów" przewlekanych to już inna sprawa 😋

BC547 do monitora li-po, mostka jeszcze nie ma na schemacie nawet, a co do debugowanie to w planach mam jeszcze coś innego, ale na wszystko przyjdzie czas 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To, że posiadam "zyliard rezystorów" przewlekanych to już inna sprawa 😋

To nie pozostaje nic innego jak kupić jeszcze jeden zyliard rezystorów smd 😃, trzeba być przygotowanym na wszystko. Chociaż też nie będę ukrywał rezystorów i kondensatorów u mnie jak mrówków 😃.

Konstrukcja pocieszna i muszę przyznać całkiem szybka, a masz może filmik z jakiegoś przejazdu w poszukiwaniu linii?

Link do komentarza
Share on other sites

Luko, nie mam zrobionych jeszcze czujników linii, może później pobawię się jakąś prowizorką z 3 czujników, to przedstawię efekty 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.