Skocz do zawartości

Płytka uniwersalna na Atmedze8


soban

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Dziś z nudów i z chęci stworzenia mojego pierwszego robota MiniSumo stworzyłem płytkę opartą na Atmedze8. Całość zawiera:

➡️ Mikrokontroler Atmega8

➡️ Złącze do programowania

➡️ Stabilizator napięcia

➡️ Przycisk RST

➡️ Diodę sygnalizującą zasilanie

➡️ 17 we/wyj

Udostępniam całość w pliku rar.

Myślę że przyda się to zarówno nowicjuszom jak i wszystkim innym użytkownikom Diody 😎 .

Przypominam że na portalu znajduje się też "gotowiec" wzmacniacza dla czujników linii który możemy podpiąć do mojego układu ^^

PS: Brakuje w moim układzie jednego rezystora ale tylko z tego powodu że brakowało mi go a nie chciało mi się jechać do elektronika ^^

Pierwszy test (demonstracja) na diodach ^^ ( Dodany brakujący rezystor 😉 )

atmega8!.rar

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kilka uwag:

1. Unikaj podczas projektowania zaginania ścieżek pod kątem prostym.

2. Stabilizator liniowy nadaje się właściwe tylko do zasilania z zakresu 7-12V, a więc ten projekt jest mało uniwersalny.

3. Właściwie to na tej płytce nic nie ma 🙂

4. Przydałoby się kilka przycisków i diodek podłączonych pod wej/wyj

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ktoś by chciał to ja mam projekt płytki 'uniwersalnej' wpinanej bezpośrednio w stykówkę, na m(X)8 z bootloaderem USB. Może dobrze byłoby zrobić jakiś temat, do którego wrzucalibyśmy nasze robotyczne płytki? Wiem, że zwykle są one robione pod obudowę, ale na przykład taki uniwersalny moduł jak wyżej, albo nawet gotowe płytki do konkretnych robotów mogą się też przydać, żeby zbaczyc jak poprowadzone są ścieżki, jakie rozwiązania zostały zastosowane etc.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka uwag:

1. Unikaj podczas projektowania zaginania ścieżek pod kątem prostym.

2. Stabilizator liniowy nadaje się właściwe tylko do zasilania z zakresu 7-12V, a więc ten projekt jest mało uniwersalny.

3. Właściwie to na tej płytce nic nie ma 🙂

4. Przydałoby się kilka przycisków i diodek podłączonych pod wej/wyj

1) ok dzięki za podpowiedż 😉

2) ja użyłem stabilizator pod 5V tak jak w projekcie Żubr (MiniSumo) kółka robotycznego "KoNaR"

3) nic nie ma no tak bo to tylko atmega8 z podstawką ale można już bezpośrednio podłączyć do niej programator , podpiąć zasilanie i użyć ją nie tylko jako podstawkę pod ale także zaprogramować i wstawić do robota a o to mi głównie chodziło

4) No tak wiem zapomniałem o nich bo to był taki projekt 1 dniowy i wstawiłem najpotrzebniejsze rzeczy 🙂 przyciski i diodki zawsze można sobie podpiąć dajmy do obudowy robota bo ta płytka jest bardziej pod obudowę niż na zewnątrz.

Dzięki za uwagi przy okazji 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Unikaj podczas projektowania zaginania ścieżek pod kątem prostym.

2. Stabilizator liniowy nadaje się właściwe tylko do zasilania z zakresu 7-12V, a więc ten projekt jest mało uniwersalny.

3. Właściwie to na tej płytce nic nie ma 🙂

4. Przydałoby się kilka przycisków i diodek podłączonych pod wej/wyj

5. Jeżeli to płytka do robota to przydałby się jakiś mostek.

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka uwag:

1. Unikaj podczas projektowania zaginania ścieżek pod kątem prostym.

Można wiedzieć czemu?

Zawsze byłem przekonany że ścieżki pod kątem prostym są lepsze od tych pod innymi kontami.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat w tym projekcie nie ma to większego znaczenia, ale to wyrabianie sobie dobrego nawyku. W przypadku wyższych częstotliwości i długich linii zachodzi zjawisko odbijania się sygnału (fali) przy kątach prostych. Oczywiście przy kątach 45 też to zachodzi, ale w mniejszym stopniu. Czasami możesz spotkać wręcz brak kątów przy zawijaniu ścieżek, tak jak tu: http://www.airplanesandrockets.com/electronics/SpektrumDX6/spektr12.jpg

Mówię tak mniej więcej. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem 😉 I nie wiem czy to akurat nes86 miał na myśli.

Link do komentarza
Share on other sites

Prosta, aczkolwiek przydatna rzecz 🙂 Też swego czasu zlutowałem coś takiego. Oprócz modułów z procesorami, mam też moduły z mostkami (L293D, L298 z diodami Schottky'ego), transoptorami, diodami, klawiaturą, a nawet płytkę-moduł pod LCD (wyprowadzone tylko piny sygnałowe i zasilania) -niby nic, ale doskonale zastępuje drogie zestawy rozwojowe - zwłaszcza w połączeniu z płytką stykową.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za poparcie 🙂 a co do mostka to mam go na innej płytce 🙂 tak więc nie dawałem go tu 😉 Użyłem do tego mostka L298N wyprowadziłem wejścia i zasilanie wystarczy podpiąć 6pinową wtyczke i gotowe 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.