Skocz do zawartości

AtMega8 (AtMega16) schemat układu do sterowania silnikami


JFKCorp

Pomocna odpowiedź

Witam!!

Mam mały problem z opracowaniem płytki pod elektronikę do robota. Mikrokontroler jaki chcę użyć to AtMega8 (ew. AtMega16) do tego jakieś dwa mostki na scalakach L293D lub L298 (po dwa serwa na jeden mostek). Chodzi o prosty układ, do którego można podłączyć silniki i dzięki temu mieć "bazę" na dalszą rozbudowę elektroniki.

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o pomoc. Narazie ciężko jest mi narysować jakiś schemat, staram się szukać czegoś w internecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij od tego artykułu: link . W treści znajdziesz też schemat podłączenia L293 do mikrokontrolera który umożliwia sterowanie kierunkiem obrotów silników oraz ich prędkością przez PWM. W przypadku Atmegi piny enable L293 podłącz pod PB1 i PB2, będziesz mógł skorzystać z generowania PWM przez timera. Jeśli chcesz mieć silniki cała naprzód to po prostu ustawisz tam 1.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!Kiedyś zrobiłem coś takiego :

To jest jedna z moich pierwszych płytek,żeby działał ADC trzeba dołożyć jeszcze dwa kondensatorki(do AVCC i AREF).Musiałem trochę pogwałcić kolegów żeby przeszukali swoje skrzynki pocztowe 😃 bo ja ostatnio straciłem cały HDD : / Led prog pamiętam był źle podłączony,ale cala reszta jakoś działała w "robocie"...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Opracowałem mały schemat. Czy dobrze podłączyłem mostek?

[ Dodano: 27 Lip 08 10:26 ]

Ile pobierają te serwa?

Lepiej użyć L298, ale pamiętaj o diodach.

Szczerze mówiąc wydaje mi się że L298 będzie lepszym rozwiązaniem. Silniki będą pobierać ok 6V, co do natężenia to czyba będzie około 0,5 - 1 A.

[ Dodano: 27 Lip 08 10:26 ]

Tylko gdzie powinny być te diody i jakie??

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek jest dobrze podłączony. Chociaż szkoda, że rezygnujesz z możliwości sterowania prędkością silników (podłączenie wyjść Enable pod PWM).

Jeśli chodzi o diody zabezpieczające, to powinno to wyglądać mniej więcej tak:

Co nieco na ten temat znajdziesz w nocie katalogowej układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc wydaje mi się że L298 będzie lepszym rozwiązaniem. Silniki będą pobierać ok 6V, co do natężenia to czyba będzie około 0,5 - 1 A.

Na swoim schemacie masz L293d.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc wydaje mi się że L298 będzie lepszym rozwiązaniem. Silniki będą pobierać ok 6V, co do natężenia to czyba będzie około 0,5 - 1 A.

Na swoim schemacie masz L293d.

Tak, ponieważ ten schemat powstał nieco wcześniej 😉

A jeżeli chodzi o regulację obrotów to chodzi o wejścia PB1 PB2, tak?.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki będą pobierać ok 6V, co do natężenia to czyba będzie około 0,5 - 1

Chciałbym Ci zwrócić uwagę na to że, napięcie panuje a prąd płynie. Wiec nie pobiera się napięcia tylko prąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, będę pamiętał 🙂

[ Dodano: 28 Lip 08 09:28 ]

Kupiłem AtMegę16 za ok 7 zł. Myślę że na początek będzie to dobra pozycja. Postaram się niedługo zrobić prosty schemat oparty na tym mikrokontrolerze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.