Skocz do zawartości

Samodzielne ćwiczenia na Elbert v2 - efekty kursu FPGA


Treker

Pomocna odpowiedź

Nasz kurs FPGA dla zupełnie początkujących rozruszał dział układów programowalnych. Kilka osób próbuje już swoich sił z pisaniem własnych programów na zestaw używany w kursie. Takie dodatkowe ćwiczenia mogą być świetnym źródłem wiedzy dla innych początkujących, więc pora to jakoś uporządkować. Dla osób, które nie słyszały wcześniej o naszym kursie podstaw VHDL: Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści

Lista dotychczasowych tematów, w których pojawiają się projekty pisane z myślą o zestawie Elbert v2:

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA(własne badania #1) Implementacja ROM w wewnętrznej pamięci Block RAM Spartan3

- Użytkownik: Elvis, Kurs FPGA - własne programy #2

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA(własne badania #2) Sprzętowy układ mnożący - Spartan3A

- Użytkownik: Elvis, Kurs FPGA - własne programy #3

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA (własne programy #4): komunikacja FPGA-Arduino UART-RS485

- Użytkownik: Elvis, FPGA (własne programy #5): Obraz na monitorze VGA

Zachęcam wszystkich do opisywania własnych prób i linkowania w tym temacie do swoich projektów. Najlepiej wklejać tylko linki (z krótkim opisem) do tematów z opisem projektu, tak aby tutaj utworzył się zbiór odnośników do tematów związanych z Elbertem i FPGA. Dyskutować na temat poszczególnych projektów najlepiej będzie w konkretnych tematach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

proszę o "pod-linkowanie tematu" do pierwszej wypowiedzi w tym wątku (prośba do administratora: Treker'a).

Projekt opisuję "podpięcie" do FPGA (Elbert V2) na jednej linii komunikacyjnej UART - mikro-kontrolera "Arduino UNO" z shieldem wyświetlacza LCD (2x16) + KeyPad (5 klawiszy).

Tutaj link do pełnego opisu projektu:

https://www.forbot.pl/forum/topics51/fpga-wlasne-programy-6-wyswietlacz-lcd-do-fpga-na-arduino-uno-uart-vt15057.htm#122718

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

FlyingDutch, najlepiej będzie jak każdy będzie sam wklejał tutaj swoje projekty w osobnych wiadomościach (tak jak właśnie to zrobiłeś). W pierwszym poście zebrałem wpisy, które pojawiły się zanim powstał ten temat. Od teraz każdy może tutaj samo wklejać linki do tematów z krótkim opisem. Tak będzie pewnie najwygodniej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Na podstawie ostatniej lekcji kursu, pozwoliłem sobie napisać kod w VHDL zliczający w górę i w dół ze zmienną prędkością oraz zerujący licznik.

Efekty programu obrazowane są na 7 - segmentowych wyświetlaczach na płytce ElbertV2. Kod w załączniku.

Switch0 - przyspiesza zliczanie

Switch1 - Spowalnia zliczanie

Switch2 - Reset zliczania

Switch3 - Przytrzymanie - Zliczanie w dół.

Pozdrawiam i czekam na uwagi, gdyż jestem początkujący w VHDL a temat jest wciągający ;-).

Jak coś ciekawego jeszcze wytworzę to na pewno dam znać.

 

Jakby ktoś miał inne przykłady np. wykorzystujące kartę microSD na płytce to jestem chętny.

Pozdrawiam wszystkich. Paweł.

Licznik_LEDv1.zip

Edytowano przez Pawel13
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

VHDL zajmuję się od jakiś dwóch tygodni w wolnych chwilach. Na co dzień koduję w C/C++, LabView, na różne platformy sprzętowe.

Czasem zachodzi jednak potrzeba użycia matrycy PLD np. dla procesów krytycznych w czasie - stąd moje zainteresowanie.

Pozdrawiam.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

W wolnej chwili zmodyfikowałem lekko poprzedni kod.

Jest obsługa kropki i możliwość rozjaśniania i ściemniania wyświetlaczy LED.

Zawęziłem również zakres niektórych zmiennych procesu.

Ściemnianie i rozjaśnianie SW5 i SW6 na płytce ElbertV2.

Kod w załączniku. Pozdrawiam.

Licznik_LEDv1.zip

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@dobdar witam na forum 🙂

Fajnie, że kurs zachęcił Cię do dalszej pracy i jak widać ma to swoje efekty! Powodzenia w dalszych projektach i podobnie jak z tym pochwal się na forum 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

OK, po zabawie w programowanie LEDów postanowiłem zwiększyć możliwości które oferuje Elbertv2, ale (by nie było za łatwo) na zaprojektowanej przez siebie płytce. Zdecydowałem się na tani XC3S200 w obudowie VQ100(płytka 900mil), aby pobawić się z microblaze core. Za chwilę jednak zachciało mi się używać PMOD i podłączać całość do Arduino Mega 2560... Stąd reszta projektów zamówiona u kolegów z JLCPCB. Więc czym prędzej przybiegłem się pochwalić 😄Jeśli macie chęć pooglądać zapraszam https://ddlab.us/fpga . 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.