Skocz do zawartości

Układ sterowania minirobotem


emilos27

Pomocna odpowiedź

Bardzo proszę o pomoc kogoś który się na tym zna, bo ja po prostu nie potrafię tego zrobić... a bez tego leżę w szkole z mikrokontrolerów...

oto temat do mojego zaliczenia:

"Musze opracować układ sterowania minirobotem który porusza się po

czarnej powierzchni ograniczonej okręgiem o bialej linii, robot

posiada napęd na 2 koła, sterowanie wygląda tak: albo się kręcą

wszystkie koła albo tylko jedno, robot posiada następujące czujniki:

2 z przodu ( do omijania przeszkody)

2 z tyłu ( również do omijania przeszkody)

musisz opracować algorytm poruszania się robota, robot ma przeszkode omijać"

z góry dziękuje !!!

Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 23-02-2012, 14:42 ]

Typowy minisumo na mój gust, przeszukaj tego typu konstrukcje na forum. A co to za szkoła, że takie fajne rzeczy robicie?

który wg ciebie minisumo? moze ktos jeszcze podzieli sie opinia i pomoze mi w tej kwestii...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ehh, u góry jest taki przyciek Roboty->katalog robotów->minisumo. Ciężko cokolwiek powiedzieć bo nie wiem jaką masz wiedzę i jak dokładnie ma wyglądać to zaliczenie.

Minisumo to właśnie to czego potrzebujesz, tylko zamiast szukać przeciwnika będziesz go omijał (swoją drogą ciekawa taktyka do minisumo, zwłaszcza jeśli mamy szybkiego przeciwnika któremu ciężko utrzymać się w ringu 😉 )

Dla przykładu:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/minisumo-minisumo-ala-konar-troche-inne-podejscie-vt4048.htm ->najlepiej pooglądaj też inne roboty tego użytkownika, lub inne minisumo, bo wszystkie działają na tej samej zasadzie.

Robot ten ma dwa koła i dwa osobne silniki to najprostsze wyjście. Całością steruje mikrokontroler Atmega8. Silnikami steruje mostek H L298. Może on sterować dwoma silnikami osobno, to znaczy sprawić by koła mogły się kręcić niezależnie od siebie w jedną lub drugą stronę, dodatkowo z różnymi prędkościami. Kiedy robot nie będzie widział przeciwnika podasz odpowiednie sygnały z mikronkontrolera na wejścia sterujące mostka by oba silniki kręciły się do przodu. Kiedy czujniki coś wykryją Atmega8 zmieni sygnał na jednym wejściu skutkiem czego jeden silnik wraz z kołem zatrzyma się a drugi będzie się kręcił dalej. Czujnikami białej linii TCRT 100 lub jakimkolwiek transoptorem odbiciowym wykrywasz czy jesteś na białym czy na czarnym, ich zadaniem jest utrzymać robota w czarnym kole. Kiedy dadzą znać mikrokontrolerowi że widzą już białą linię on daje do mostka H sygnał by silnik kręciły się w drugą stronę z różnymi prędkościami żeby robot zawrócił. Sharpy służą jako czujniki przeciwnika lub w Twoim przypadku czujniki przeszkody, jak zobaczą przeszkodę wtedy jedno koło może się zatrzymać i ją omijamy. Czyli Sharpy dajemy z przodu i z tyłu, do tego jakiś układ zasilania ze stabilizatorami i w sumie tyle. Ewentualnie zamiast sharpów mogą być zwykłe wyłączniki krańcowe, jeśli przeszkoda może być przez robota "dotknięta".

Algorytm możesz wykorzystać ten sam co w tych minisumo, zmieniasz tylko by nie jechał wprost na przeszkodę, tylko ją omijał. Gotowe programy możesz znaleźć w internecie i zapewne też na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

ehh, u góry jest taki przyciek Roboty->katalog robotów->minisumo. Ciężko cokolwiek powiedzieć bo nie wiem jaką masz wiedzę i jak dokładnie ma wyglądać to zaliczenie.

potrzebuje schemat układu, program wykonany w srodowisku BASCOME - algorytm.

I to jest wszystko tylko nie wiem gdzie co i jak szukać, nie ukrywam akurat z tego jestem zielony dlatego potrzebuje Waszej pomocy...

Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę ktoś Ci zaliczy ten przedmiot, jeśli - jak piszesz "po prostu nie potrafisz tego zrobić", "jesteś z tego kompletnie zielony" i na dodatek czujesz, że "jesteś w czarnej d.." ? Jak Ty to sobie wyobrażasz? Przyniesiesz prowadzącemu jakiś schemat którego nie rozumiesz (może ktoś Ci narysuje jeśli nawet nie wiesz co ściągnąć), pokażesz program w języku którego nie znasz i chyba nie jesteś w stanie narysować choćby algorytmu (tu bym nie liczył na gotowca) i.. popatrzycie sobie głęboko w oczy?

Przepraszam, ale to chyba jakiś głupi żart a jeśli nie, to prawdziwa "mega reklama" Twojej szkoły.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.